
Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?
A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Metformin-kisokos
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A metformin vércukorszint-csökkentő hatása az 1950-es évek óta ismert, és tudható róla az is, hogy a sejtek energiagyáraiban (a mitokondriumokban) hatva gátolja a májban a glükóz termelődését, továbbá növeli az inzulinra való érzékenységet, és elősegíti a glükóz beépülését az izomba, valamint a zsírszövetbe. További előnye, hogy jól kombinálható más antidiabetikummal, így többek között az inzulinnal is. Általában ez az elsőként választandó gyógyszer a 2-es típusú diabétesz kezelésekor, amennyiben az életmód terápiával nem érjük el a kívánt célértékeket, illetve prediabétesz és IR esetén is használjuk – mondja dr. Para Györgyi, aki hozzáteszi, hogy a metformin terhes nők számára is engedélyezett bizonyos esetekben.
A metformin alkalmazása várandósság idején
–Elsőként fontos leszögezni, hogy ez egy meglehetősen kényes téma, és a metformin várandósság alatti használata országonként igen változatos képet mutat – hívja fel a figyelmet Para doktornő. A tengeren túli szervezetek megengedik a metformin alkalmazását GDM-es kismamák esetében is, illetve a diabétesz első vonalbeli gyógyszeres kezelésére is javasolják a készítményt. Ezzel szemben a hazai ajánlás úgy szól, hogy ha az önmagában alkalmazott életmódkezeléssel nem sikerül elérni a kívánt glikémiás állapotot a kismamánál, akkor inzulin adása javasolt. A vércukorcsökkentő tablettás kezelést pedig egyelőre nem támogatják. Ennek elsősorban az az oka, hogy a metformin könnyen átjut a placentán (és megjelenik az anyatejben is), továbbá a terhességben történő biztonságos alkalmazással kapcsolatban még igen kevés hosszú távú utánkövetéses adat áll rendelkezésünkre. Az eddigi vizsgálatok és tapasztalatok biztatóak, hiszen ezek szerint a metformin a várandósság alatt is biztonságosan szedhető, és nem növeli a magzatot érintő rendellenességek vagy az újszülöttkori halálozás kockázatát sem. Egy nemrégiben közzétett nagyszabású tanulmány, amely a terhesség alatti metforminhasználat hosszú távú hatásait vizsgálta, 10.117 gyermek-anya páros adatait elemezte. és azt találta, hogy a metformin ugyanolyan biztonságosan használható a terhesség alatt a cukorbetegség kezelésére, mint az inzulin, és a szülés után legalább 11 évig nem okoz hosszú távú káros hatásokat sem született gyermekekre, sem az édesanyákra. Összeségben azonban a jelenlegi álláspont szerint a GDM-es kismamák számára nem javasoljuk a metformin alkalmazását.
Mi a teendő, ha korábban már szedett metformin?
–Mivel az inzulinrezisztencia sokakat érintő probléma, a metformintartalmú gyógyszerek szedése ma már széles körben elterjedt a nők körében. Joggal merül fel a kérdés, hogy szükséges-e a készítmény elhagyása a teherbeesést követően, és ha igen, akkor mikor kerüljön erre sor. A hazai gyakorlat szerint általánosságban elmondható, hogy ha a kismama korábban IR miatt szedte a gyógyszert, akkor a készítmény elhagyása nem szükséges a teherbeesést követően, illetve azon 2-es típusú diabéteszes kismamáknak sem szükéges a szedés felfüggesztése, akik a fogantatást megelőzően is használták a gyógyszert. Ugyanakkor ez utobbi esetben igyekszunk kivenni a készítményt, és inkabb inzulinnal törekszünk beallítani a kismama vércukorétékeit – mondja dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont szakembere.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Szakértelem és rugalmasság
További véleményekPara Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre.