Telediabetológiával bátran utazhat cukorbetegként is

Telediabetológiával bátran utazhat cukorbetegként is

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 16:35

Azok, akiknél diagnosztizálásra kerül a cukorbetegség, azt tapasztalhatják, hogy olykor bizony igen nehéz beállítani a vércukorszintet, és gyakori ellenőrzést kíván az állapotuk. Igen ám, de mi van akkor, ha a beteg pl. a munkája miatt állandóan utazik és így sem ideje, sem pedig lehetősége nincs konzultálnia az orvosával? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint ekkor nagy hasznát lehet venni az ún. telediabetológiának, melynek segítségével nincs szükség személyes jelenlétre az orvos és a páciens között.

A cukorbetegség kezelésének alapja- a vércukorszint beállítása

Akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbetegségről beszélünk, a terápia kulcsmozzanata a vércukorszint normalizálása, ugyanis a tartósan magas glükózszint nagyban hozzájárul az olyan súlyos szövődmények kialakulásához, mint a szívinfarktus vagy a lábszárfekély. A diabetes kezelése történhet inzulin injekció alkalmazásával, illetve gyógyszeresen is, melyet kiegészít a dietetikus által összeállított, személyre szabott diéta és a rendszeres mozgásprogram. 

A vércukor szintjének beállítása olykor időigényes, ráadásul a már régóta kezelt cukorbetegek esetében is szükség lehet bizonyos esetekben fokozott kontrollra, ellenőrzésre. Hiszen a terápiát több tényező is befolyásolhatja, pl. a beteg súlyváltozása, mozgása, évszakváltás, stb. Ezért bizonyos időközönként szükség van orvos-páciens találkozóra, ahol a szakember ellenőrzi az aktuális vércukorszintet, valamint átnézi a beteg által vezetett vércukor naplót. Sajnos vannak esetek, amikor az értékeket kórházi tartózkodás során lehet csak beállítani, de sokszor elég a járó beteg ellátás és a rendszeres orvos-beteg konzultáció- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Sokat utazom, nem tudok elmenni orvoshoz!

Ahogy már említettük, cukorbetegség esetén fontos a rendszeres orvos-beteg konzultáció. Ám napjainkban sokan vannak olyanok, akik munkájukból kifolyólag gyakran vannak úton, és sokat tartózkodnak külföldön, ezért nem tudják vállalni a személyes találkozókat. Szerencsére a modern technikának hála ők sem maradnak segítség nélkül, hiszen már Magyarországon is elérhető az ún. telediabetológia, mellyel nincs szükség a páciens jelenlétére, ám az orvos ennek ellenére tisztában van az adatokkal.

A telediabetológia óriási segítséget jelent a betegeknek, hiszen az illető ezzel időt és utazást takarít meg. Ugyanis a páciens a vércukormérő készülékkel mért eredményeket megoszthatja a kezelőorvosával, ráadásul emellett lehetőség van felvinni az aznapi szénhidrát fogyasztást, inzulinbevitelt, a testmozgást és egyéb fizikai aktivitást, az esetleges rosszulléteket, hipoglikémiás tüneteket, betegségeket stb. Jó oldala továbbá, hogy a rendszer a mért adatokból grafikonokat is készít, mellyel azok különböző témákra szedve, könnyen áttekinthetőek. Orvosa ezek birtokában elemezheti az adatokat, információkat, és ezek alapján tanácsokkal szolgálhat, beállíthatja a terápiát, valamint dózismódosítást javasolhat- magyarázza dr. Porochnavecz Marietta.

A szakértő azonban hozzátette, hogy korrekt terápiához először ismerni kell a beteget, az anamnézist, a fizikális állapotát, valamint egyszeri személyes találkozásra is szükség van. Ha ez már megtörtént, akkor van lehetőség a telediabetológia használatára.

Választ kaphat dietetikai kérdéseire is

Telediabetológia segítségével nem csupán kezelőorvosával tud kapcsolatban lenni, de a dietetikusával is, hiszen rögzítésre kerülhetnek a bevitt táplálékok is. A dietetikus az adatokat átnézve választ adhat a kérdésekre, táplálkozási tervet állíthat össze az újonnan felfedezett cukorbetegeknek, valamint hasznos tanácsokkal is szolgálhat, és magyarázatot adhat az étkezés okozta esetleges vércukor kilengésekre is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

2 hónapja szültem, igt-m van. Állapotomat szeretném felmérni. Az ogtt szeretném kikerülni, ha lehetséges, így hba1c értéket nézettem. Sajnos szülés után vért kellett, hogy kapjak. Később olvastam, hogy az eredmény (4,7%) sajnos így nem értékelhető. Így van ez? Illetve lenne valamilyen alternatíva állapotom felmérésére az ogtt kívül? Előre is köszönöm a válaszát!

Kedves Andrea!

A HbA1c érték alapján nem lehet véleményt mondani a szénhidrátanyagcsere zavarról.
Az OGTT ( terheléses vércukor vizsgálat) az egyetlen reális vizsgálat.

Javaslom, hogy otthon mérje a vércukrát éhomra és reggeli,ebéd vagy vacsora után 1,5 órával.
Ha ezek az értékek megfelelőek ( 5-7,5 mol/l között) akkor csak diéta szükséges.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász-diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK