Csökkent glükóztolerancia (IGT)
Az IGT, vagy csökkent glükoztolerancia az egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közti állapot. Vércukorterhelés alkalmával diagnosztizálható, így általában szűrővizsgálatoknál derül ki. Ebben az állapotban fontos az életmódbeli váltás, mert ha azt elhanyagoljuk, gyorsan cukorbetegség alakulhat ki.
Csökkent glükoztoleranciánál (IGT) az éhomi vércukorérték még normális tartományban van, viszont a 75 gramm cukoroldat elfogyasztása után mért érték már magas értéket mutat. Erre az állapotra általában szűrővizsgálatok alkalmával derül fény.
Miért fontos az IGT-vel foglalkozni?
Cukorbetegségnek számos megelőző fázisa van, ezért fontos azt tudni, hogy nem csak a 11 mmol/l jelenik meg szénhidrát anyagcserezavar, hanem már az éhomi érték és a terheléses érték kis méretű emelkedése is jelezhet egyes cukorbetegségeket megelőző kórképeket.
Amennyiben a terheléses vércukor vizgsálatt során Önnél 7,8 feletti értéket mérték, forduljon diabetológushoz az IGT mielőbbi kezelése érdekében.
IGT családi halmozódása
2-es típusú cukorbetegség esetén gyakran jelentkezik családi halmozódás, így akik családjában már előfordult cukorbetegség számukra kiemelten fontos a rendszeres vércukorszint ellenőrzés, illetve cukorterheléses vizsgálat, hogy a problémára mielőbb fény derüljön és időben megkezdődhessen a kezelésük.
Mi a teendő, ha IGT-t diagnosztizáltak?
A prediabetes a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor már a vércukor szintjében is változások következnek be. Innen már csak egy kis ugrás a diabetes, így nagyon fontos az állapot megfelelő kezelése és a prevenció. Dr. Borus Hajnaltól, a Cukorbetegközpont diabetológusától megkérdeztük, vajon mikor elegendő ekkor az életmódváltás, és mikor szükséges már gyógyszerhez nyúlnia a betegnek.Kapcsolódó cikkünk
Prediabetes - mikor kell gyógyszer?
Mozgásterápia
A testmozgás egyénre szabásában, kialakításában mozgásterapeuta segítségét érdemes kérni, aki kifejezetten cukorbetegek számára kialakított mozgásformát fog javasolni, a pulzus figyelembevételével egyaránt.
Táplálkozásterápia
Az életmód terápia másik pillére a dietetikus, aki táplálkozástudománybeli tájékozottságával járul hozzá a gyógyító folyamatokhoz. A konzultáció során felméri a páciens táplálkozási szokásait, íz preferenciáját, napi étkezési ritmusát és ezek alapján állít össze komplex, egyénre szabott ajánlást, a szükséges szénhidrátbevitel figyelembe vételével.
Mindenképpen javasolt a mozgásterapeuta és a dietetikus felkeresése, hiszen egy nem jól kezelt IGT akár cukorbetegséghez is vezethet. A rendszeres testmozgás és táplálkozási tanácsok betartásával a vércukorszint oly mértékben karbantartható, hogy esetleges gyógyszerszedés esetén annak adagja csökkenthető, illetve az is előfordulhat, hogy a gyógyszeres kezelés elhagyhatóvá válik.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be csökkent glükoztolerancia vizsgálatra
Téma szakértői