Szoptatás cukorbetegen- ezekre ügyeljen

Szoptatás cukorbetegen- ezekre ügyeljen

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.01.15 14:45

A kizárólagos anyatejes táplálás a WHO jelenlegi ajánlása szerint a baba 6 hónapos ajánlott, hiszen nem csak az anya-gyermek kapcsolatot erősíti, hanem a gyermek és a szülő egészségéhez is hozzájárul. Mivel maga a szoptatás jelentős energiát von el az anyától, így felmerülhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha a kismama cukorbetegséggel küzd? Kell változtatni az addigi terápián? A kérést dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolta meg.

Szoptathat-e a cukorbeteg kismama?

A jelenlegi ajánlások szerint a baba 6 hónapos koráig a kizárólagos anyatejes táplálás a legmegfelelőbb (anyatej hiányában tápszer). A szoptatás mind az anyára, mind a gyermekre nézve számtalan előnyös hatással rendelkezik: az anyánál pl.  csökkenti több daganattípus kialakulásának esélyét, segíti a baba immunrendszerének erősödését, valamint hozzájárul a későbbi elhízás, cukorbetegség elkerüléséhez. Szerencsére csupán kevés olyan állapot van, melyek esetén nem lehet szoptatni (ez esetekben sem mindig maga az állapot, hanem az arra szedett gyógyszerek miatt). A cukorbetegséggel küzdők így jogosan kérdezhetik, hogy számukra is megengedett-e a szoptatás?

Jó hír, hogy ennek semmi akadálya, viszont be kell tartani néhány fontos szabályt!

Figyelem! Hipoglikémia veszély!

szoptatás cukorbetegenA szoptatás a cukorbetegekre azért rejt némi veszélyt, mivel megnöveli a hipoglikémia esélyét, ráadásul a táplálkozáson is kell némileg változtatni. Szoptatás hatására ugyanis csökken a vércukorszint, mivel a tevékenység igen energiaigényes. Éppen ezért az inzulin adagjának módosítására van ekkor szükség, hogy el lehessen kerülni az alacsony glükózszintet.

A kismama általában a szokásoshoz képest napi 4-500 Kcal-val nagyobb energia felvételt igényel, ez a szénhidrátbevitel tekintetében is 30-50 gramm többle­tet jelent. Természetesen ezt a mennyiséget napi öt-hat alkalomra kell elosztani, azaz étkezésenként 5-10g-al több szénhidrátot érdemes fogyasztani a hipoglikémia elkerüléséhez- mondja a diabetológus.

Hogy kinek mennyivel több szénhidrátot és kalóriát kell fogyasztania, azt dietetikus minden esetben személyre szabottan javasolja, hiszen befolyásolja a beteg aktuális állapota, addigi táplálkozása, hipoglikémiára való hajlama, 1-es vagy 2–es típusú cukorbeteg, milyen intenzíven szoptat, milyen kezelésben részesül stb.

A fokozott fizikai igénybevétel szintén elősegíti a hipoglikémiás állapot fellépését, hiszen a baba körüli teendők gyakran komoly fizikai kihívást is jelentenek, így ez szintén hatással van a vércukor szintre- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Teendők szoptatáskor, cukorbetegeknek

  • cukorbetegséggel való szoptatásEgyeztessen az inzulinadagról diabetológusával
  • Egyeztessen diétájáról dietetikusával
  • Mérjen gyakrabban vércukor szintet
  • Mindig legyen önnél gyorsan felszívódó szénhidrát hipoglikémiai esetére
  • Igazítsa inzulin dózisát és étrendjét is ahhoz, ha már kevesebbet vagy már nem szopat

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kérdezném,hogy az igen egészséges kb 30 dkg szőlő fogyasztása egy kemény edzés utá 13-ra is felviszi a vércukromat, ami rövid időn belül visszamegy 5-re.
Lemondjak róla.Ez a magasra ugrás egészségtelen?Köszönöm válaszát.

Kedves László!

Ahhoz hogy korrekt választ tudjak adni, szükségem van arra hogy tudjam, hogy cukorbeteg-e, milyen kezelést kap, mennyi ideig tart az edzés-

Amennyiben ezekre is kapok választ, tudok tanácsot adni ,vagy várom viziten szeretettel,ahol van idő átbeszélni mindent.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK