Mit mutat pontosan a HbA1c érték?

Mit mutat pontosan a HbA1c érték?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.01.07 10:58

A cukorbetegség kapcsán igen gyakran felmerül az ún. HbA1C érték. De vajon mit is jelent annak magas szintje és mit lehet ekkor tenni? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Mi az a HbA1c?

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120  napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvérteste k átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a  HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. HbA1c mérését az 1970 évek vége óta végzik. Egészséges embereknél ennek értéke 20 mmol/mol és 42 mmol/mol  között van (6,0 % alatt, míg cukorbetegeknél ez 48 mmol/mol és 59 mmol/mol (6,5-7,5 %) Érdemes tudni, hogy a HbA1c inkább a diabetes-szel küzdők terápiájának monitorozására szolgál, a diagnózis felállításához mellette vércukor terhelésre van szükség. Kezelt diabetes esetén fontos az önkontroll során mért vércukor értékek ismerete is, mert nagy vércukor ingadozás esetén is lehet jó a HbA1c értéke.

Mi van, ha túl magas az érték?

Amennyiben magas a HbA1c értéke,  az a  nem megfelelő szénhidrát anyagcseréről ad tájékoztatást. Ugyanis minél magasabb a vércukorszint, annál több hemoglobin alegység köti meg a cukrot, ami egy idő után már nem is képes leválni a vörösvértestről. A magas HbA1c és vércukor szint nagy veszélye, hogy hosszútávon megnöveli a cukorbetegség szövődményeinek rizikóját, ráadásul a tartósabban megemelkedett HbA1c miatt a beteg elvesztheti az analóg inzulinokra való teljes állami támogatást.

A cukorbetegség kimutatására a HbA1c nem alkalmas a következő esetekben:

  • terhesség
  • 1-es típusú diabetes
  • friss diabetes
  • akut hasnyálmirigy betegség
  • gyógyszer indukálta hiperglikémia
  • hemoglobinopátiák
  • súlyos anémia
  • veseelégtelenség
  • májelégtelenség
  • dialízis
  • HIV fertőzés

3 havonta szükséges a mérése

hba1c csökkentéseA vörösvértestek élettartama miatt 3 havonta kell ellenőrizni a HbA1c szintet. Ma már céltartományról beszélünk, az értéke  kortól, kisérő betegségektől és a diabetes tartamától függően kerül meghatározásra 8% feletti érték esetén a terápia módosítására van szükség, Első sorban  az életmódon kell változtatni (mozgás, diéta). Ennek magyarázata, hogy az  diétára és a sportolásra a glükóz szint  csökken és így a HbA1c  érték is jobb lesz. Ezért lehet eredményeket elérni az életmódterápiával- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mivel vannak olyan esetek, állapotok, amikor az HbA1c  értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, így helyette a fruktózamin  mérést alkalmazunk mely fehérjékhez és nem a Hb-hoz kötődik. A fructozamin  2-3 hétre visszamenőleg ad  felvilágosítást a vércukor értékekről.

Így lehet csökkenteni a HbA1c értéket:

  • dietetikus által, személyre szabott diéta
  • rendszeres testmozgás
  • megfelelően beállított gyógyszeres/inzulinos terápia

Téma szakértője

Orvos válaszol

Édesanyám halála óta-6 éve jelent meg először nagy mértékű vércukor emelkedés szedek rá gyógyszereketGlikada 60mg, 1000mg Meckformin, nem nagyon bírom ezeket a gyógyszereket próbálom tartani a diétát,de éjszaka szörnyű éhség gyötör muszáj ennem leginkább édességet, nagyon ritkán mérek kóros megnövekedést max 13,4 volt éjjel mikor éhes voltam. Általában natur joghurtot eszem,de néha elhajlok sajnos,Mit tehetek?

Kedves Ildikó!



Ha már 6 éve magasabbak a vércukor értékei, gondolom már járt diabetológusnál. A gyógyszer amit szed, modern gyógyszer, de lehetnek mellékhatásai. Amennyiben panasza van, más gyógyszerek adása szükséges. Vércukor értékei nem jók, étkezés előtt 6,0 mmol/l körüli, étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatti értékek a megfelelőek. Akármilyen terápiát alkalmaznak a diéta elengedhetetlen, napi 5 alkalommal étkezés, meghatározott mennyiségű szénhidráttal. Javasolt a reggeli 30, tízórai 20, ebéd 50, uzsonna 20 , vacsora 30 g szénhidrát tartalmú legyen. A diéta ismerete fontos, tudni kell a lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok hatását és étkezésbe illesztésüket. Tanácsolom diétás nővérhez forduljon emiatt. Emellett fontos a rendszeres testmozgás a cukorbetegeknek. Időszakos laboratóriumi ellenőrzés elengedhetetlen évi 2-3 alkalommal. Szövődmények irányában szemészeti és vese vizsgálata fontos.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

Az elhízás a modern társadalmak egyre gyakoribb, számtalan egészségügyi kockázattal járó krónikus anyagcsere-betegsége. A családtervezés időszakában a leendő kismamáknak is érdemes testsúlyukat optimalizálni, hiszen az elhízás növelheti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

A nyár számtalan finomabbnál finomabb, zamatos és színes gyümölccsel kényezteti ízlelőbimbóinkat. De vajon mennyit és milyen formában fogyaszthatnak ezekből a cukorbetegek? Imre Noémi, a Cukorbetegközpont dietetikusa látja el jótanácsokkal az érintetteket.

További részletek
Erre figyeljenek a diabéteszes kismamák a nyáron!

Erre figyeljenek a diabéteszes kismamák a nyáron!

A terhességi cukorbetegség sokkal nagyobb kihívást jelent a kánikula idején, amikor csábítóan hívogatnak a cukros frissítők, jégkrémek és fagylaltok, ráadásul a meleg további extra terhet ró a kismamák szervezetére. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa adott megfontolandó tanácsokat az érintetteknek.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK