Prediabetes kisokos- mely rövidítés mit jelent?

Prediabetes kisokos- mely rövidítés mit jelent?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 15:40

A prediabetes kapcsán több rövidítéssel is találkozni, és gyakran az ember nem lát a furcsa betűkombinációk mögé. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa ezek jelentését ismerteti.

IR

Az IR az inzulinrezisztencia rövidítése. A cukorbetegség előtti állapotok legenyhébb formája, viszont fontos komolyan venni, ugyanis megfelelő kezelés nélkül viszonylag rövid időn belül súlyosbodhat és végül 2-es típusú diabetes-szé alakulhat. Inzulinrezisztencia esetén a hasnyálmirigy által termelt inzulint a sejtek nem ismerik fel, nem kötik meg, így az inzulin a hatását nem tudja kifejteni (vagyis nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni) Ennek eredménye, hogy a vérben felhalmozódik a cukor, és a szervezet kompenzálásként egyre több inzulint termel- azonban a folyamat nagy veszélye, hogy a hasnyálmirigy előbb-utóbb kifárad, diabetes-t okozva. Az IR sajnos gyakran lappangva alakul ki, ám ha van tünete, akkor általában menstruációs panaszok, teherbeesési nehézségek, túlsúly, fokozott szőrösödés hívja fel rá a figyelmet. Kezelésének alapja az életmódváltás (személyre szabott diéta, rendszeres mozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres terápiát is javasolhat az orvos.

IFG

Inzulinrezisztencia esetén általában csupán az inzulinértékek, esetleg a terhelt cukorértékek esetében lehet észrevenni negatív változást, ám az éhomi glükóz szintje a referencia tartományon belül marad. IFG esetében azonban enyhén emelkedetté válik az éhomi vércukorszint, vagyis 6,1 mmol/l érték fölé emelkedik, de még nem lépi át a 7 mmol/l-t. Statisztikák szerint kezelés (életmódváltás, gyógyszer) nélkül 5 éven belül a betegek csaknem felénél 2-es típusú diabetes alakul ki.

IGTprediabétesz, vérvétel, IGT, IFG

Az IGT csökkent glükóz toleranciát jelent, és az különbözteti meg az IFG-től, hogy ebben az esetben az éhomi glükózszint nem emelkedik meg jelentős mértékben (<7mmol/l), ám a 120 perces terhelt érték 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l között van - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa.

HOMA

A HOMA-index az inzulinrezisztencia megállapítását segíti. Ehhez az éhgyomri vércukor értékét és az éhgyomri inzulin értékét kell összeszorozni, majd azt elosztani 22,5-tel. Amennyiben 2 feletti, az IR-re utalhat. Fontos azonban tudni, hogy az állapot pontos diagnózisához csupán a HOMA-indexet figyelembe venni igen kevés!

OGTT

Az OGTT az orális glükóz tolerancia tesztet jelenti, vagyis a glükóz terheléses vizsgálatot. Célja a diabetes és a prediabetes fennállásának ellenőrzése. Az esetek többségében az éhgyomri és a 120 perces értékeket mérik. A vizsgálat vénás vérvétel útján történik, és az első – éhomi - vérvétel után 75 gramm glükózt tartalmazó szirupot szükséges inni. Ezt megelőzően ujjbegyből vett vérmintával állapítjuk meg az éhomi vércukor értéket és csak 7,2 mmol/l alatti értéknél kerülhet sor a terhelésre- mondja a szakember.

Mi van, ha problémát jelez a vizsgálat?

Amennyiben az értékek a referenciatartománytól kívül esnek, úgy diabetológust szükséges felkeresni, aki a panaszokat és az eredményeket összevetve meghatározza a pontos diagnózist. Ez alapján állítja össze a betegnek a megfelelő kezelést, ami gyógyszeres terápiát és életmódváltást (speciális, személyre szabott diétát és mozgásprogramot) foglal magában. Ha az előírásokat a beteg pontosan betartja, úgy az értékek javulnak, és elkerülhető az állapot súlyosbodása.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Az elmúlt években szinte naponta van hipoglikémia szerű rosszullétem. A terheléses vizsgálatokon az alábbi eredményeket kaptam:
1.
Éhgyomri glükóz: 4,8 mmol/l
120 perces glükóz: 2,7 mmol/l
HgbA1C: 8,3 %

2.
Éhgyomri glükóz: 4,4 mmol/l
30 perces glükóz: 6,4 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 3,1 mmol/l

Inzulin: < 2 mU/L
Inzulin 30 perc: 14,6 mU/L
Inzulin 60 perc: 22,8 mU/L
Inzulin 120 perc: < 2 mU/L

C-peptid : 0,17 ng/mL

Inzulinoma gyanúja miatt hasi ultrahangot és 72 órás éheztetési tesztet is végeztek (2 éve), ami negatív lett.

legalacsonyabb vércukor 2,5 mmol/l
inzulinszint (végig): < 2 mU/L
C-peptid: 0,2-0,3 között

Próbaképpen Merckformin XR gyógyszert írt az orvosom tavaly majd emelte az adagot, ami pár hónapig csökkentette a rosszullétek számát, de az utóbbi időben újra mindennapossá vált. Érdekelne az ön véleménye, mit javasolna, kihez forduljak vagy milyen vizsgálatot lenne érdemes elvégeztetni, hogy javuljon a helyzet?

Köszönöm a válaszát.

Kedves Tóth Krisztina !



Kérdésére nehéz egyértelmű választ adni. Vércukor terhelés során egy túlzottan reagáló hasnyálmirigyre utal a vizsgálat. Az inzulin terhelés értékei nem utalnak inzulin rezisztenciára. Viszont nem értem a HbA1c: 8,3 % értéket, ami viszont az elmúlt hónapokban mért magas vércukor értékekre utalna. Az alacsony C peptid is is további vizsgálatokat igényelne. Javaslatom hogy diabetológiára szakosodott kórházi/klinikai osztályon történő kivizsgálását indokoltnak tartom. Ehhez kérje háziorvosa segítségét és beutalását kórházba.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK