Telediabetológiával könnyebb a cukorbetegek élete

Telediabetológiával könnyebb a cukorbetegek élete

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 17:09

A cukorbetegség megfelelő terápiája mind az orvos, mind a beteg részéről nagy odafigyelést kíván, hiszen a páciensnek egy merőben más életmódra szükséges ekkor áttérnie, mint amit addig követett. A diabetes-szel küzdőknek nagy segítséget nyújt a telediabetológia, mellyel a beteg még nagyobb biztonságban érezheti magát, hiszen ekkor az orvos-páciens kommunikáció két konzultáció közt is megmarad. Az újdonságnak számító szolgáltatásról dr. Babai Lászlót, a Cukorbetegközpont telediabetológia szakértőjét kérdeztük.

Mi az a telediabetológia?

A telediabetológia az egész világon újdonságnak számít, mely a cukorbetegek mindennapjait segítő szolgáltatás. Lényege, hogy a beteg a vércukormérőjével mért adatokat felviszi egy központi rendszerbe, ami több átlátható diagramot is készít. Ezáltal pontosan nyomon lehet követni a vércukor szintjének alakulását, ráadásul ezeket meg lehet osztani a kezelőorvossal is, aki így naprakész információk birtokában van a páciens állapotát illetően.

Miben nyújt segítséget?

A telediabetológia segítségével két konzultáció közt is megmarad a szoros kapcsolat a szakember és a páciens között- ezáltal a beteg még nagyobb biztonságban érezheti magát, ráadásul pontosabb önellenőrzést tesz lehetővé, valamint az idejéből sem vesz el sokat. A glükóz értékek bevitele mellett lehetőség van az elfogyasztott ételek és a testmozgás feltűntetésére, rögzíteni lehet az inzulin/gyógyszer bevételt, mozgást is, sőt, akár észrevételeket is lehet írni, valamint kérdéseket is fel lehet tenni (pl. miért lépett fel hipoglikémia mozgás után). Amennyiben a szakember úgy ítéli meg, akár az alkalmazott terápia módosítását javasolja, illetve hasznos tanácsokkal szolgálhat.

Kiknek érdemes a telediabetológiához fordulniuk?

telediabetológia, modern diabetológiaRöviden bárkinek, aki 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegséggel küzd, és a konzultációkon kívül is kommunikálni szeretnének az orvosukkal. Igencsak megkönnyíti a telediabetológia például a kismamák mindennapjait, főleg akkor, ha a terhesség során alakult ki náluk a diabetes, ugyanis nekik igen hamar meg kell tanulniuk a cukorbetegek speciális életmódját. A diéta, a testmozgás és szükség esetén az inzulinos kezelés mihamarabbi elsajátítása fontos, hiszen a gesztációs diabetes mind az anyuka, mind a baba egészségét veszélyezteti. Mindezeken kívül a telediabetológia hasznos lehet az újonnan felfedezett cukorbetegeknek, azoknak, akik sokat utaznak, életmód változásnál, műtétet követően, illetve nyaralások alkalmával is.

Teljes mértékben kiváltja az orvos-beteg találkozót?

Fontos, hogy a telediabetológia nem váltja ki a személyes konzultációkat, mivel a gyógyulás az orvos és a beteg közös munkája, amihez elengedhetetlen a rendszeres találkozó. Ráadásul az első orvos-beteg konzultáció különösen fontos, hiszen az állapotfelmérés, az anamnézis felvétele, a betegség részletes megismertetése a pácienssel és a szükséges életmódbeli változtatások személyes átbeszélésére mindenképp szükség van. A továbbiakban a találkozók ugyanúgy fontosak, hiszen az állapot pontos nyomon követéséhez, esetleg újabb célok kitűzéséhez elengedhetetlenek - mondja dr. Babai László, a Cukorbetegközpont telediabetológia szakértője.

Csak az orvossal van kapcsolatban a beteg?

Mivel a cukorbetegség elsődleges terápiája az életmód-kezelés, ezért a diabetológus szakorvoson kívül dietetikussal, életmódorvossal, edzővel és gyógytornásszal is kapcsolatban lehet a beteg. Az adatokat velük is ugyanúgy meg lehet osztani, kérdéseket lehet feltenni, és akárcsak a kezelőorvos, ők is hasznos tanácsokkal szolgálhatnak az állapot javulása érdekében.

Milyen egyszerű a használata?

A rendszer használata könnyen elsajátítható, csupán egy alap számítógépes tudás szükséges hozzá, melyet természetesen a konzultáció alkalmával részletesen ismertetünk a pácienssel. Nem nehezebb, mint bármely telefonos/számítógépes alkalmazás, így a modern kor emberei könnyen és gyorsan használhatják.

Téma szakértői

Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK