Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?
A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.
Röviden a terhességi cukorbetegségről
A terhességi cukorbetegség az az állapot, amikor a diabéteszre a terhesség során derül fény. A probléma a várandósság bármely szakaszában felléphet, ám általában a második trimeszterben alakul ki. Oka, hogy olyan hormonális változások mennek végbe, melyek csökkentik a szervezet inzulin érzékenységét, így inzulinrezisztencia lép fel, ráadásul az inzulinszükséglet akár 3-4-szeresére is emelkedhet. (Az inzulin segít a glükóz sejtekbe való jutásában).
Általában a hasnyálmirigy képes ezt az állapotot kezelni, de ha az inzulin termelése nem elegendő, úgy terhességi cukorbetegség alakul ki.
Miért fontos a terhességi cukorbetegség időben történő észrevétele?
A terhességi cukorbetegség igen nagy gondokat tud okozni a babánál és az anyánál is, ha nem kezelik időben és megfelelően. A kismamánál ugyanis a magas vércukorszint miatt megnő különböző fertőzések kockázata, könnyebben alakul ki ekkor terhességi toxémia, méhlepény-elégtelenség léphet fel, valamint magasabb a koraszülés kockázata is. Mindezeken kívül a baba nagyobb súlyú lehet (ez szülési komplikációkhoz vezethet), valamint nagyobb eséllyel léphet fel nála szülés után hipoglikémia, hosszútávú hatásként pedig gyermekkori elhízástól szenvedhet a későbbiekben.
Látható tehát, hogy igen nagy gondokat generálhat a terhességi cukorbetegség, ezért fontos annak mielőbbi diagnosztizálása, valamint kezelése. Éppen ezért van kötelező szűrése (OGTT vizsgálattal) az állapotnak a terhesség 24-28. hetében, valamint még pluszban a 14-16.héten azoknak, akiknél nagyobb a rizikó a betegség fellépésére.
Szűrésre azért is van szükség, mert a terhességi cukorbetegség az esetek jelentős részében tünetszegény (vagy azokat a terhességnek tudják be), így a vizsgálat nélkül nagy eséllyel nem derül idejében fény a problémára.
Ha mégis vannak jelek, azok általában a következők:
-
Keton a vizeletben
-
Fáradtság
-
Fokozott szomjúság
-
Gyakori vizelési inger
Inzulinrezisztenseknél nagyobb eséllyel alakul ki probléma
Bárkinél felléphet terhességi cukorbetegség, ám vannak, akiknél az esély erre nagyobb. Ha valaki például már a terhessége előtt inzulinrezisztens volt, akkor a szervezet a várandósság miatt fellépő fokozott inzulinigényt nem biztos, hogy már képes lesz kielégíteni. Rajtuk kívül a veszélyeztetett csoportba tartoznak még a 30 év felettiek, a túlsúllyal küzdők (>30 BMI), akiknek a korábbi terhességüknél magas volt a vércukorszintjük, valamint akik családjában (főleg szülők, testvérek) előfordult már diabétesz. Érdemes tudni, hogy ikerterhesség esetén is nagyobb a rizikó, főleg akkor, ha mellette egyéb hajlamosító tényezők is jelen vannak.
Nem mindig van szükség inzulinra
A terhességi cukorbetegség fő kezelése az életmódterápia (személyre szabott diéta, rendszeres mozgás). Azonban érdemes tudni, hogy ha a kezdeti értékek megkívánják, illetve, ha az életmódváltás nem bizonyul elegendőnek, úgy kiegészítésként inzulinterápiára van szükség- mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki hozzátette, hogy azonban jó hír, hogy a legtöbbször a szülés után a vércukorszint rendeződik. Ha továbbra is fennáll a magasabb glükózszint (ezt általában 6 héttel a szülést követően OGTT vizsgálattal ellenőrzik), úgy a kismamának a továbbiakban diabetológiai ellátásban kell részesülnie! Egyéb esetekben (vagyis, ha a vércukorszint normál tartományban marad), a diétát és a testmozgást akkor is folytatni szükséges, mivel terhességi diabétesz után igen nagy az esély a 2-es típusú cukorbetegség fellépésére, így preventív intézkedéseket kell tenni.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Orvos válaszol
Várom válaszukat köszönöm , szép napot.
Vércukor értéke a 2 órás magas, mivel 7,8 mmol/l alatt kellene ennek lenni. Nem hiszem, hogy a terhelést most meg kellene ismételni.
Vércukor mérés éhomra és étkezés után 1 órával ajánlott.
Mindenképp a cukorfogyasztás elhagyását javasolom, valamint napi 5-6 x étkezést, meghatározott mennyiségű szénhidráttal.
Mi a Cukorbetegközpontban foglalkozunk kismamák gondozásával.
Ha úgy dönt, hogy eljön hozzánk, szívesen várjuk.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus