Odafigyelést igényel a diabéteszes láb!

Odafigyelést igényel a diabéteszes láb!

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. Módosítva: 2019.12.30 20:04

Elsősorban a perifériás idegek sérülése miatt csökken a fájdalomérzés, ezért fordul elő, hogy például a kiránduláskor vagy a kerti munka során keletkezett sérüléseket sem veszik észre a cukorbetegek. Éppen ezért fontos a láb rendszeres szakorvosi vizsgálata! Mire kell még figyelnie? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. sebészt, fájdalomspecialistát, a Cukorbetegközpont orvosát kérdeztük.

 

 

A diabéteszes láb, vagy más néven a cukorbeteg láb komplex szövődmények miatt alakul ki, hátterében az erek és az idegrendszer károsodása áll. Legnagyobb veszélye a diabéteszes láb kialakulásának, hogy akár lábamputációhoz is vezethet! Sokat tehet a sérülés, a sebek elkerülése érdekében a vércukorszint beállításával, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerésével és kezelésével: a rendszeres szakorvosi kontrollal.   

Miután komplex szövődmények miatt alakul ki, komplex az orvosi segítség is: részt vesz benne diabetológus, sebész, ortopédorvos, gyógytornász, dietetikus.

sebgyógyulás, cukorbetegközpontA diabéteszes láb kezelésénél az elsődleges cél a mozgásképesség megőrzése, szükség szerint speciális talpbetétek alkalmazásával. Mit sem ér azonban az orvosi kezelés, akár a legmodernebb és leghatékonyabb sebészeti beavatkozás, amennyiben nincs betartva a diéta, valamint nincsenek megfelelően beállítva a páciens gyógyszerei!

Mire figyeljen?

– Rendszeres vércukorkontroll.
– Odafigyelés a cipőre, védő lábbelikre, a testmozgásra.
– Rendszeres otthoni lábvizsgálat, lábápolás.
– Már kisebb seb, sérülés esetén is forduljon orvoshoz a későbbi szövődmények megelőzése céljából.

Különösen veszélyes a cukorbetegek számára a fertőzött környezetben elszenvedett sérülés, annak nagyságától függetlenül. Ezért fontos a lábak rendszeres szakorvosi ellenőrzése (a bőr állapotának, a láb alakjának, a hő- és fájdalomérzet vizsgálata legalább évente).

Gyorsabb sebgyógyulás!

Az orvosi méz alkalmazásával jelentős mértékben csökkenthető a sebfelszín pH-ja, ezáltal felgyorsul a sebgyógyulás.

– Elkerülhető az elhúzódó gyulladásos folyamatokkal együtt járó vizenyő és váladékképződés.
– Az optimális, nedves gyógyulási környezet megteremtésével elősegíti a hegesedést és a hámosodást.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász
Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Érdeklődöm férjem cukorbeteg inzulin injekciós le ütötte a lábszárát és nem akar begyógyulni a seb sebkötözésre Hydrosort lapot kaptunk , de sajnos már két hete ezzel kezeljük 2 naponta kell átkötni vele de nagyon nincs változás, jó e ez a kötszer vagy esetleg mást kellene használni, ezt szíveskedjék már megválaszolni ha lehetséges baleseti sebészeten írták fel.
Olvastam a manuka mézről ez jó lehet?
Várom szíves visszajelzését. Üdvözlettel: Mihály Ferencné

Tisztelt Mihály Ferencné !

A férjének az Őt kezelő szakorvostól kell érdeklődni az általa használt kötszerekről. Az orvosi méznek jó hatása van az általunk használt kötszerekkel. Mi a Medihoney típusú mézet használjuk amivel jó eredményeket érünk el pácienseinknél. Pontos diagnózis felállítása nélkül és fizikális vizsgálat nélkül nem tudunk korrekt válasszal szolgálni.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel :

Dr. Arnold Dénes
sebész, fájdalom specialista

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK