Még a levegőtől is hízik? A cukorbetegség tünete is lehet!

Még a levegőtől is hízik? A cukorbetegség tünete is lehet!

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:29

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulását igen nehéz idejében észre venni, mert komolyabb tüneteket gyakran akkor okoz, amikor már szövődmények is megjelentek- éppen ezért fontos a rendszeres szűrés, főleg a magasabb rizikócsoportba tartozóknak. Azonban van néhány jel, ami még a kezdeti stádiumban figyelemfelhívó lehet. Ilyen az is, ha az illető testsúlya folyamatosan gyarapszik. A témáról Prof. Dr. Barkai Lászlóval, a Cukorbetegközpont diabetológusával beszélgettünk.

Szédülés, éhségrohamok, fáradtság

cukorbetegség miatti hízásA 2-es típusú cukorbetegség fellépése nem az egyik napról a másikba megy végbe, hiszen jellemzően hosszú évek során alakul ki. Először a sejtek inzulinérzékenysége csökken, inzulinrezisztencia lép fel, később pedig egyéb prediabetes-es állapotok (IGT, IFG) is megjelennek. Fontos tudni, hogy már ezekben a stádiumokban is be kell avatkozni, mert ellenkező esetben 2-es típusú cukorbetegség alakul ki.

Sajnos gyakran tünetek nem jelzik a kóros állapotot, ha mégis, azt sokan másnak tulajdonítják. Ilyen panaszok pl. a fokozott szomjúságérzés, a gyakori vizelési inger, tartós fáradtság, éhségrohamok, rosszullétek, szédülés, gyengeség, valamint a hízás.

Elhízás és cukorbetegség. Mi volt előbb?

Sokan azt mondják, hogy a túlsúly okozza a cukorbetegséget. Mások meg azt, hogy a diabetes miatt mennek fel a kilók. Hogy kinek van igaza? Mindkét állítás igaz, ugyanis köztudott, hogy a 2-es típusú diabetes és a prediabetes-es állapotok egyik fő rizikófaktora a túlsúly, viszont maga a betegség is kiválthatja azt, hogy az érintett alig eszik, mégis hízik.

Alig eszem, mégis hízom-miért?

Sokan panaszkodnak arra, hogy alig esznek valamit, mégis egyre csak híznak. Ennek oka sok minden lehet, azonban a legtöbb esetben az energiabevitel több, mint amennyit a szervezet igényel. Ilyen pl. az életkor, ugyanis egy bizonyos kor után lassul az anyagcsere, illetve csökken az energiaigény is. Viszont sokan testük jelzéseit nem követik, ugyanannyit esznek, mint előtte, így a feleslegesen bevitt táplálék elraktározódik.

Viszont a 2-es típusú diabéteszben szenvedők is gyakran panaszkodnak hízásra, sőt, sokszor ez a tünet hívja fel a betegségre a figyelmet.

Hogy miért is okoz súlyfölösleget a cukorbetegség?

hízás cukorbetegség miatt“A hasnyálmirigy által termelt inzulin egy olyan hormon, mely segíti a glükóz beépülését a sejtekbe. Így tehát, ha a vércukor mennyisége megnő, úgy az inzuliné is növekszik. Viszont 2-es típusú cukorbetegségnél a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra, így az nem tudja elvégezni a feladatát, ezért a vércukor szintje a vérben megnő, mivel nem képes a sejtekbe beépülni.  Viszont kompenzálásként egyre több inzulin termelődik (ám a sejtek továbbra is rezisztensek rá).  Az inzulinnak azonban amellett, hogy szabályozza a glükóz szintet, van még egy fontos hatása. Ez pedig az, hogy segíti a zsírok raktározását-tehát minél több az inzulin, annál nagyobb a zsírok felhalmozása”- magyarázza Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A fogyás cukorbetegséggel sem lehetetlen

Bár valóban nehezebb, de cukorbetegként sem lehetetlen a fogyás, sőt kell is a javuláshoz! Ehhez azonban több mindenre is szükség van: személyre szabott diétára, rendszeres testmozgásra, valamint – ha kell- megfelelő gyógyszerre/inzulinra.  Sajnos vannak olyan antidiabetikumok, melyek hozzájárulnak a hízáshoz (ilyen az inzulin is), viszont, ha a cukorbetegnek gondot okoz a súlyfelesleg leadása, vannak olyan készítmények, melyek pedig segítik a testsúlycsökkentést. Ilyen pl. a metformin, GLP-1 terápia, DPP-4 gátlók, SGLT2 gátlók.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Orvos válaszol

Ötéves kislányommal kapcsolatban szeretnék kérdezni.Emelkedett vércukor értékei vannak annak ellenére hogy a vércukor terhelés negatív lett. Napközben 8- 10 között. Az emelkedett vércukor értékek előtt több mozgás, vagy nagyobb terhelés után, általában hányinger gyengeség és rosszullét, szomjúság jelentkezik. Gyakori a nemi szerv viszketés, ès viszkető kiütések tèrdhajlatban. Nem sikerült bizonyítani a diabéteszt mi lehet a baj ami ezeket a tüneteket okozza?

Tisztelt Asszonyom!

Mivel a diabetes kizárható, ezért egyéb irányú (általános, esetleg bőrgyógyászati, allergológiai) kivizsgálás szükséges.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK