Új gyógyszerek a cukorbetegek terápiájában

Új gyógyszerek a cukorbetegek terápiájában

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.01.15 14:06

Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően sorra jelennek meg újabbnál újabb készítmények különböző betegségek kezelésére. Nincs ez máshogy a cukorbetegségre való gyógyszerekkel sem, ugyanis itt is jelentős fejlődés volt tapasztalható az elmúlt évek során. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa az újabb szereket mutatja be.

Lényeges fejlődés a cukorbetegség terápiájában

Az elmúlt évtizedekben sokat fejlődött a cukorbetegek kezelésére alkalmazott készítmények száma és minősége, ugyanis új hatásmechanizmusú szerek kerültek forgalomba, melyekkel gyakran nagyobb eredményeket lehet elérni a kezelés során, mint a régebbi gyógyszerekkel (melyek kellemetlen mellékhatásokkal is rendelkeztek).

Sokáig a szerek tekintetében két fő csoportot lehetett megkülönböztetni: az orális antidiabetikumokat és az inzulin készítményeket. 2005-ben jelent meg nem- inzulin származékok első képviselője az ún. inkretin (GLP-1) mimeticum. Ma már megtalálható GLP1  mimeticum és bázis inzulin kombinációja is.  A fejlődés ezzel még nem állt meg, ugyanis 4 éve megjelent az ún. SGTL-2 gátló, mely a vesében a glukóz visszaszívását gátolja, fokozza a cukor ürítést a vizeletben és ezzel csökkenti a vércukor szintet és a testsúlyt is

Orális antidiabetikumok - gyógyszerek

Az orális készítmények közt is történt már változás, ugyanis azon belül is több hatásmechanizmusú szert lehet megkülönböztetni, így a terápia még pontosabbá, még inkább személyre szabottá válik. Ma már a vércukor csökkentő gyógyszerek  hatása alapján beszélhetünk inzulin hatású ( orális és injekciós készítmények) és inzulintól független mechanizmussal ható gyógyszerekről.

Az inzulin hatásmechanizmusától függő vércukor csökkentő gyógyszerek: vagy az inzulin elválasztást, vagy az inzulin hatást javítják, vagy mindkettőt fokozzák.

Az inzulin elválasztást serkentő származékok: hagyományos vagy inkretin mechanizmusú szerekre oszthatók. Mechanizmusuk az inzulin elválasztás fokozása ( szulfanilureák), vagy az élettani inzulin hatását növelése (inkretinek ).  

cukorbetegség kezelés fejlődéseA gyógyszerek adásánál mindig figyelembe vesszük, hogy milyen a  pontos hatásmechanizmusuk és a milyen mellékhatásokkal rendelkezhetnek. Ugyanis vannak olyanok, melyek segítik a fogyást és minimalizálják a hipoglikéma esélyét (pl. metformin, SGTL-2 gátlók), de vannak olyanok is, melyek súlyos hipoglikémiát okozhatnak, ráadásul hozzájárulnak a túlsúlyhoz is (pl. szulfanilureák).Fontos továbbá az is, hogy a különböző hatású készítmények kombinálhatóak egymással, így jobb eredményeket lehet elérni a terápiában- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki hozzátette, hogy a 2-es típusú diabetes kezelésében, amikor már az előbbi szerek hatása nem elegendő a vércukor csökkentésre, akkor inzulinra (is) van szükség.

Inzulinterápia

Az 1-es típusú diabetesben csakis az inzulinkezelés kerülhet szóba, ott orális készítményeket nem lehet alkalmazni, mivel ekkor inzulinhiány áll fenn, melyet  szükséges pótolni. Az inzulin készítmények területén is nagy a fejlődés. Az inzulinok hatástartam szerinti megkülönböztetése a korszerű készítmények birtokában is fontos. Ma már  főként human géntechnológiai úton előállított, ill. további szerkezet módosítással létrehozott un. analóg inzulinok használatosak. Megkülönböztetünk ultragyors, gyors hatású, intermedier, hosszú hatású inzulinokat valamint kevert inzulinokat. Amennyiben megfelelő terápiát kap a beteg, és be is tartja az életmódra való szabályokat, úgy a hipoglikémiás állapot esélye is lényegesen lecsökkenthető, annak ellenére, hogy az inzulinnal kezelt betegeknél erre nagyobb az esély.

Mikor érdemes gyógyszerváltáson gondolkozni?

  • magas vércukorszint
  • ingadozó vércukorszint
  • gyakori hipoglikémia
  • a beteg nem képes megszabadulni a súlyfeleslegétől
  • mellékhatások jelentkeznek
  • az évek során, klimax után

Téma szakértője

Orvos válaszol

Édesanyám halála óta-6 éve jelent meg először nagy mértékű vércukor emelkedés szedek rá gyógyszereketGlikada 60mg, 1000mg Meckformin, nem nagyon bírom ezeket a gyógyszereket próbálom tartani a diétát,de éjszaka szörnyű éhség gyötör muszáj ennem leginkább édességet, nagyon ritkán mérek kóros megnövekedést max 13,4 volt éjjel mikor éhes voltam. Általában natur joghurtot eszem,de néha elhajlok sajnos,Mit tehetek?

Kedves Ildikó!



Ha már 6 éve magasabbak a vércukor értékei, gondolom már járt diabetológusnál. A gyógyszer amit szed, modern gyógyszer, de lehetnek mellékhatásai. Amennyiben panasza van, más gyógyszerek adása szükséges. Vércukor értékei nem jók, étkezés előtt 6,0 mmol/l körüli, étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatti értékek a megfelelőek. Akármilyen terápiát alkalmaznak a diéta elengedhetetlen, napi 5 alkalommal étkezés, meghatározott mennyiségű szénhidráttal. Javasolt a reggeli 30, tízórai 20, ebéd 50, uzsonna 20 , vacsora 30 g szénhidrát tartalmú legyen. A diéta ismerete fontos, tudni kell a lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok hatását és étkezésbe illesztésüket. Tanácsolom diétás nővérhez forduljon emiatt. Emellett fontos a rendszeres testmozgás a cukorbetegeknek. Időszakos laboratóriumi ellenőrzés elengedhetetlen évi 2-3 alkalommal. Szövődmények irányában szemészeti és vese vizsgálata fontos.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK