Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején

Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.03.24 10:48

“Maradjon otthon”- ez az egyik legfontosabb tanács a koronavírus elleni küzdelemben. Igen ám, de mi a helyzet a krónikus betegek ellátásával? Az alapbetegség megfelelő kezelése életmentő lehet. Jól ismert, hogy a krónikus betegek igen veszélyeztetett csoport járványügyi szempontból- így a cukorbetegek is. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa nyilatkozott a témában.

Cukorbetegek koronavírus idején

koronavírus, telediabetológiaMindenki tisztában van azzal, hogy a koronavírus az idősekre és a krónikus betegekre a legveszélyesebb. Ez utóbbi csoportba tartoznak a cukorbetegséggel küzdők is, és statisztikák szerint a krónikus betegek körében a diabéteszesek fokozottan veszélyeztetettek a halálozás szempontjából is. Ennek oka, hogy a magas vércukorszint csökkenti a szervezet ellenálló képességét, amely így nehezebben tudja felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Éppen ezért a cukorbetegeknél nagyobb a rizikó, hogy a koronavírus következtében súlyos, életveszélyes állapotok alakulhassanak ki.

A szoros anyagcserekontroll a járvány idején is fontos!

A vércukorszint kordában tartása igen fontos nem csak a szövődmények, de a vírus elleni harcban is. A rendszeres vércukormérés, az életmódterápia mind hasznos az anyagcserekontroll szempontjából, de gyakran az orvossal való konzultáció is elkerülhetetlen, mely a járvány ideje alatt akár távkonzultáció formájában is működhet.

Telediabetológiával a személyes jelenlét elkerülhető

Ideális esetben a cukorbetegek rendszeresen találkoznak kezelőorvosukkal, ám vannak olyan helyzetek, amikor ez nem kivitelezhető: pl. külföldi utazáskor, veszélyeztetett terhesség során, amikor a kismama ágynyugalomra van kötelezve, fekvőgipsz esetén stb. És most, a koronavírus járvány idején sem érdemes elhagyni az otthonunkat, főleg akkor, ha valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik. Viszont mi lesz akkor a cukorbetegek ellátásával, kérdéseivel, ingadozó vércukrukkal?

A telediabetológia lehetővé teszi a személyes találkozás nélküli orvos-beteg kapcsolattartást, így ideális olyan helyzetekben, amikor nem tud a beteg a rendelőbe menni.

járvány, cukorbetegség“A telediabetológia célja elsősorban a személyes konzultáció közötti időszakban a kapcsolattartás a beteg és orvos között. Azokban az esetekben is óriási segítséget nyújthat azonban, amikor a beteg nem tud orvoshoz menni. Most, a járvány idején elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek ennek nagy hasznát vehetik, hiszen megváltozhat a betegek anyagcserehelyzete a mozgásszegény állapotban, illetve fertőzés idején. Ez a vércukorszint emelkedésében nyilvánulhat meg”- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A telediabetológia lényege, hogy a vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, ahol különböző kimutatások, grafikonok készülnek. A beteg ezen felül még különböző információkat is beírhat, pl. aznapi étkezéseket, mozgást, inzulin adagokat, esetleges tüneteket, panaszokat stb. Ezeket mind megoszthatja kezelőorvosával, aki, ha kell, a terápia módosítását rendelheti el. Ezáltal a betegek biztonságban érezhetik magukat, hiszen a kapcsolattartás ugyanúgy megmarad az orvos és a páciens között. Jó oldala továbbá, hogy nem csak az orvosával, hanem más szakemberekkel, pl. a dietetikusával is megoszthatja az adatokat.

 

Tanácsok cukorbetegeknek koronavírus idején

  • Ha lehet, maradjon otthon
  • Tartson min.1.5 méter távolságot másoktól, ha kénytelen közösségbe menni
  • Gyakran mosson kezet és használjon alkoholos kézfertőtlenítőt
  • Erősítse immunrendszerét
  • Zsebkendőbe tüsszentsen (a zsebkendőt dobja el)
  • Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, telefon, távirányító)
  • Mozogjon lehetőség szerint
  • Gyakrabban mérje vércukorszintjét

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözletem.
Az idén februárban kerültem Orvoshoz tachycardiával, mely egy éve már vissza-vissza térő jelenség volt. Többszöri alkalommal mellkasi görcseim voltak, melyek a szegycsont alsó szakaszán indultak, majd a hátamba, vállaimba, az állkapcsomba sugároztak. Száj, és karzsibbadás kíséretében. A mentőállomáson azt mondták, h ez csak epegörcs. Nem küldtek tovább. Azonban februárban a rosszullét napján az egész testem zsibbadt, és bekékültek az ujjaim. Megkezdődtek a vizsgálatok. Pajzsmirigy rendben, transzglutamináz rendben. Candidára pozitív széklet minta. 4 hónap után negatív teszt. A diéta alatt semmiféle rosszullétet nem tapasztaltam. Amint visszatértem a normál étkezésre pár nap mulva újra jelentkeztek a régi panaszok. Szeptember elsején korházba szállítottak izomgörcsökkel, az egész testem zsibbadt, csőlátás. 3,1 volt a cukrom, a korházban mérték, ami kb 30 perc után történt meg a görcsök msgjelenésétől számítva. Orvos javaslatára cukormérőt vásároltam. Egyik nap újra kezdődött az ismert tünet. Étkezés után másfél órával 9.4 volt a cukrom, 20 perc után 4.2-re esett le. Az ogtt vizsgálat eredménye. Gluc. 0'5.0, 30'10.1, 60'5.6 ,120'4.9, insulin 0' 3.5 mIU/ml, 60'29.7,120'7.8. Kérném a véleményét. a vizsgálat alatt is rettentően rosszul voltam, és jelentkezett a tachycardia, és az izomgörcs is. Szerbiában élek. Merre menjek tovább?

Kedves Szarapka Éva!

Javaslom keressen fel egy endokrinológus szakorvost a panaszával.
Az OGTT vizsgálat eredménye normál glükóz értékeket mutatott.

Üdvözlettel:
Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus szakorvos
Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus

Szimpatikus, kulturált. Mindenre kiterjedő, részletes tájékoztatást nyújtott. Segítsége és javaslatai megalapozták a további egészséges életmódot.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK