Miért okozhat fekélyt a cukorbetegség és hogy lehet kezelni?

Miért okozhat fekélyt a cukorbetegség és hogy lehet kezelni?

Dr. Markotics Attila Módosítva: 2023.06.26 12:39

A cukorbetegség egyik veszélyes szövődménye a fekély, mely nem csak az életminőséget rontja– a mindennapi tevékenységet jelentősen megnehezíti -, de fájdalmas és nehezen gyógyítható is lehet. Éppen ezért jobb elkerülni. Hogy miért is okozhat fekélyt a diabétesz? Ha kialakul, miként lehet kezelni a problémát? A válaszokat Dr. Markotics Attilától, a Cukorbetegközpont traumatológusától, rehabilitációs szakorvosától tudtuk meg. 

Cukorbetegség és fekély 

Több oka van annak, hogy a cukorbetegség megnöveli a fekélyek kialakulásának kockázatát. Nem megfelelően kezelt diabétesz esetén a kívánatosnál magasabb vércukorszint idővel károsítja az idegeket és az ereket. Az idegkárosodás miatt állás és járás közben fokozott és rendellenes terhelés éri a lábat, annak alakját megváltoztatva. Mivel csökken a lábat normálisan védő mechanizmusok hatékonysága, a probléma sebképződéséhez vezethet, melyet csak ront az, hogy megváltozik a szövetek vérellátása. A cukorbetegség ugyanis perifériás artériás betegséget is generálhat, amely csökkenti a lábak és a lábfejek véráramlását. 

Emellett a magas glükózszintet „ szeretik ” a mikroorganizmusok, valamint a fehérvérsejtek nem képesek megfelelően ellátni védekezésben betöltött szerepüket- mindezek miatt nagyobb valószínűséggel keletkezik seb a lábon (elsősorban annak fokozott terhelésnek kitett talpi felszínén), a létrejött sebek pedig nehezebben gyógyulnak, könnyebben fertőződnek el. 

A cukorbetegség okozta ún. perifériás neuropátia következtében a páciens nem érzi, így nem feltétlenül veszi észre azonnal, ha esetleg megsérült (pl. felsértette a lábát vagy nyomja azt a cipője). Ezáltal a keletkezett seb megfelelő első ellátása és további kezelése is elmarad. 

A fekély első jelei lehetnek bőrpír, duzzanat, irritáció, később váladékozás és kellemetlen szagok. Súlyos esetben a sebben fekete – elhalt - szövetet látni. 

A fekély kezelése komplex feladat 

Lábszárfekély kezelése a Cukorbetegközpontban.A diabéteszes lábfekély megfelelő kezelésében számos kulcsfontosságú tényező van:

  • vércukorszint stabilizálása 
  • tehermentesítés – a nyomás csökkentése - az adott területen 
  • az elhalt bőr, szövet eltávolítása 
  • a seb állapotának megfelelő kötszer, esetleg kiegészítésül gyógyszer alkalmazása 
  • fertőzés megelőzése

A diabéteszes fekély elfertőződésének megelőzése:

  • sebfertőtlenítés, sebkezelés (esetleg rövid idejű lábfürdő) 
  • kellően gyakori kötéscsere 
  • „ intelligens ” kötszer alkalmazása 

Időben felismerve a láb fekélyei kezelhetőek, meggyógyíthatóak. Azonban minél tovább vár a beteg, annál nagyobb a fertőzés kockázata, ugyanakkor kisebb az esély a gyors, teljes gyógyulásra. A nem megfelelően kezelt fertőzés, az elhanyagolt diabéteszes fekély miatt sajnos sok esetben – az egyébként elkerülhető - amputáció indokolt- mondja Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológusától, rehabilitációs szakorvosa. 

A gyógyulási idő számos tényezőtől függ: a seb méretétől, elhelyezkedésétől, a sebre nehezedő nyomástól, a szövetek keringésétől, a sebkezeléshez és kötözéshez alkalmazott anyagoktól. A gyógyulás néhány héten belül bekövetkezhet, de akár több hónapig is eltarthat. 

Az előzőeken túl indokolt lehet műtét is (leggyakrabban a rendellenes nyomást okozó problémák korrekciójára). Léteznek alternatív terápiák is, melyek elősegíthetik /felgyorsíthatják a gyógyulást (ilyen például a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia). 

Hansúlyozandó, hogy a fekély terápiája komplex! Gyakran több – különböző szakágakban tevékenykedő - orvos és szakember (diabetológus, dietetikus, sebész/ ortopéd orvos/ traumatológus, érsebész, angiológus, neurológus, sebkezelő, gyógypedikűrös, gyógytornász) összehangolt munkáját kívánja meg, hiszen legtöbbször maga a probléma is igen összetett. 

Téma szakértője

Orvos válaszol

mit tegyek,nem gyógyul a lábamon a fekély?

Tisztelt Rudnák Györgyné!

Mindenképpen jelentkezzen be szakorvoshoz - a CukorbetegKözpontban dr. Arnold Dénes Arnold sebész foglalkozik ilyen sebekkel. Látnia kell a sebet az orvosnak, milyen a kiterjedése, mélysége, esetlegesen készült-e röntgen, mert akár érintheti a csontszövetet is a fekély. Doktor Úr tenyésztés is szokott a viziten csinálni, hogy célzottan tudjon adni antibiotikumot (amennyiben szükséges). Fontos azonban azt is tudni, hogy milyen a szénhidrát háztartása, van-e cukorbetegsége, hiszen gyakran annak szövődménye lehet a fekély. Amennyiben ilyen problémáról nem tud úgy a másik oka a fekély kialakulásnak különböző érbetegségek. Érbetegség esetén javasoljuk keressen fel egy angiológust IS, aki megfelelő kezeléssel segít a véráramlás helyreállításában együtt működve a sebésszel, aki közben kezeli a fekéyét a lábán. Angiológusnak javasoljuk a Trombózisközpont orvosát dr. Kósa Évát.

Tisztelettel: Papp Roberta sebkezelő specialsita

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Lábmentő

Már sok helyen jártam a problémámmal, de sajnos sehol sem tudták a megoldást. Markotics doktor igazi lábmentő, hálás vagyok neki!

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK