Veszélyes, hogy sok fiatal cukorbeteg elhanyagolja a gyógyszerszedést

Veszélyes, hogy sok fiatal cukorbeteg elhanyagolja a gyógyszerszedést

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2023.11.08 09:04

Azok a fiatalok, akiket gyermekkorukban diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséggel, gyakran nem szedik a vérnyomás és a koleszterinszint korában tartása miatt elrendelt gyógyszereiket – ez pedig akár súlyos következmények kockázatát vetítheti előre. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus egy új kutatás eredményei alapján a cukorbetegség lehetséges szövődményeire és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Polyák Annamária

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A gyermekkorban kialakult 2-es típusú cukorbetegséget komolyan kell venni

Nemrégiben látott napvilágot az a kutatás, amelyben tudósok arra hívták fel a figyelmet, hogy gyermekként 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált fiatal felnőttek egyre inkább elhanyagolják a vérnyomást és koleszterinszintet rendezni hivatott gyógyszerek szedését, ami jelentősen növeli többek közt a vesebetegség és a stroke rizikóját. A JAMA című szaklapban megjelent tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy a gyermekkorban kialakult 2-es típusú diabétesz némiképp különbözik a felnőttkorban kialakuló betegségtől. A különbség oka, hogy a gyermekek sokkal korábban és súlyosabb szinten szembesülhetnek a komplikációkkal és szövődményekkel.    

A cukorbetegség kezelése elengedhetetlen a szövődmények megelőzése miatt.Ennek szellemében a kutatásba átlagosan 26 éves, 2-es típusú cukorbetegeket vontak be, akik 10-17 évek koruk közt szintén részt vettek egy kutatásban, amelyben feltétel volt, hogy a diabéteszes gyerekeknek metformint, metformin és roziglitazone hatóanyagú gyógyszert, illetve a metformin hatóanyag mellett életmódváltást is elrendeltek. A gyógyszerek mellett mindannyian jelentős oktatásban is részesültek a cukorbetegség kezeléséről.
Az újabb tanulmányban az így válogatott fiatalok közül 243-an vettek részt, akik már magas vérnyomással, diabéteszes neuropátiával és zsíranyagcsere-zavarral is küszködtek és folyamatos gyógyszerelést igényeltek. A gyógyszerszedési hajlandóságukat egy telefonhívásos, önbevallásos módszerrel mérték fel, és az eredmények megdöbbentőek voltak.
A magas vérnyomásban és neuropátiában szenvedő fiatalok közt 80% nem vagy nem megfelelően szedte a rendelt gyógyszereket, a magas koleszterinszinttel rendelkezőknél pedig ezt az arány több, mint 93% volt!

A 2-es típusú cukorbetegeknél nagyobb a szív-érrendszeri kockázat

A 2-es típusú diabéteszes betegek közt kétszer valószínűbb a kardiológiai okok miatti halálozás – legyen annak oka szívinfarktus, stroke vagy szívelégtelenség -, mint a nem cukorbetegek közt. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek közti összefüggéseket és az életmód jelentőségét. A 2-es típusú cukorbetegeknél a legfontosabb cél a kockázat csökkentése: folyamatos ellenőrzés mellett csökkenteni kell a vércukorszintet, a vérnyomást és a koleszterinszintet, rendszeressé tenni a testmozgást, bevezetni a kiegyensúlyozott étrendet, fenntartani vagy visszaállítani az egészséges testsúlyt, kerülni a dohányzást, mérsékelni az alkoholfogyasztást, és nem utolsó sorban rendezni a mentális-pszichés problémákat.
Természetesen mindezek mellett a megfelelő gyógyszeres kezelés és annak következetes alkalmazása is elengedhetetlen a szív-érrendszeri kockázat csökkentésében.

Az orvossal való együttműködés megóvhat a súlyos szövődményektől

A diabéteszt minden életkorban rendszeresen kezelni kell.- A 2-es típusú cukorbetegség ugyanakkora szív-érrendszeri kockázatot jelent egy szívinfarktus szempontjából, mint egy már lezajlott szívinfarktus. Vagyis egy szívinfarktust elszenvedett, de nem diabéteszes beteg kockázata ugyanakkora, mint egy diabéteszes, de infarktuson át nem esett beteg kockázata – ismerteti dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus. - Ez azt jelenti, hogy a diabéteszes betegeket is az infarktuson átesett betegekre vonatkozó szakmai protokollok alapján kell kezelni, a vérzsírok, a vércukor, a vérnyomás rendezésével. Természetesen mindennek az alapja a cukorbetegség kezelése, amelyben elengedhetetlen a rendszeres kontroll, a szakszerű életmódbeli iránymutatás és a megfelelő együttműködés. Az a cukorbeteg, aki megérti, milyen mértékben múlik rajta, a változtatási hajlandóságán az egészsége, és látja, milyen súlyos szövődményeket kellene megelőzni, sokkal inkább hajlandó együttműködni – akár az életmódváltás, akár a gyógyszerszedés tekintetében.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Nem kellett sokat várakozni, az egyeztetett időpontban szólítottak - a személyzet barátságos, segítőkész - a doktornő kedves, odafigyel a betegre, mindenről tájékoztatást adott.

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK