Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?
A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A diagnózis: 2-es típusú cukorbetegség
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
–A 2-es típusú diabéteszt általában egy progresszív betegségnek tartjuk, ami a megfelelő kezelés hiányában szövődményekkel terhes, akár életveszélyes állapottá is válhat. Ugyanakkor mára már az is bebizonyosodott, hogy a betegek egy része képes, akár gyógyszerek alkalmazása nélkül is tartósan egészséges vércukorháztartást elérni, és fenntartani a normális vércukorszintet. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében remisszióról, vagyis a betegség visszafordulásáról beszélhetünk, ami azonban nem jelenti azt, hogy a diabétesz teljesen eltűnt, és a páciens gyógyultnak nyilvánítható – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta. Bár a remisszióban a diabétesz tünetmentessé vált, és a vércukorszint hosszabb ideje normál tartományon belül van, ugyanakkor a betegnél továbbra is fennáll az inzulinrezisztencia és a béta-sejtek működési zavara, ezért továbbra is gondosan kontrollálni kell vércukorszintjét.
A fogyás kulcsfontosságú
A remisszió legfrissebb definíciója négy nagy diabetológiai szervezet (az Amerikai Diabétesz Szövetség, az Endokrinológiai Társaság, az Európai Cukorbeteg-kutatási Szövetség és a Brit Diabétesz Társaság) közös 2021-es konszenzus nyilatkozata alapján született meg, és azt az állapotot jelöli, amelyben a HgbA1c értéke (a vércukorszint mérőszáma) 6,5 százaléknál (48 mmol/mol-nál) kisebb, legalább 3 hónappal a gyógyszeres terápia abbahagyása után. A normoglikémia annak köszönhető, hogy a beteg elkötelezte magát az életmódváltás mellett, jelentős mértékben lefogyott a rendszeres mozgásnak és a diétának köszönhetően, de egyre többen vannak azok is, akik műtéti (pl. bariátriai) beavatkozást igénybe véve szabadultak meg az egészségügyi problémákat okozó súlytöbblettől. Miután megszületett a cukorbetegség diagnózisa, a társzakmák bevonásával (dietetikus, mozgásterapeuta) nagy hangsúlyt fektetünk az intenzív életmódkezelésre. A testzsírszázalék optimalizálása azért is fontos kérdés, mert megkönnyíti a testnek a vércukorszint szabályozását – magyarázza a diabetológus szakember.
Merre tovább?
Elkötelezett szemlélettel, megfelelő életmódváltással (kiemelve a hatékony súlycsökkentő terápia jelentőségét) és szakorvosi felügyelettel tehát akár a gyógyszerek is elhagyhatók a 2-es típusú cukorbetegségben, ezáltal pedig a vérnyomás- és koleszterinértékek is normalizálódhatnak. Mindezek óriási hatással lehetnek az érintett betegek életkilátásaira és egészségükre nézve is, hiszen a szívinfarktus és sztrók kockázatának csökkentése mellett a cukorbetegség két rettegett szövődményét (a látásvesztést és a végtagamputációt) is jelentősen csökkenthetik.
–A 2-es típusú cukorbetegség remissziója egyelőre egy feltérképezetlen terület, ami további vizsgálatokat igényel, hogy jobban megismerhessük gyakoriságát, időtartamát, valamint rövid- és hosszú távú következményeit. Fontos azonban kiemelni, hogy a remisszió nem jelent kőbe vésett állapotot. Azt tapasztaljuk, hogy vannak, akik évekig remisszióban maradnak, míg mások a visszahízást követően ismét emelkedett vércukorértékekkel szembesülnek, és kikerülnek a remissziós állapotból. A konszenzus nyilatkozat arra is kitér, hogy a remisszió kimondását követően is figyelemmel kell kísérni a beteg állapotát: legalább évente kell ellenőrizni a HgbA1c értékét, és a betegségével összefüggő szövődményeket is rutinszerűen kell ellenőrizni – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Leletei nem utalnak sem cukorbetegségre, sem inzulin rezisztenciára. Panaszai miatt javasolom a rendszeres , napi 5 x étkezést, és a rendszeres mozgást. Amennyiben panaszai nem változnak, további vizsgálatok elvégzését javasolom .
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz marietta