Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.01.15 08:33

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mitől alakulhat ki terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) világszerte az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik és előfordulása egyre növekszik. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kismamák ismerjék a jelenséget.  Fontos, hogy a terhességi cukorbetegek teljeskörűen fel legyenek világosítva a számukra megfelelő életmódról, amivel a súlyos következmények megelőzhetők. 
A terhességi cukorbetegség kiemelt figyelmet igényel.- A terhességi cukorbetegség általában a második, harmadik trimeszterben diagnosztizálható. Kialakulásáért elsősorban a megváltozott hormonháztartás a felelős, hiszen ilyenkor módosul azoknak a hormonoknak a szintje, amelyek befolyásolják a vércukorszintet. A terhesség alatt az inzulinszükséglet 3-4-szeresére emelkedhet. Ennek hátterében elsősorban a lepény által termelt hormonok hatásai állnak. Étkezés hatására a normális szénhidrát-anyagcseréjű terheseknél az inzulinválasz nagyobb, mint a terhességi cukorbetegeknél. A szülés után azonban a lepényi hormonok kiürültével az inzulinszükséglet gyorsan csökken. Emellett természetesen az életmód az a faktor, amely döntő részben hozzájárulhat a betegség kialakulásához – hangsúlyozza a szakorvos.

Kik a veszélyeztetettek?

Elsősorban jó tudni, hogy terhességi cukorbetegség bármelyik kismamánál kialakulhat, de a rizikócsoportokban nagyobb figyelemmel kell lenni. Kik tartoznak ide?

  • 40 feletti kismamák,
  • 30 feletti testtömeg-index (BMI), vagyis túlsúllyal, elhízással küzdő kismamák,
  • olyan kismamák, akik korábban 4.5 kilónál nagyobb súlyú babát hoztak világra,
  • akiknek előző terhességük alatt gesztációs diabétesze volt,
  • akiknek a szülője vagy a testvére cukorbeteg,
  • akiknek volt valamilyen testsúlycsökkentést célzó műtétje,
  • akik mesterséges megtermékenyítésben vettek részt.

Ezekre a tünetekre kell felfigyelni

- A terhességi cukorbetegség egyik veszélye, hogy nagyon sokszor nem okoz tünetet – hangsúlyozza Porochnavecz doktornő. – Legtöbbször csak a rendszeres laborvizsgálatokból derül ki, hogy magas a vércukorszint, ami még mindig jobb, mint amikor ennek következtében már súlyosabb állapot alakul ki. Éppen ezért érdemes tisztában lenni azokkal a tünetekkel, amelyek megléte esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni (bár ezek nem feltétlenül csak terhességi cukorbetegségre utalhatnak):

  • fokozott szomjúság,
  • a szokásosnál gyakoribb vizelési inger,
  • kiszáradt száj,
  • kimerültség,
  • homályos látás, 
  • a genitáliák viszketése.

Hogyan hat a terhességi cukorbetegség a várandósságra?

- A kismamáknak fontos tudniuk, hogy a megfelelően kezelt gesztációs diabétesz mellett egészséges kisbabát szülhetnek. A kezelés azért kiemelt jelentőségű, mert ennek elmaradása esetén több kockázat is felmerül. Az anyai cukorbetegség ugyanis veszélyeztetheti a magzat fejlődését, többek között azért, mert az erek falára, így a méhlepény ereire is hatással lehet. Emiatt a magzat nem jut megfelelő mennyiségű táplálékhoz, súlyos esetben a fejlődése visszamarad. Megnő a preeclampsia (terhességi magas vérnyomás) rizikója is, ami kezeletlenül szintén súlyos komplikációkat okozhat. Ennél gyakoribb kockázatot jelent a nagyobb magzati testsúly, ami nem csak azért lehet probléma, mert nagy a császármetszés esélye, de azért is, mert megnövekszik a szülési trauma, az újszülöttkori hypoglykaemia, hypocalcaemia, respiratorikus distress szindróma, hyperbilirubinaemia kockázata. Ez azonban csak ritkán, nem kezelt diabetes esetén, fordul elő. 
Azzal is számolni lehet viszont, hogy a terhességi cukorbetegség talaján nagyobb az esélye a az anyukánál későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. Ezért is fontos a szülést követően vércukor terhelés végzése 6-10 héttel, majd 1 év múlva, azután 2 évente.

Gondos ellenőrzés és kezelés szükséges

A terhességi cukorbetegség diabetológiai és életmód kezelést is igényel.- A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt alakult ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszában, a 12-14. héten történik a vércukorterhelés. Ha diagnosztizáljuk a terhességi cukorbetegséget, annak kezelése komplex feladat, amelyben nagy szerepe van a nőgyógyásznak, a diabetológusnak, a dietetikusnak és adott esetben a mozgásterapeutának is – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája. – Elsősorban megfelelő étrenddel és biztonságos mozgásprogrammal próbáljuk normalizálni a vércukor értéket, ha pedig ez nem elég, inzulinkezelésre is szükség lehet. A cél mindenképpen a kismama és a magzat egészségének leghatékonyabb védelme.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot Benke Brigitta vagyok. Azért keresem meg önöket mert nem tudom hogy az értékeim amit 27.hetes kismama ként készültek mennyire reálisak. 9,1 lett a 2órás terheléses vércukrom a napokban készítek még egy mérést mivel a diabetológus hölgy akinél voltam azt mondta hogy nem lehet pontos eredménynek tekinteni mivel nem pontosan 2 óra telt el a két vérvétel között illetve vizet is fogyasztottam ami megint csak nem lett volnaszabad az ő elmondása szerint...azóta mérem a cukor szintem otthoni készüléken és még egyszer nem volt kimagasló az értékem. Ilyenkor ez mennyire jó vagy nem mert ugye nem fogyasztok hirtelen nagy adag cukrot mi a normális érték? Illetve van olyan doktor aki kifejezetten kismamák diabéteszével foglalkozik?
Várom válaszukat köszönöm , szép napot.

Kedves Brigitta !

Vércukor értéke a 2 órás magas, mivel 7,8 mmol/l alatt kellene ennek lenni. Nem hiszem, hogy a terhelést most meg kellene ismételni.
Vércukor mérés éhomra és étkezés után 1 órával ajánlott.
Mindenképp a cukorfogyasztás elhagyását javasolom, valamint napi 5-6 x étkezést, meghatározott mennyiségű szénhidráttal.
Mi a Cukorbetegközpontban foglalkozunk kismamák gondozásával.
Ha úgy dönt, hogy eljön hozzánk, szívesen várjuk.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK