
Prediabetes - mikor kell gyógyszer?
A prediabetes a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor már a vércukor szintjében is változások következnek be. Innen már csak egy kis ugrás a diabetes, így nagyon fontos az állapot megfelelő kezelése és a prevenció. Dr. Borus Hajnaltól, a Cukorbetegközpont diabetológusától megkérdeztük, vajon mikor elegendő ekkor az életmódváltás, és mikor szükséges már gyógyszerhez nyúlnia a betegnek.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

IGT, IFG- prediabetes
A két prediabetes-es állapot az IGT (csökkent glükóztolerancia) és az IFG (emelkedett éhomi vércukor szint), melyek kialakulásában döntő szerepet játszik az inzulinrezisztencia és a béta-sejtek funkciókárosodása. Ezen állapotok kellő odafigyelést igényelnek, mert könnyen kifejlődhet belőlük egy 2-es típusú cukorbetegség (a prediabetes-ben szenvedők 30 %-ánál öt éven belül, 70%-ánál pedig ennél később alakul ki diabetes). Hajlamosító tényező többek között a pozitív családi anamnézis, a túlsúly, a mozgásszegény életmód vagy az éjszakai munkavégzés. Az állapotnak szerteágazó tünetei lehetnek, például étkezések közötti nagyfokú éhségérzet, remegés, verejtékezés, ingerlékenyég, gyakori szomjúság, fokozott vizeletürítés, édességkívánás, hízás/ fogyás, alvásproblémák, depresszió, nőknél menstruációs zavar, stb. Azonban az is előfordulhat, hogy egy darabig tünetmentesek vagyunk.
A diagnózis alapja az orális glükóz tolerancia teszt (OGTT).
Emelkedett éhomi vércukor (IFG)
|
|
Csökkent glukóztolerancia (IGT)
|
|
Diabetes mellitus |
|
Az IR diagnózisához 3 pontos (0', 60' és 120') OGTT inzulin szintekkel szükséges (itt az eredmények egymáshoz viszonyított értékét is figyelembe kell venni.
Kell gyógyszer vagy sem?
Fontos leszögezni, hogy a prediabetes - akárcsak a 2-es típusú cukorbetegség- elsődlegesen választandó kezelése az az életmódterápia, melynek összeállításában a diabetológus orvos mellett dietetikus, mozgásterapeuta van a betegek segítségére- mondja dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Minden egyéb kiegészítés.
Korábbi tanulmányok megállapították, hogy a megfelelő kalória-és szénhidráttartalmú étrend és a heti 150 perces testmozgás 58% -kal csökkentette a 2. típusú cukorbetegség kockázatát, a metformin használata pedig 31% -kal mérsékelte a rizikót.
Az ADA – American Diabetes Assotiation- azonban felhívja a figyelmet arra, hogy mérlegeljék a gyógyszerek (metformin) adását, melynek a kritériumai a következők:
- Túlsúly
- < 60 év
- Kórelőzményben terhességi cukorbetegség
Egyéb kockázati tényezők (pl. HbA1C> 6%, magas vérnyomás, alacsony HDL-koleszterinszint, emelkedett trigliceridek vagy cukorbetegség elsőfokú rokonnál a családi anamnézisében)
+1: amennyiben az emelkedő vércukor értéknél önmagában nem bizonyul elegendőnek az életmódterápia.
Ilyenkor azonban gondolnunk kell arra, hogy a hosszabb távú metforin kezelés gátolhatja a B12 vitamin felszívódását, ezért ha szükséges pótoljuk! A forgalomban lévő készítmények közül az ismertebb szintetikus cyanocobalamin helyett válasszuk a természetben is megtalálható jobb biohasznosulású methylcobalamin formát vagy ideális esetben egy olyan készítményt melyben a hydroxocobalamin, methylcobalamin és adenosylcobalamin kombinációja található, ahogyan az a természetes élelmiszerekben is legtöbb esetben előfordul- mondja a szakember.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy gyakran érzem gyöngének magamat futás, biciklizés után. Háziorvosom szerint a cukor értékem jó, de nem hagy nyugodni mert az édesapám és édesanyám is cukorbeteg.
Válaszát előre is köszönöm: Pintér Sára
Gyöngeségének hátterében állhat cukorbetegség vagy prediabéteszes állapot is különös tekintettel a családi anamnézisében előforduló szénhidrát anyagcsere problémákra. Mozgásnak van vércukorszint csökkentő hatása mely okozhatta a problémáját. Javasolt vércukor és inzulinszint ellenőrzése éhhomi és terheléses vérvétellel. A kapott eredményeket érdemes diabetológussal kiértékeltetni.
Örömmel várom rendelésemen, hogy kiderítsük mi állhat a problémája hátterében.
Tisztelettel:
dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Szakértelem és rugalmasság
További véleményekPara Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre.