Terheléses vércukorvizsgálat - minden, amit tudni kell róla

Terheléses vércukorvizsgálat - minden, amit tudni kell róla

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.11.11 19:50

Az OGTT- azaz a terheléses vércukorvizsgálat- igen fontos módszer arra, ha kíváncsiak vagyunk az éhomi vércukorszintünk mellett, glükóz fogyasztása után a vércukor és az inzulin értékeinkre. Ugyanis nem mindegy, hogy alakulnak ekkor az említett hormonok mennyiségei. Hogy mit kell tudni az OGTT vizsgálatról, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mikor van szükség OGTT vizsgálatra? 

Terheléses vércukorvizsgálatra két esetben lehet szükség: vagy akkor, amikor az illető még nem tud sem cukorbetegségről, sem pedig inzulinrezisztenciáról, vagy pedig akkor, amikor már tisztában van az állapotával, ám a terápia hatékonysága, a nyomonkövetés miatt az orvos kontrollt rendel el.  Amennyiben nincs diagnosztizált anyagcserezavara, úgy az alábbi esetekben érdemes a vizsgálaton részt venni: 

  • Genetikai hajlam (családban előfordult már cukorbetegség) 

  • Túlsúly 

  • Terhességi cukorbetegséggel küzdött korábban 

  • Cukorbetegségre/IR-re utaló tüneteket tapasztal 

  • Terhesség során meghatározott időpontban, szűrés jelleggel 

Mely tünetek jelezhetnek cukorbetegséget/IR-t?

  • Nem sikerül leadni a súlyfeleslegét 

  • Fokozott szomjúság 

  • Gyakori vizelési inger 

  • Száraz, hámló bőr 

  • Nagyfokú fáradékonyság (főleg étkezések után) 

  • Koncentrációzavar 

  • Éhségrohamok (főleg cukoréhség) 

  • Homályos látás 

  • Gyakori fertőzések 

  • Nehezen gyógyuló sebek

Sajnos sok esetben nem jelzik tünetek az állapotot, csak akkor, amikor már súlyos szövődmények alakultak ki. Éppen ezért fontos a fokozott rizikócsoportba tartozóknak a rendszeres diabetes szűrés.  

Mit mutat a terheléses vércukorvizsgálat?

terheséses vércukorvizsgálatAz OGTT vizsgálat ujjbegyből vett éhomi vércukorméréssel kezdődik. Súlyosabb esetben már ekkor túl magas értéket kapunk (>7,1 mmol/l)- ekkor nem kerül sor az OGTT elvégzésére. 7,1 mmol/l-től alacsonyabb ujjbegyes vércukormérés esetén vénás vérből éhomi vércukor meghatározás történik, majd 75g glükóz szirupot szükséges meginni. Ezután 1 és 2 órával vesznek vért a vénából, majd megnézik, hogyan változott a glükóz fogyasztás hatására a vércukor érték (ezt kiegészítheti az inzulin szintek vizsgálata is). Fontos, hogy a kiértékelésnél nem csak egyetlen értéket kell nézni, hanem az egész eredményt teljes egészében, a szinteket egymáshoz viszonyítva is- mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa. 

 

Szénhidrát anyagcsere állapotok Vércukorszint (mmol/l) 
EGÉSZSÉGES  
Éhomi vércukorérték <6,0
OGTT 2 órás érték  <7,8 
IFG  
Éhomi vércukorérték 6,1-6,9
OGTT 2 órás érték <7,8
IGT  
Éhomi vércukorérték <7,1 
OGTT 2 órás érték 7,8-11,0
CUKORBETEGSÉG  
Éhomi vércukorérték >7,1
OGTT 2 órás érték >11,1

Hogyan készüljön a vizsgálatra? 

A vizsgálatot megelőzően 10-12 órán át nem szabad enni, inni pedig csak vizet ihat. Fontos, hogy folytassa addigi életvitelét, ne térjen el a megszokottól (ne diétázzon, ne mozogjon többet).  A vizsgálat során sem fogyaszthat a vízen kívül semmit, ám utána ehet, sőt, javasolt is, főleg akkor, ha szédülést, gyengeséget tapasztal.  

Az eredményekkel fel kell keresnie a kezelőorvosát, aki a leletben foglaltakat összeveti az esetleges tüneteivel és felállítja a diagnózist, ami alapján meghatározza az optimális kezelést (diéta, mozgás, gyógyszer, inzulin). 

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor úr!
Diagnosztizált hashimoto thyreoditisem van, 75 mikrog Letroxot szedek naponta. Sokszor előforduló hasfájás, fáradtság, evés utáni rosszullét, szénhidrátéhség, családomban előforduló 2-es típusú cukorbetegség miatt kértem vizsgálatot cukor irányában. A következőket nézték:
Éhgyomri glükóz: 6 mmol/l
120 perces glükóz (reggeli után): 5,6 mmol/l
Haemoglobin A1c%: 5,9%
Haemoglobin A1cM/M: 41 mmol/mol
Szeretném kérdezni, hogy milyen irányban kérjek vizsgálatokat, illetve mit tudok addig is tenni az egészségem érdekében? Ha elhagyom a cukros, fehérlisztes ételeket, későbbi vizsgálatok nem mutatnak-e fals eredményt?
Várom válaszát!
Köszönettel:
Pallaginé Németh Rita

Kedves Rita!

Tanácsolom Önnek panaszai alapján a vércukor terheléses vizsgálatot inzulinszintekkel 0-60-120 percest.
A továbbiakról az eredmények ismeretében tudok véleményt mondani.
Várjuk a központunkban !

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK