Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.09.11 11:00

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

-Normál esteben a szervezet szűk határok között tartja vércukorszintünket. Evés után a vér glükózszintje emelkedni kezd, amire szervezetünk inzulintermeléssel reagál. Az inzulin gondoskodik a vérben található cukor lebontására, majd sejtekbe juttatásáról. Cukorbetegség esetén ebben a jól szabályozott folyamatban hiba történik – mondja dr. Polyák Annamária.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Ingadozó vércukorszint


- Az átlagos vércukortól való eltérést glikémiás variabitilás fogalmával jellemezzük, ami a vércukorszintben mért nagy ugrásokat, a magas cukorszintet (hiperglikémiát) és az alacsony cukorszintet (hipoglikémiát) jelenti. Cukorbetegek esetében a vércukorszint ingadozását számtalan tényező válthatja ki. Az étrend (az étel mennyisége, típusa, a két étkezés közötti eltelt idő), az alkoholfogyasztás, a fizikai aktivitás intenzitása, az érzelmi és fizikai stressz, továbbá egyes kísérő betegségek (pl. krónikus vesebetegség, krónikus májbetegség), fertőzések és különféle állapotok (alváshiány) is kibillenthetik a vércukorszintet a normál tartományból. A fenti okokon kívül a páciensek– elsősorban az 1-es típusú diabéteszben érintettek – egy része szenved a vércukorszint megmagyarázhatatlan ingadozásai miatt – magyarázza Polyák doktornő.


Ez azt jelenti, hogy esetükben:

 

  • A vércukorszint nyilvánvaló ok nélkül drasztikusan megváltozik
  • A nagyon magas és nagyon alacsony vércukorszint epizódok gyakorivá válnak
  • A ketoacidózis és/vagy súlyos hipoglikémia nagyobb valószínűséggel és gyakorisággal alakulhat ki.  


A nehezen kontrollálható esetek viszonylag ritkák, és a kutatások szerint gyakrabban fordul elő a 20-as és 30-as éveiben járó nőknél. Az extrém vércukoringadozást okozó pontos biológia, pszichológiai vagy környezeti tényezők azonban egyelőre nem tisztázottak. Tapasztalatok szerint a nehezen kontrollálható cukorbetegség gyakran társul stresszhez, depresszióhoz és egyéb pszichológiai problémákhoz, amelyek   átmeneti inzulinrezisztenciához vezethetnek.  Az autonóm neuropátia, a szervek működését befolyásoló idegkárosodás késleltetett gyomorürülési problémákhoz (gasztroparézis) vezethet, és befolyásolhatja a belek működését. De inzulin felszívódási problémák és gyógyszerkölcsönhatások is állhatnak az extrém vércukoringadozások hátterében – ismerteti a szakember.

Hogy kezelhető a vércukor ingadozása?

Elsősorban a vércukorszint rendszeres ellenőrzésével, jól megválasztott terápiával (megfelelő dózisú inzulinnal vagy gyógyszerrel) és a gyógyszerek beadásának helyes időzítésével tarthatók egyensúlyban a vércukorértékek; de rendkívül fontos a helyesen vezetett életmód és megfelelő diéta, valamint a megfelelő időben és intenzitással végzett rendszeres testmozgás is. 


-Az ingadozó vércukorszint okaira gyakran megmagyarázhatatlan okokból kerül sor, és sajnos a betegek egy részénél a számos terápiaváltoztatás sem jár eredménnyel. Ilyen esetekben nyújthat segítséget a folyamatos glükózmonitorozás, ami képet ad a cukorháztartásról, segít megérteni számunkra, hogy mi befolyásolja a vércukor értékeket, továbbá segít azonnali döntéseket hozni akár az étkezéssel, akár a gyógyszeres terápiával kapcsolatban. Ez a hordható eszköz képes a hipo- és hiperglikémia mértékét és sebességét számszerűsíteni, és a vércukoringadozás kockázatát is megbecsülni – mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont orvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Orvos válaszol

Évek óta emelekedett az éhomi vércukorértékem,6,5-7,1-ig.Félévente endokrinológushoz járok kontrollra a strumám miatt,eddig nem kellett gyógyszer szednem.Aggódom,hogy a káros következmények miatt súlyos betegségem lesz.Próbálok mozogni és egészségesen enni,ez az állapot kb.5 éve így van.Megköszönöm válaszát,üdvözlettel:Bácskai Györgyné

Kedves Bácskai Györgyné !

Az évek óta fennálló magas éhomi vércukor értékei alapján nem lehet eldönteni, hogy prediabetese vagy már 2-és típusú diabetese van. Ennek eldöntésére vércukor terhelés elvégzését javasolom. Ennek eredménye alapján lehet további tanácsokat adni. Amennyiben az értékei kórosak, kérem jelentkezzen diabetológus orvosnál, hogy a diétát ás a kezelést megbeszéljék.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta

belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Készséges

Polyák Annamária doktornő mindig nagyon kedves, kellően "szigorú" (:)). Érthető tájékoztatást ad a jelenlegi állapotról, minden kérdést készségesen megválaszol, nagyon türelmes.

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK