Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!

Vércukor önellenőrzés karácsonykor is!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:12

Fontos, hogy a cukorbetegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasításai alapján a kijelölt időpontokban mérjék a vércukrukat. Szeretnénk, ha a karácsony és az azt megelőző időszak ne arról szóljon, hogy mit nem szabad, hanem inkább arról, hogy mit szabad. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.

Nem csupán az ünnep idején, hanem már az azt megelőző időszakban is fontos a rendszeres vércukor-ellenőrzés - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Gondoljunk arra, hogy a bevásárlás és a készülődés miatt elcsúszhat az étkezések időpontja, és ez vércukoresést okozhat. Próbáljuk az étkezéseket a megszokott időpontokhoz legközelebb tartani, de ha ez változik, akkor ne felejtsünk bekapni egy kis rágcsálnivalót. Mindig legyen nálunk szőlőcukor, néhány keksz.

cukorbetegség, vércukor, vércukormérés, karácsony, cukorbetegközpontKarácsony környékén a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés még fontosabb, mint máskor a cukorbetegeknek, mert az étkezések száma és az ételek mennyisége is változhat.

  • A főétkezések előtt és után másfél órával mérjen vércukrot.
  • Amennyiben többször, vagy a megszokottól eltérő időpontokban étkezik, akkor gyakrabban kell ellenőrizni.

Ezért fontos az önellenőrzés!

A rendszeres vércukorszint-mérés egyrészt segít a betegnek megismernie saját szervezetének reakcióit, hogy a különböző élelmiszerek által okozott vércukorszint-emelkedés (glikémiás index, GI) milyen mértékű, illetve az egyéb külső körülmények (fizikai aktivitás, lázas megbetegedés, menstruációs ciklus, időjárási frontok, stb.) miként befolyásolják a vércukorszintet. Másrészt a kezelőorvosnak szolgál információval a cukorbeteganyagcsere-állapotáról, az alkalmazott gyógyszeres- és/vagy inzulinterápia hatékonyságáról, a beteg esetleges diéta-hibáiról, valamint összességében a kitűzött célok megvalósulásáról.

Mikor és hányszor mérjünk?

Lényeges, hogy a betegek megfelelő technikával, valamint a kezelőorvos utasítása alapján – a kijelölt időpontokban – mérjék a vércukrukat, különben a kapott adatok nem lesznek elég informatívak a szénhidrát-anyagcsere vonatkozásában. A mérések gyakoriságát a kezelőorvos határozza meg, amely függ az általános anyagcserehelyzettől, az alkalmazott kezelés fajtájától, a vércukoresés-kockázatától és egyéb speciális körülményektől (terhesség, lázas állapot, tartós mozgás, stb.).

Készüljünk fel az ünnepi időszakra elegendő mennyiségű inzulinnal, tesztcsíkkal vagy gyógyszerrel – tanácsolja a Cukorbetegközpont orvosa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Évek óta emelekedett az éhomi vércukorértékem,6,5-7,1-ig.Félévente endokrinológushoz járok kontrollra a strumám miatt,eddig nem kellett gyógyszer szednem.Aggódom,hogy a káros következmények miatt súlyos betegségem lesz.Próbálok mozogni és egészségesen enni,ez az állapot kb.5 éve így van.Megköszönöm válaszát,üdvözlettel:Bácskai Györgyné

Kedves Bácskai Györgyné !

Az évek óta fennálló magas éhomi vércukor értékei alapján nem lehet eldönteni, hogy prediabetese vagy már 2-és típusú diabetese van. Ennek eldöntésére vércukor terhelés elvégzését javasolom. Ennek eredménye alapján lehet további tanácsokat adni. Amennyiben az értékei kórosak, kérem jelentkezzen diabetológus orvosnál, hogy a diétát ás a kezelést megbeszéljék.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta

belgyógyász- diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK