Nyári betegségek, melyekre a cukorbetegek érzékenyen reagálnak
Vannak olyan betegségek, melyek leginkább nyaranta támadnak, így jobb őket elkerülni. Azonban ha mégis beleesett egy-egy kórba, ráadásul, ha mellette még cukorbetegséggel is küzd, fontos, hogy betartson néhány utasítást, hogy elkerülhesse a nagyobb bajt. Hogy milyen állapotoknál mikre kell figyelni diabéteszesként, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Napszúrás
Amennyiben sokat tartózkodik védelem (pl. világos színű kalap) nélkül a napon, akkor igen könnyen napszúrást kaphat, ami lázzal, hányingerrel, hányással is járhat. A cukorbetegeknek már önmagában ügyelniük kell állapotukra a nagy hőségben, mivel ekkor gyakoribbak a vércukor-ingadozások, ám ha a napszúrás miatt hányás, láz is fellép, akkor különös figyelemmel kell lenni! A hányás miatt nem csak nagy mennyiségű folyadékot veszít a beteg, de az étvágytalanság miatt kevesebb szénhidrátot tud bevinni mint az előírt, ami hipoglikémiához, esetleg ketoacidózishoz is vezethet. Hogy ez elkerülhető legyen, érdemes rostos italokat (pl. gyümölcslevet) fogyasztani, valamint egyeztetni a kezelőorvossal a gyógyszer/inzulin adagolásról.
Hányás/hasmenés
Nyaranta sajnos gyakoribbak a hányással, hasmenéssel járó megbetegedések. Ekkor igen fontos a bőséges folyadékpótlás és elektrolit bevitel! Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori (2 óránkénti) vércukor ellenőrzés mellett az inzulin dózisát orvossal való egyeztetés után ideiglenesen csökkenteni kell. Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrát mennyiség bejuttatása. Inzulin hiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (súlyos hypoglikémia) lép fel, sor kerülhet glukagon injekció adására is. Amennyiben tartósan fennáll a hányás/hasmenés, mindenképp egyeztessen a továbbiakról orvosával!
Leégés
Akár cukorbeteg valaki, akár nem, a leégés ellen mindenképp védekezni kell magas faktorszámú napvédő készítménnyel és a közvetlen napfény kerülésével (főleg 11-15 óráig tartó időszakban). Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, a leégés nem csak a melanóma kialakulásának kockázatát növeli, de a szervezet számára ez stresszes jár és a vércukorszint emelkedését is előidézheti mindaddig, amíg be nem gyógyul a sérülés.
Bejelentkezés cukorbetegség kezelésére
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
22 éves, sportos testalkatú nő vagyok. A testsúlyom normális, egészségesen étkezem, de nem követek szigorú kalóriadeficites diétát. Két évvel ezelőtt kezdtek kialakulni a tüneteim: elhúzódó ciklus, fáradékonyság, hasmenés, ingerlékenység, állandó fejfájás, problémás bőr. Emellett a pulzusom - nyugalomban is - 30-cal emelkedett, az eddig megszokott terhelésre is nehézlégzés, gyors kifáradás jelentkezik, a teljesítményem csökkent. A tünetek kivizsgálása során kizártuk a pajzsmirigy-túlműködést, a mellékvese problémákat, viszont felvetődött a cukorbetegség. Ennek igazolására terheléses vércukor-vizsgálatot csináltattunk, aminek az eredményei a következők lettek 0, 30, 60, 120 perc elteltével:
Vércukor: 5,3 - 8,4 - 6,2 - 3,1 mmol/L
Inzulin: 4,3 - 36,3 - 31,4 - 4,6 mIU/L
HOMA: 1,01
Kérdésem lenne, hogy ezek az eredmények utalhatnak-e anyagcsere-zavarra, illetve a 120. percben mért alacsony vércukorszint miatt aggódnom kellene-e.
Válaszát köszönöm,
Sára
A laboratóriumi eredményei nem utalnak sem inzulin rezisztenciára, sem cukorbetegségre. A terhelés során mért alacsonyabb érték jól reagáló inzulintermelés igazol. Fontos, hogy ne fogyasszon egyszerre sok édességet, cukrozott italokat. Rendszeresen étkezzen 3 óránként, és rendszeresen mozogjon. Panaszai miatt nőgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálást javasolnék.
Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr