Mikor van szükség fruktózamin mérésre cukorbetegség esetén?

Mikor van szükség fruktózamin mérésre cukorbetegség esetén?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 18:09

A cukorbetegek állapotának monitorozására használt fruktózamin értékének meghatározása igen nagy segítséget nyújt a diabétesz kezelésének gyors változtatása esetén és akkor, ha a HbA1c szintjének mérése valamilyen okból nem kivitelezhető. Hogy pontosan mire is való a fruktózamin értékének ellenőrzése, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Mire való a fruktózamin mérése?

A fruktózamin a glükózhoz kapcsolódott fehérjéket jelöli, és a vércukor szintjét tükrözi 2-3 hétre visszamenően. Fontos, hogy nem diagnosztikus jellegű az eredmény, viszont értéke képet ad arról, mennyire sikeres a diabéteszre alkalmazott terápia. Jellemzően minél magasabb a fruktózamin szintje, annál nagyobb a vércukor értéke is. Normál mennyisége 2-3 mmol/l, ám ezt olyan tényezők is befolyásolják, mint pl. az életkor, illetve egyéb betegségek is.

fruktozamin, labor, cukorbetegségHa gyors változtatás szükséges az alkalmazott terápiában, akkor a fruktózamin mérése indokolt, hogy minél hamarabb lehessen reagálni. Szintjéből ugyanis következtetni lehet, hogy jó dózisba használja-e az inzulint/gyógyszert a beteg, illetve, hogy eredményes-e a diéta. Amennyiben túl alacsony a fruktózamin mennyisége, úgy meglehet, csökkenteni kell a dózist és növelni a szénhidrát mennyiséget. Érdemes továbbá tudni, hogy terhességi diabétesz esetén is inkább a fruktózamin szintnek meghatározása a választandó, mivel ekkor rövid időn szükség lehet a terápia megfelelő beállítására/módosítására.

Nem elég a HbA1C-t vizsgálni?

A HbA1C és a fruktózamin vizsgálata közti lényeges különbség, hogy míg a fruktózamin 2-3 hétre visszamenőleg tükrözi a vércukor szintet, addig az előbbinél ez 2-3 hónap, így ez hosszútávú ellenőrzésre alkalmas. Van, hogy a kettőt együtt kérik az orvosok, ám ha valamilyen okból kifolyólag a HbA1c meghatározása nem ad megbízható eredményt (pl. hemolitikus anémia), akkor a fruktózamint kell ellenőrizni - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mikor érdemes a fruktózamin szintjét ellenőrizni

  • terhességi diabétesz
  • az eddig alkalmazott terápia módosítása esetén
  • a beteg olyan betegséggel küzd, mely során gyakran változik a vércukor szintje
  • amikor a HbA1C értéke nem ad megbízható információt

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Akárcsak a HbA1C mérése, a fruktózamin ellenőrzése is vérvétel útján zajlik, ám ellentétben a terheléses vércukorméréssel (OGTT), ez esetben a vizsgálat bármelyik napszakban elvégezhető, és akár étkezés után is megejthető.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Több éve már, hogy babát szeretnénk - sajnos eddig sikertelenül -, ezért szerettük volna kideríteni, hogy nem-e inzulinrezisztencia áll a sikertelenség hátterében. A cukorterheléses vizsgálat eredményem az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Egy évvel ezelőtti értékeim még így néztek ki:

Glükóz 0. perc: 4,8 mmol/l
Glükóz 60. perc: 6,1 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,9 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 3,2 mIU/L
Inzulin profil 60. perc: 47,1 mIU/L
Inzulin profil 120. perc: 23,1 mIU/L

Sajnos a kezelőorvosaim eltérő véleményen vannak, ezért hálás lennék ha megírná a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára vagy más betegségre.
Amennyiben igen, melyik érték ami az árulkodó jel?

Vékony testalkatú vagyok, körülbelül fél éve étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket illetve egyes tejtermékeket. Ez idő alatt laktózérzékenységet is diagnosztizáltak nálam valamint régóta pajzsmirigy alulműködésre valamint magas prolaktinszintre szedek gyógyszert.
Reggelente különösen is érzem az édesebb ételek hiányát, de néha napközben is azt érzem, hogy leesett a vércukrom, amit sosem tapasztaltam míg cukrozott termékeket is fogyasztottam. Ennek mi lehet az oka? Jelenlegi cukorterheléses eredményem romlott az egy évvel ezelőtti értékeimhez képest?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kedves Réka !

A jelenlegi vizsgálat inzulin rezisztenciára utal.
Ez magyarázza a vércukor terhelés során észlelt alacsonyabb értékei.
Fontos a rendszeres diéta, a cukor elhagyása, a napi 5xi étkezés, emellett legalább napi 30 perces mozgás.
Tekintettel arra, hogy babát szeretne Mercformin x 500 mg adását javasolnám.
Fontos, hogy rendszeres diabetológiai kontroll alatt álljon.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK