Terhességi cukorbetegség- ezek a figyelmeztető jelek

Terhességi cukorbetegség- ezek a figyelmeztető jelek

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.09.11 11:03

A terhességi cukorbetegség a babára és a kismamára nézve is veszélyes állapot lehet, így mindenképp kezelést igényel. Szerencsére a betegség legtöbbször jól kezelhető, ezért is szükséges annak mielőbbi felismerése. A várandósság során ezért minimum egyszer (24-28. hét között) kötelező jelleggel szűrik a terheseket cukorbetegségre. Ám, ha az alábbi tüneteket tapasztalja babavárás bámely időszakában, mindenképp ellenőriztesse vércukor értékeit, hogy elkerülhesse az esetleges szövődményeket, a terhességi komplikációkat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ezeket a panaszokat ismerteti.
 

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A terhességi diabétesz sajnos nem ritka jelenség, melyért genetikai tényezők, hormonális változások és a nem megfelelő életmód okolható. Nagyon fontos az állapot felismerése és megfelelő terápiája, mert kezeletlenül olyan szövődményeket okozhat, mint a nagy születési súly, méhlepény elégtelenség, koraszülés, toxémia, illetve a nagyobb fertőzés-veszély.

A terhességi cukorbetegségnek sok esetben nincsenek tünetei, ezért kötelező a terhesek szűrése a terhesgondozás során (általában 1-szer, fokozott rizikó esetén 2-szer). Természetesen, ha panaszokat tapasztal, mielőbb vércukor ellenőrzés szükséges!

Fáradtság

A terhesség egyik tünete - főleg az első trimeszterben- a nagyfokú fáradtság. Ám, ha ez nem múlik, akkor érdemes terhességi diabetesre is gyanakodni, hiszen a szervezet energiáját a glükóz biztosítja. Azonban ha a bet6egség miatt nem tud beépülni a sejtekbe, akkor nincs üzemanyag.

Gyakoribb vizelési inger

terhességi cukorbetegség jelei - CukorbetegközpontEz is egy csalóka tünet, hiszen ezt is okozhatja maga a terhesség (a hormonális változások és a növekvő magzat húgyhólyagra gyakorolt nyomása miatt), valamint terhességi cukorbetegség is. A magas vércukorszint miatt fokozott szomjúság jelentkezik, és a sok folyadék ivás hatására gyakoribb vizelési inger lép fel.

Szájszárazság

A cukorbetegre jellemző a dehidratált állapot, ami a bőrükön, ajkukon is meglátszik. Bőrük száraz, húzódik, viszket, valamint gyakran száraz, cserepes az ajkuk. A megoldás csakis a több folyadékfogyasztás.

Keton a vizeletben

Ez bár nem egy konkrét panasz, ám ha otthoni vagy védőnői vizeletvizsgálat során megállapítja, hogy túl nagy mennyiségben vannak jelen ketonok a vizeletében (aceton is egy keton!), az terhességi cukorbetegséget jelezhet. A ketononok olyan anyagok, melyek energiát tudnak szolgáltatni a zsírok lebontásával, így egyfajta alternatív üzemanyagként működnek, ha a sejtek nem képesek inzulin hiányában hasznosítani a glükózt- ezért gyakran cukorbetegségre utalhat megemelkedett szintje.

Életmódváltás vagy inzulin

Amennyiben valakinél igazolódik a terhességi cukorbetegség, úgy meg kell kezdeni mielőbb a személyre szabott terápiát. Enyhébb esetben elegendő lehet a megfelelő életmód követése: ekkor érdemes dietetikust felkeresni, aki meghatározza a beteg számára legoptimálisabb étrendet, elmagyarázza a cukorbeteg diéta lényegét, mikre kell odafigyelni. Emellett fontos, hogy a kismama rendszeresen mozogjon, mivel az is komoly vércukorszint csökkentő hatással bír. Amennyivel nem érhető el, a kívánt vércukorszint, az orvos  inzulinterápiát ír elő- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A terhességi diabétesz az esetek többségében a szüléssel elmúlik, ám fontos tudnia az érintettnek, hogy az élete folyamán már fokozott kockázatúnak számít a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása szempontjából. Ezért fontos a szülés után 6-10 héttel vércukor terhelés elvégzése, hogy megszűnt-e a szénhidrát anyagcserezavar.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztel dr Porochnavec Marietta!
Ma kaptam meg a labor eredményeim, aminek kiértékelésében szeretném segítségét kérni.
Éhgyomri vérvétel alapján.
glükóz: 9,1 mmol/L
Hemoglobin A1c: 7,8% ill. 62 mmol/mol
Úgy látom, hogy minden érték magas. mivel tudom ezeket hatékonyan csökkenteni?
Ez már cukorbetegség? ha még nem, akkor mindenképpen szeretném "elcsípni" mielőtt diabéteszes lennék.
Köszönettel, szép napot kívánok!

Kedves Asszonyom / Uram !

Az elküldött értékei alapján Önnek már kialakult a 2-es típusú diabetese. Erre utal a magas éhomi vércukor értéke és az elmúlt 2-3 hónap vércukor átlagát mutató HbA1c értéke is. Most már csak diéta és gyógyszeres kezelés kerülhet szóba. Mivel nem ír arról hogy hány éves, milyen a testsúlya, vannak –e egyéb betegségei így csak általánosságokat tudok válaszolni. Mindenképpen javasolom hogy keressen fel minél előbb diabetológust, mert részletes tanácsadásra van szüksége.

Üdvözlettel dr Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK