Mit mutat pontosan a HbA1c érték?

Mit mutat pontosan a HbA1c érték?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.09.09 08:02

A cukorbetegség kapcsán igen gyakran felmerül az ún. HbA1C érték. De vajon mit is jelent annak magas szintje és mit lehet ekkor tenni? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mi az a HbA1c?

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120  napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvérteste k átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a  HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. HbA1c mérését az 1970 évek vége óta végzik. Egészséges embereknél ennek értéke 20 mmol/mol és 42 mmol/mol  között van (6,0 % alatt, míg cukorbetegeknél ez 48 mmol/mol és 59 mmol/mol (6,5-7,5 %) Érdemes tudni, hogy a HbA1c inkább a diabetes-szel küzdők terápiájának monitorozására szolgál, a diagnózis felállításához mellette vércukor terhelésre van szükség. Kezelt diabetes esetén fontos az önkontroll során mért vércukor értékek ismerete is, mert nagy vércukor ingadozás esetén is lehet jó a HbA1c értéke.

Mi van, ha túl magas az érték?

Amennyiben magas a HbA1c értéke,  az a  nem megfelelő szénhidrát anyagcseréről ad tájékoztatást. Ugyanis minél magasabb a vércukorszint, annál több hemoglobin alegység köti meg a cukrot, ami egy idő után már nem is képes leválni a vörösvértestről. A magas HbA1c és vércukor szint nagy veszélye, hogy hosszútávon megnöveli a cukorbetegség szövődményeinek rizikóját, ráadásul a tartósabban megemelkedett HbA1c miatt a beteg elvesztheti az analóg inzulinokra való teljes állami támogatást.

A cukorbetegség kimutatására a HbA1c nem alkalmas a következő esetekben:

  • terhesség
  • 1-es típusú diabetes
  • friss diabetes
  • akut hasnyálmirigy betegség
  • gyógyszer indukálta hiperglikémia
  • hemoglobinopátiák
  • súlyos anémia
  • veseelégtelenség
  • májelégtelenség
  • dialízis
  • HIV fertőzés

3 havonta szükséges a mérése

hba1c csökkentéseA vörösvértestek élettartama miatt 3 havonta kell ellenőrizni a HbA1c szintet. Ma már céltartományról beszélünk, az értéke  kortól, kisérő betegségektől és a diabetes tartamától függően kerül meghatározásra 8% feletti érték esetén a terápia módosítására van szükség, Első sorban  az életmódon kell változtatni (mozgás, diéta). Ennek magyarázata, hogy az  diétára és a sportolásra a glükóz szint  csökken és így a HbA1c  érték is jobb lesz. Ezért lehet eredményeket elérni az életmódterápiával- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mivel vannak olyan esetek, állapotok, amikor az HbA1c  értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, így helyette a fruktózamin  mérést alkalmazunk mely fehérjékhez és nem a Hb-hoz kötődik. A fructozamin  2-3 hétre visszamenőleg ad  felvilágosítást a vércukor értékekről.

Így lehet csökkenteni a HbA1c értéket:

  • dietetikus által, személyre szabott diéta
  • rendszeres testmozgás
  • megfelelően beállított gyógyszeres/inzulinos terápia

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

30 éves nő vagyok!
Étkezésekhez köthető rosszullétek miatt végeztettem terheléses vizsgálatot.(szapora pulzus, szédülés, stb...)
Egyébként rendszeresen sportolok, de hozzá kell tennem hogy évek óta max 150-160 gramm(edzésnapokon, egyébként valamennyivel kevesebb) CH-bevitelen vagyok.
Eredményeim:
Glükóz:
éhgyomri:4,8
30perces:3,8
60 perces:4,3
120 perces:4,6

Inzulin:
éhgyomri:4,3
30 perces:9,0
60 perces:23,7
120 perces:20,0

Érdemes még valamerre mennem ezekkel az eredményekkel vagy utalhat IR-re?(eddig nem igazán foglalkoztak velem, szerintük valami felszívódási zavarom lehet, laktóz és gluténérzékenységet néztek(kifújásos, vér és tükrözés)Mindkettő negatív lett, pedig tejtermékeket nem tudok fogyasztani egyébként az első terhességem óta.
Előre is köszönöm.

Kedves Nikolett !

Eredményei nem utalnak sem diabetesre sem inzulin rezisztenciára. Javasolom a napi 5 x étkezést kb három óránként. Figyelje meg hogy milyen ételek fogyasztása okoz panaszt, és mikor jelentkeznek a rosszullétei.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK