Szúrás nélküli vércukormérés? Ne dőljön be a csodakütyüknek!

Szúrás nélküli vércukormérés? Ne dőljön be a csodakütyüknek!

Dr. Para Györgyi Módosítva: 2025.01.03 11:51

A cukorbeteg páciensek vércukorkontrollja a hétköznapi gyakorlatban egyet jelent az ujjbegy megszúrásával és ennek mindenféle kényelmetlenségével. Mennyire tekinthetők megbízhatónak az innovatív diabetológia által kínált szúrásmentes vércukormérő eszközök? – többek között erről kérdeztük dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Innovatív próbálkozások a diabetológiában

Az ujjbegyes vércukormérés sokszor körülményes, fájdalommal járó procedúra, amit mégis be kell illesztenie naponta többször is a cukorbetegeknek hétköznapi tevékenységeik sorába. A szúrásmentes vércukormérők fájdalommentes, betegbarát alternatívái lehetnének a hagyományos glükózkontrollnak, ami iránt a diabéteszes páciensek is nagy érdeklődést mutatnak a világhálón és a cukorbeteg közösségekben.

–A technológia fejlődésének köszönhetően újabb és újabb eszközökkel állnak elő a gyártók a szúrás- és fájdalommentes vércukormérés ígéretével. Az ún. optikai alapú vércukormérők már régóta ismertek. Ezek az eszközök azonban nagyméretűek, és egyelőre nem sikerült praktikus méretűre kicsinyíteni őket, ezért elsősorban laborkörülmények között alkalmazzák őket. A hétköznapi felhasználók számára tehát egyelőre nincs jelentőségük. A nem invazív glükózmonitorozási „megoldások” közül az okosórák a legismertebbek és legelterjedtebbek, amelyek számos kényelmi funkcióval rendelkeznek, és a felhasználók legfontosabb vitális paramétereiről (pulzus, testhő, véroxigénszint stb.) adnak tájékoztatást – mondja dr. Para Györgyi. Hozzáteszi azonban azt is, hogy korrekt vércukormérést ne várjunk ezektől az eszközöktől, ugyanis jelenleg nincs még a piacon vércukor monitorozására alkalmas okosóra. Az ilyesféle okosórák, okosgyűrűk/karkötők tesztelésekor hamar kibújik a szög a zsákból, ugyanis – a betegek beszámolója szerint – köszönőviszonyban sincsenek egymással az óra és a hagyományos vércukormérő által mért eredmények. Bár az okosóragyártókat már régóta foglalkoztatja a folyamatos glükózmonitorozás megvalósítása, eddig már számos startup, sőt a Google is elvérzett ebben a kihívásban. Ez utóbbi például a könnyből szerette volna megmérni a vércukorszintet. Jelenleg az egyik legígéretesebb okosóra-fejlesztés, amitől nagy áttörést várnak, a bőrbe bocsátott lézerfény elnyelődésének, illetve a visszaverődő fénynek az elemzéséből próbálja a glükózkoncentrációt megállapítani. De fejlesztettek már okosórába is integrálható kapszulát, sőt bőrre tapasztható tűszúrásmentes vércukormérést lehetővé tevő tapaszokat is. A hordozható eszközök történetében azonban egyelőre még nem érkeztünk el a várva várt mérföldkőhöz, ezért fenntartásokkal kell fogadni az online piactereken értékesített szúrásmentes eszközöket.

Szúrásmentes vércukormérés? Óvakodjon a hamisítványoktól!

Amint arra Para doktornő felhívja a figyelmet, rengeteg olyan hamisítvány kering a piacon, amit ismert, nagymúltú cégek nevével próbálnak eladni gyanús weboldalakon. A betegek sajnos gyakran bedőlnek ezeknek az ujjra csíptethető, a szúrásmentes vércukormérés ígéretével csábító eszközöknek, amelyekről sokszor csak a szállítást követően derül ki, hogy mindössze egy egyszerű pulzoximétert jelentenek. Fontos, hogy a diabéteszesek megértsék, hogy bármennyire praktikusnak és ígéretesnek tűnnek ezek az eszközök, a jelenleg elérhető non invazív vércukormérők egyike sem kapott még hivatalos jóváhagyást, és hatékonyságukat, valamint pontosságukat tekintve is messze elmaradnak a hagyományos módszerektől. Az FDA ezért tett közzé nemrégiben egy felhívást, amelyben arra figyelmeztetik a cukorbeteg felhasználókat, hogy a vércukormérő okosórák nem orvostechnikai eszközök, és hatósági engedélyekkel sem rendelkeznek. Az a beteg, aki egy ilyen eszköz segítségével monitorozza vércukorértékeit és állítja be inzulindózisát, akár súlyos egészségügyi hatásai lehetnek a cukorbetegek számára.

Az innovatív vércukormérés jelenleg egyetlen, hivatalosan is elfogadott orvostechnikai eszköze a folyamatos szövet glükózmonitor. Ez a fél-invazív technológia a bőr alá helyezett szenzorszál segítségével valós idejű glükózkoncentrációt mér, illetve az előre beállított küszöbértékek átlépésekor riasztja a felhasználót, aki megfelelő intézkedésekkel korrigálhatja vércukorszintjét. A CGM tartós használatával jobban megismerhetővé válik az anyagcsere-állapot és a vércukoringadozás is elkerülhető lesz – ismerteti dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont orvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedvesség és törődés

A Doktornō maximálisan felkészült, alapos, rendkívül empatikus és kedves személyiség. Valamennyi kérdésemre választ kaptam és ellátott hasznos tanácsokkal is. A legprecízebb orvos akinél valaha voltam. 

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK