Nyári betegségek, melyekre a cukorbetegek érzékenyen reagálnak

Nyári betegségek, melyekre a cukorbetegek érzékenyen reagálnak

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 17:54

Vannak olyan betegségek, melyek leginkább nyaranta támadnak, így jobb őket elkerülni. Azonban ha mégis beleesett egy-egy kórba, ráadásul, ha mellette még cukorbetegséggel is küzd, fontos, hogy betartson néhány utasítást, hogy elkerülhesse a nagyobb bajt. Hogy milyen állapotoknál mikre kell figyelni diabéteszesként, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Napszúrás

Amennyiben sokat tartózkodik védelem (pl. világos színű kalap) nélkül a napon, akkor igen könnyen napszúrást kaphat, ami lázzal, hányingerrel, hányással is járhat. A cukorbetegeknek már önmagában ügyelniük kell állapotukra a nagy hőségben, mivel ekkor gyakoribbak a vércukor-ingadozások, ám ha a napszúrás miatt hányás, láz is fellép, akkor különös figyelemmel kell lenni! A hányás miatt nem csak nagy mennyiségű folyadékot veszít a beteg, de az étvágytalanság miatt kevesebb szénhidrátot tud bevinni mint az előírt, ami hipoglikémiához, esetleg ketoacidózishoz is vezethet. Hogy ez elkerülhető legyen, érdemes rostos italokat (pl. gyümölcslevet) fogyasztani, valamint egyeztetni a kezelőorvossal a gyógyszer/inzulin adagolásról.

Hányás/hasmenés

nyári betegségek, cukorbetegség, napszúrás, leégésNyaranta sajnos gyakoribbak a hányással, hasmenéssel járó megbetegedések. Ekkor igen fontos a bőséges folyadékpótlás és elektrolit bevitel! Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori (2 óránkénti) vércukor ellenőrzés mellett az inzulin dózisát orvossal való egyeztetés után ideiglenesen csökkenteni kell.  Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrát mennyiség bejuttatása. Inzulin hiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (súlyos hypoglikémia) lép fel, sor kerülhet glukagon injekció adására is. Amennyiben tartósan fennáll a hányás/hasmenés, mindenképp egyeztessen a továbbiakról orvosával!

Leégés

Akár cukorbeteg valaki, akár nem, a leégés ellen mindenképp védekezni kell magas faktorszámú napvédő készítménnyel és a közvetlen napfény kerülésével (főleg 11-15 óráig tartó időszakban). Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, a leégés nem csak a melanóma kialakulásának kockázatát növeli, de a szervezet számára ez stresszes jár és a vércukorszint emelkedését is előidézheti mindaddig, amíg be nem gyógyul a sérülés.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Porochnavecz Marietta!

Feleségemmel 2 éve szeretnénk babát, minden vizsgálatot elvégeztettünk értékeink rendben vannak. Cukorterhelésen is voltunk, ennek eredményeit szeretném ellenőriztetni feleségem esetében(33 éves/52kg/164cm):
Éhgyomri glukóz (plazmából) 4,9 mmol/l
60 perces glukóz 3,6 mmol/L
120 perces glukóz 3,4 mmol/L
Inzulin 3,8 mIU/L
Inzulin 60 perc 38,0 mIU/L
Inzulin 120 perc 14,6 mIU/L
Inzulin rezisztencia (HOMA index) 0,83
Ezen értékek megfelelőek, vagy szükséges lenne további vizsgálatot végezni?
Segítségét és válaszát köszönöm,
Tamás

Tisztelt Tamás !

Feleségének sem inzulin rezisztenciája sem cukoranyagcsere zavara nem áll fenn. Alacsonyabb vércukor értékei túl jól reagáló inzulin termelést mutatnak. Emiatt fontos a rendszeres napi 5-6x étkezés 3 óránként, valamint a nagy cukortartalmú ételek kerülése.

Ezek az értékek nem okozzák hogy ne eshessen teherbe.

Üdvözlettel:
Dr . Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK