XIV. IR Klub - Prediabétesztől a cukorbetegségig vezető úton

XIV. IR Klub - Prediabétesztől a cukorbetegségig vezető úton

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 16:42

Április 19-én, a Prima Medica EgészségClub szervezésében került megrendezésre a XIV. IR Klub. A rendezvény középpontjában a prediabéteszes állapotok felismerése, kezelése, terápiája és szövődményeinek az elkerülése volt.

Április 19-én, a  Prima Medica EgészségClub szervezésében került megrendezésre a XIV. IR Klub. A rendezvény középpontjában a prediabéteszes állapotok felismerése, kezelése, terápiája és szövődményeinek az elkerülése volt.
A szénhidrát anyagcsere-zavarok első fázisa az inzulinrezisztencia, mely súlyosabb esetekben nem csak az inzulin szint emelkedésével jár, hanem az éhgyomri és/vagy a terhelést követő vércukorérték emelkedéséhez is hozzásegíthet.

Dr. Porochnavecz Marietta  diabetológus és Sárga Diána dietetikus a Cukorbetegközpont szakértői az IGT, IFG, és a cukorbetegség közti különbségekről, kezelési protokollokról, terápiás lehetőségekről beszéltek.

Az esemény a Prima Medica EgészségClub szervezésében valósult meg, melynek szakmai partnerei a Budai Endokrinközpont és a Cukorbetegközpont voltak.

EgészségClubunk eseményeinek, rendezvényeinek célja a résztvevők orvosi viziteken túli támogatása, az egészségmegőrzés, a megelőzés, az öngondoskodás fontosságának hangsúlyozása. A rendezvények során a résztvevők új információkat szerezhetnek az adott egészségügyi problémakörhöz kapcsolódóan. Az eseményeken a gyakorlati kérdések megbeszélésére, az adott betegség jobb megértése mellett lehetőség nyílik sorstársakkal való találkozásra és egymás segítésére, valamint a személyes tapasztalatok megosztására is.
Az EgészségClub programjai Prima Medica EgészségCard-dal vehetők igénybe. 
Az EgészségCard ingyenes, és megigényelheti személyesen a Prima Medica EgészségKözpontokban vagy online a következő linkre rákattintva:
https://www.egeszsegmagazin.hu/egeszsegcard/kartyaigenyles
Következő rendezvényeinkről az alábbi email-címen lehet érdeklődni: clubinfo@egeszsegclub.hu
 

Cukorbeteg klub - Cukorbetegközpont

Cukorbeteg klub - Prima Medica - Dr Porochnavecz Marietta

Cukorbeteg klub - dietetikus

Cukorbeteg klub - diabetikus sütemény
 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

2 hónapja szültem, igt-m van. Állapotomat szeretném felmérni. Az ogtt szeretném kikerülni, ha lehetséges, így hba1c értéket nézettem. Sajnos szülés után vért kellett, hogy kapjak. Később olvastam, hogy az eredmény (4,7%) sajnos így nem értékelhető. Így van ez? Illetve lenne valamilyen alternatíva állapotom felmérésére az ogtt kívül? Előre is köszönöm a válaszát!

Kedves Andrea!

A HbA1c érték alapján nem lehet véleményt mondani a szénhidrátanyagcsere zavarról.
Az OGTT ( terheléses vércukor vizsgálat) az egyetlen reális vizsgálat.

Javaslom, hogy otthon mérje a vércukrát éhomra és reggeli,ebéd vagy vacsora után 1,5 órával.
Ha ezek az értékek megfelelőek ( 5-7,5 mol/l között) akkor csak diéta szükséges.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász-diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK