
Telediabetológiával bátran utazhat cukorbetegként is
Azok, akiknél diagnosztizálásra kerül a cukorbetegség, azt tapasztalhatják, hogy olykor bizony igen nehéz beállítani a vércukorszintet, és gyakori ellenőrzést kíván az állapotuk. Igen ám, de mi van akkor, ha a beteg pl. a munkája miatt állandóan utazik és így sem ideje, sem pedig lehetősége nincs konzultálnia az orvosával? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint ekkor nagy hasznát lehet venni az ún. telediabetológiának, melynek segítségével nincs szükség személyes jelenlétre az orvos és a páciens között.
A cukorbetegség kezelésének alapja- a vércukorszint beállítása
Akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbetegségről beszélünk, a terápia kulcsmozzanata a vércukorszint normalizálása, ugyanis a tartósan magas glükózszint nagyban hozzájárul az olyan súlyos szövődmények kialakulásához, mint a szívinfarktus vagy a lábszárfekély. A diabetes kezelése történhet inzulin injekció alkalmazásával, illetve gyógyszeresen is, melyet kiegészít a dietetikus által összeállított, személyre szabott diéta és a rendszeres mozgásprogram.
A vércukor szintjének beállítása olykor időigényes, ráadásul a már régóta kezelt cukorbetegek esetében is szükség lehet bizonyos esetekben fokozott kontrollra, ellenőrzésre. Hiszen a terápiát több tényező is befolyásolhatja, pl. a beteg súlyváltozása, mozgása, évszakváltás, stb. Ezért bizonyos időközönként szükség van orvos-páciens találkozóra, ahol a szakember ellenőrzi az aktuális vércukorszintet, valamint átnézi a beteg által vezetett vércukor naplót. Sajnos vannak esetek, amikor az értékeket kórházi tartózkodás során lehet csak beállítani, de sokszor elég a járó beteg ellátás és a rendszeres orvos-beteg konzultáció- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Sokat utazom, nem tudok elmenni orvoshoz!
Ahogy már említettük, cukorbetegség esetén fontos a rendszeres orvos-beteg konzultáció. Ám napjainkban sokan vannak olyanok, akik munkájukból kifolyólag gyakran vannak úton, és sokat tartózkodnak külföldön, ezért nem tudják vállalni a személyes találkozókat. Szerencsére a modern technikának hála ők sem maradnak segítség nélkül, hiszen már Magyarországon is elérhető az ún. telediabetológia, mellyel nincs szükség a páciens jelenlétére, ám az orvos ennek ellenére tisztában van az adatokkal.
A telediabetológia óriási segítséget jelent a betegeknek, hiszen az illető ezzel időt és utazást takarít meg. Ugyanis a páciens a vércukormérő készülékkel mért eredményeket megoszthatja a kezelőorvosával, ráadásul emellett lehetőség van felvinni az aznapi szénhidrát fogyasztást, inzulinbevitelt, a testmozgást és egyéb fizikai aktivitást, az esetleges rosszulléteket, hipoglikémiás tüneteket, betegségeket stb. Jó oldala továbbá, hogy a rendszer a mért adatokból grafikonokat is készít, mellyel azok különböző témákra szedve, könnyen áttekinthetőek. Orvosa ezek birtokában elemezheti az adatokat, információkat, és ezek alapján tanácsokkal szolgálhat, beállíthatja a terápiát, valamint dózismódosítást javasolhat- magyarázza dr. Porochnavecz Marietta.
A szakértő azonban hozzátette, hogy korrekt terápiához először ismerni kell a beteget, az anamnézist, a fizikális állapotát, valamint egyszeri személyes találkozásra is szükség van. Ha ez már megtörtént, akkor van lehetőség a telediabetológia használatára.
Választ kaphat dietetikai kérdéseire is
Telediabetológia segítségével nem csupán kezelőorvosával tud kapcsolatban lenni, de a dietetikusával is, hiszen rögzítésre kerülhetnek a bevitt táplálékok is. A dietetikus az adatokat átnézve választ adhat a kérdésekre, táplálkozási tervet állíthat össze az újonnan felfedezett cukorbetegeknek, valamint hasznos tanácsokkal is szolgálhat, és magyarázatot adhat az étkezés okozta esetleges vércukor kilengésekre is.
Bejelentkezés modern dietetikai ellátásra:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
22 éves, sportos testalkatú nő vagyok. A testsúlyom normális, egészségesen étkezem, de nem követek szigorú kalóriadeficites diétát. Két évvel ezelőtt kezdtek kialakulni a tüneteim: elhúzódó ciklus, fáradékonyság, hasmenés, ingerlékenység, állandó fejfájás, problémás bőr. Emellett a pulzusom - nyugalomban is - 30-cal emelkedett, az eddig megszokott terhelésre is nehézlégzés, gyors kifáradás jelentkezik, a teljesítményem csökkent. A tünetek kivizsgálása során kizártuk a pajzsmirigy-túlműködést, a mellékvese problémákat, viszont felvetődött a cukorbetegség. Ennek igazolására terheléses vércukor-vizsgálatot csináltattunk, aminek az eredményei a következők lettek 0, 30, 60, 120 perc elteltével:
Vércukor: 5,3 - 8,4 - 6,2 - 3,1 mmol/L
Inzulin: 4,3 - 36,3 - 31,4 - 4,6 mIU/L
HOMA: 1,01
Kérdésem lenne, hogy ezek az eredmények utalhatnak-e anyagcsere-zavarra, illetve a 120. percben mért alacsony vércukorszint miatt aggódnom kellene-e.
Válaszát köszönöm,
Sára
A laboratóriumi eredményei nem utalnak sem inzulin rezisztenciára, sem cukorbetegségre. A terhelés során mért alacsonyabb érték jól reagáló inzulintermelés igazol. Fontos, hogy ne fogyasszon egyszerre sok édességet, cukrozott italokat. Rendszeresen étkezzen 3 óránként, és rendszeresen mozogjon. Panaszai miatt nőgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálást javasolnék.
Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.