
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár
A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Kánikula és a pára hatása a vércukorszintre
Nyáron a meleg időjárás és a magasabb páratartalom komoly hatással lehet a cukorbetegekre, mivel ezek mind megnövelik a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) fellépését, főleg azoknál, akik inzulinterápián vannak (ám vannak hipoglikémiára hajlamosító antidiabetikum gyógyszerek is). A szervezet anyagcseréje ugyanis kánikulában és párás időben magasabb, ami növeli a hipoglikémia esélyét, mivel ekkor az inzulin felszívódása nő.
Hipoglikémia: alacsony vércukorszint, amikor 4 mmol/l alá csökken a glükóz mennyisége.
Amennyiben fellép a probléma, úgy a betegnek minél gyorsabban fel kell tornáznia a vércukorszintjét, így amint megjelentek a tünetek, meg kell tenni a szükséges lépéseket. A baj azonban az, hogy a melegben kissé nehezebb észrevenni az állapotot, hiszen az izzadást, rosszabb közérzetet, szapora szívdobogást a magas hőmérséklet is okozhatja. Éppen ezért, ha nem tudja eldönteni, mi okozza a panaszokat, inkább mérje meg a vércukorszintjét! Az orvosok az egész nyár folyamán ezért gyakoribb ellenőrzést javasolnak, különösen akkor, ha inzulinos vagy ha frissen diagnosztizált a beteg.
Gyorsabb inzulin felhasználás
Ahogy már említettük, a magas hőmérséklet és a pára megváltoztathatja a szervezet inzulinfelhasználását, ezért sok esetben az inzulinadagokat nyáron módosítani szükséges! A gyorsabb inzulinfelhasználás miatt a sportolást, a fizikai aktivitást nem szabad a nap legmelegebb időszakában végezni, így ezt lehetőleg reggelre vagy estére időzítse! A hőmérséklet emelkedésével az erek kitágulnak, így felgyorsul az inzulin felszívódása, ami növeli a hipoglikémia fellépésének kockázatát. Ez különösen igaz edzés közben, mivel a mozgás már eleve fokozza a véráramlást- ha ez meleggel is párosul, úgy még nagyobb a hipózás esélye. Fontos, hogy a fizikai aktivitás nem csak a sportolásra vonatkozik, hanem a kerti munkákra is!
Hipoglikémia alkohol miatt
Nyáron igen gyakoriak a kerti partik, több a baráti összejövetel. Ezeken gyakran előkerül az alkohol is, melyekkel a cukorbetegeknek óvatosan kell bánniuk, mert könnyen vércukor ingadozást okozhatnak! Vannak alkoholok, melyek megemelik, és vannak, mely csökkentik a vércukorszintet.
Amennyiben a cukorbetegséggel küzd -főleg, ha azt inzulinnal vagy szulfonilureákkal kezeli – és arra iszik alkoholt, akkor könnyen alacsony vércukorszint alakulhat ki. Ennek oka a máj funkcióiban keresendő: a máj fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában azáltal, hogy a nap folyamán folyamatosan felszabadítja a glükózt a vérbe. Ám van egy másik fontos feladata: ez egyben a szervezet méregtelenítő központja is, lebontja a méreganyagokat, így az alkoholt is. Amennyiben a két feladatot egyszerre kéne végeznie, a máj általában úgy dönt, hogy elsősorban alkohollal foglalkozik a vércukorszint fenntartása helyett. Tehát, amikor alkoholt fogyasztunk, az alkohol gátolhatja a máj azon képességét, hogy glükózt szabadítson fel a vérbe. Ez pedig hipoglikémiához vezethet. Hogy ezt elkerülhesse, fontos, hogy hogy ne üres gyomorra igyon, közben mindenképp falatozzon!
Érdemes mindemmellett tudni, hogy vannak olyan alkoholtartalmú italok, melyek szénhidrátot tartalmaznak, így bár kezdetben megemelhetik vércukorszintünket, ám később mégis fellép az alacsony vércukorszint. Éppen ezért, érdemes ilyenkor gyakrabban ellenőrzi vércukorszintet- tanácsolja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mit tegyen, ha mégis fellép a hipoglikémia?
-
Fogyasszon gyorsan felszívódó szénhidrátot
-
Igyon gyümölcslevet/tejet/üdítőt
-
Súlyos esetben glucagon injekciót szükséges alkalmazni
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Az elmúlt években szinte naponta van hipoglikémia szerű rosszullétem. A terheléses vizsgálatokon az alábbi eredményeket kaptam:
1.
Éhgyomri glükóz: 4,8 mmol/l
120 perces glükóz: 2,7 mmol/l
HgbA1C: 8,3 %
2.
Éhgyomri glükóz: 4,4 mmol/l
30 perces glükóz: 6,4 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 3,1 mmol/l
Inzulin: < 2 mU/L
Inzulin 30 perc: 14,6 mU/L
Inzulin 60 perc: 22,8 mU/L
Inzulin 120 perc: < 2 mU/L
C-peptid : 0,17 ng/mL
Inzulinoma gyanúja miatt hasi ultrahangot és 72 órás éheztetési tesztet is végeztek (2 éve), ami negatív lett.
legalacsonyabb vércukor 2,5 mmol/l
inzulinszint (végig): < 2 mU/L
C-peptid: 0,2-0,3 között
Próbaképpen Merckformin XR gyógyszert írt az orvosom tavaly majd emelte az adagot, ami pár hónapig csökkentette a rosszullétek számát, de az utóbbi időben újra mindennapossá vált. Érdekelne az ön véleménye, mit javasolna, kihez forduljak vagy milyen vizsgálatot lenne érdemes elvégeztetni, hogy javuljon a helyzet?
Köszönöm a válaszát.
Kérdésére nehéz egyértelmű választ adni. Vércukor terhelés során egy túlzottan reagáló hasnyálmirigyre utal a vizsgálat. Az inzulin terhelés értékei nem utalnak inzulin rezisztenciára. Viszont nem értem a HbA1c: 8,3 % értéket, ami viszont az elmúlt hónapokban mért magas vércukor értékekre utalna. Az alacsony C peptid is is további vizsgálatokat igényelne. Javaslatom hogy diabetológiára szakosodott kórházi/klinikai osztályon történő kivizsgálását indokoltnak tartom. Ehhez kérje háziorvosa segítségét és beutalását kórházba.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.