Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején
“Maradjon otthon”- ez az egyik legfontosabb tanács a koronavírus elleni küzdelemben. Igen ám, de mi a helyzet a krónikus betegek ellátásával? Az alapbetegség megfelelő kezelése életmentő lehet. Jól ismert, hogy a krónikus betegek igen veszélyeztetett csoport járványügyi szempontból- így a cukorbetegek is. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa nyilatkozott a témában.
Cukorbetegek koronavírus idején
Mindenki tisztában van azzal, hogy a koronavírus az idősekre és a krónikus betegekre a legveszélyesebb. Ez utóbbi csoportba tartoznak a cukorbetegséggel küzdők is, és statisztikák szerint a krónikus betegek körében a diabéteszesek fokozottan veszélyeztetettek a halálozás szempontjából is. Ennek oka, hogy a magas vércukorszint csökkenti a szervezet ellenálló képességét, amely így nehezebben tudja felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Éppen ezért a cukorbetegeknél nagyobb a rizikó, hogy a koronavírus következtében súlyos, életveszélyes állapotok alakulhassanak ki.
A szoros anyagcserekontroll a járvány idején is fontos!
A vércukorszint kordában tartása igen fontos nem csak a szövődmények, de a vírus elleni harcban is. A rendszeres vércukormérés, az életmódterápia mind hasznos az anyagcserekontroll szempontjából, de gyakran az orvossal való konzultáció is elkerülhetetlen, mely a járvány ideje alatt akár távkonzultáció formájában is működhet.
Telediabetológiával a személyes jelenlét elkerülhető
Ideális esetben a cukorbetegek rendszeresen találkoznak kezelőorvosukkal, ám vannak olyan helyzetek, amikor ez nem kivitelezhető: pl. külföldi utazáskor, veszélyeztetett terhesség során, amikor a kismama ágynyugalomra van kötelezve, fekvőgipsz esetén stb. És most, a koronavírus járvány idején sem érdemes elhagyni az otthonunkat, főleg akkor, ha valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik. Viszont mi lesz akkor a cukorbetegek ellátásával, kérdéseivel, ingadozó vércukrukkal?
A telediabetológia lehetővé teszi a személyes találkozás nélküli orvos-beteg kapcsolattartást, így ideális olyan helyzetekben, amikor nem tud a beteg a rendelőbe menni.
“A telediabetológia célja elsősorban a személyes konzultáció közötti időszakban a kapcsolattartás a beteg és orvos között. Azokban az esetekben is óriási segítséget nyújthat azonban, amikor a beteg nem tud orvoshoz menni. Most, a járvány idején elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek ennek nagy hasznát vehetik, hiszen megváltozhat a betegek anyagcserehelyzete a mozgásszegény állapotban, illetve fertőzés idején. Ez a vércukorszint emelkedésében nyilvánulhat meg”- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A telediabetológia lényege, hogy a vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, ahol különböző kimutatások, grafikonok készülnek. A beteg ezen felül még különböző információkat is beírhat, pl. aznapi étkezéseket, mozgást, inzulin adagokat, esetleges tüneteket, panaszokat stb. Ezeket mind megoszthatja kezelőorvosával, aki, ha kell, a terápia módosítását rendelheti el. Ezáltal a betegek biztonságban érezhetik magukat, hiszen a kapcsolattartás ugyanúgy megmarad az orvos és a páciens között. Jó oldala továbbá, hogy nem csak az orvosával, hanem más szakemberekkel, pl. a dietetikusával is megoszthatja az adatokat.
Tanácsok cukorbetegeknek koronavírus idején
- Ha lehet, maradjon otthon
- Tartson min.1.5 méter távolságot másoktól, ha kénytelen közösségbe menni
- Gyakran mosson kezet és használjon alkoholos kézfertőtlenítőt
- Erősítse immunrendszerét
- Zsebkendőbe tüsszentsen (a zsebkendőt dobja el)
- Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, telefon, távirányító)
- Mozogjon lehetőség szerint
- Gyakrabban mérje vércukorszintjét
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Orvos válaszol
64. éves jó kövér vagyok több mint 12 éve 2 típusú cukorbeteg, egy darabig 6,0.- 8,0. körül mértem a reggeli vércukrot gyógyszerrel. Mind két kezemben két éve alagút szindróma lett,erre is szteroid kezelést kaptam.
Kicsit még híztam is, most 10 alatt nincs a reggeli cukorszint,de 12,0 13,0 sokszor. Velmentia 50mg. Dupre Mr 60mg szedek. Mit kellene tennem?A fogyást többször sikeresen végig vittem 30 kg is fogytam, de most nem jön össze.Előre is megköszönve Várom válaszát.
A panaszai és magas vércukorértéke miatt javaslom keresse fel a diabetológiai szakrendelésen cukorbetegséggel foglalkozó szakorvost.
Üdvözlettel:
Dr. Bibok György
diabetológus