Ingadozó vércukorérték tünetei
Az ingadozó vércukorérték tünetei közé tartoznak a fokozott éhségérzet, ingerlékenység, fejfájás, izzadás, szédülés és ideiglenes látászavar. Ezek a tünetek arra utalnak, hogy a szervezet nem képes hatékonyan szabályozni a cukorháztartást, vagyis felmerül a cukorbetegség gyanúja. Már meglévő cukorbetegség esetén pedig a terápia hatástalanságára utalhatnak az ingadozó vércukorérték tünetei, ilyen esetben felül kell bírálni és szükség szerint módosítani a kezelést.
Mi az az ingadozó vércukorérték?
Mik az ingadozó vércukorérték tünetei?
Mire utalhatnak az ingadozó vércukorérték tünetei?
Hogyan ismerhetőek fel az ingadozó vércukorérték tünetei?
Kihez kell fordulni az ingadozó vércukorérték tünetei esetén?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban
- Diabetológiai szakorvosi vizit a cukorbetegség kezelésére
- Dietetikai szolgáltatás az alacsony vércukorszint értékének növelésére
- Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
- Labor vizsgálatok a vércukorszint ellenőrzésére
- Mozgásterápia cukorbetegségben
- Neuropátia kivizsgálás
Mi az az ingadozó vércukorérték?
Az ingadozó vércukorérték egy gyakori panasz, amely nemcsak a cukorbetegeket érinti. Azt jelenti, hogy a vércukorszintünk gyakran változik, fluktuál. A glükóz (vércukor) a legfőbb tápanyaga a sejteknek, így működésükhöz folyamatos utánpótlásra van szükség. A szervezet ezt úgy biztosítja, hogy megpróbál mindenféle körülmények között fenntartani egy optimális vércukorszintet. Ezt hormonális szabályozás révén valósítja meg, melyben az inzulin az elsődleges hormon. Az inzulin a hasnyálmirigyben termelődik magas vércukorszint hatására és fő funkciója a vércukorszint csökkentése. Ennek érdekében elősegíti a glükóz felvételét a sejtekbe (különösen az izom- és zsírsejtekbe), a többlet vércukrot pedig glikogén formájában raktározza a májban. Mivel a vércukorszint csökkentésén dolgozik, ezért azt is megakadályozza, hogy a szervezet bontani kezdje a cukorraktárakat. Vele ellentétes módon dolgozik a glukagon, ami pont, hogy serkenti a májban a glikogén lebontását, valamint a glükóz előállítását, ezáltal szükség esetén növelni képes a vércukorszintet. Az adrenalin akut stresszhelyzetben emeli meg a vércukorszintet, míg a kortizol ugyanezt teszi hosszabb távú stresszhelyzet esetén. A cukorháztartás szabályozásában a pajzsmirigyhormonoknak és a növekedési hormonnak is szerepe van. Amint látható tehát egy finoman összehangolt rendszer biztosítja az optimális vércukorértéket, hogy a sejtek el tudják látni feladataikat a külső körülmények ellenére is. Ugyanis mind a magas, mind az alacsony vércukorérték veszélyes lehet. A tartósan magas vércukorszint cukorbetegségre utalhat, és hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethet; míg az alacsony vércukorszint kómához vezethet.
A normál vércukorérték éhgyomri állapotban 4-6 mmol/l. Ettől nagymértékben eltérő értékeket mérhetünk a nap során, mert a vércukorszintünkre megannyi tényező hatással van. Ezek legfontosabbika az étkezés. Gyakori az ingadozó vércukorszint például finomított szénhidrátok fogyasztása után. Az ilyen típusú tápanyagok ugyanis rövid távon, hirtelen megemelik a vércukorszintet, de tartósan nem képesek ezt fenntartani, ami miatt gyorsan le is zuhan a vércukorérték. Ilyen esetekben az ingadozó vércukorérték tünetei közül hirtelen megjelenhet az éhség és a fáradtság. A táplálkozás mellett az alábbi tényezők is hatással vannak a vércukorszintünkre:
- Érzelmi vagy fizikai stressz
- Fizikai aktivitás
- Alkohol
- Mesterséges édesítőszerek
- Szájon át szedhető fogamzásgátlók
- Gyógyszerek, mint például szteroidok, vízhajtók és antidepresszánsok
- Hormonális ingadozás a menstruáció és a menopauza alatt
- Fertőzések
- Kiszáradás
- Alvászavarok
Mindezek miatt az ingadozó vércukorérték egy válaszreakcióként is felfogható a szervezettől, ami bizonyos körülmények között normális. Akkor jelenthet problémát, ha a vércukoringadozás gyakori és jelentős mértékű, és ha már megjelennek a vércukor ingadozás tünetei. Ezek ugyanis nagyon zavaróak lehetnek a mindennapokban, és akadályozhatják a normál életvitelt. Ilyen esetekben kivizsgálásra van szükség, hogy ellenőrizzük az anyagcserét. Nincs olyan élethelyzet, amelyben a cukorbetegek elhanyagolhatnák a kezelésüket, hiszen ez veszélyes lehet. A diabéteszes ketoacidózis például egy igen súlyos, életet veszélyeztető komplikáció lehet, amelyet az inzulin relatív vagy abszolút hiánya okozhat. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint emögött azonban nem csak bizonyos betegségek állhatnak, de az inzulinadagolás véletlenszerű kihagyása vagy többszöri elhagyása is.Kapcsolódó cikkünk
Ha nem figyel a vércukorra és az inzulinadásra, súlyos komplikáció is kialakulhat
Mik az ingadozó vércukorérték tünetei?
Az ingadozó vércukorérték tünetei azt jelentik, hogy visszatérően megjelennek a magas vagy az alacsony vércukorszint tünetei. Ezek egyetlen nap alatt akár többször is megjelenhetnek és nagyon változékonyak lehetnek a súlyosságukat tekintve. Étkezések hatására változhatnak az ingadozó vércukorérték tünetei. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mik lehetnek az ingadozó vércukorérték tünetei:
Az ingadozó vércukorérték tünetei magas vércukorszint esetén:
- Fokozott szomjúság érzet
- Szélsőséges, nagyfokú éhségérzet
- Cukoréhség
- Fokozott vizelési inger
- Gyakori és nagy mennyiségű vizeletürítés
- Fáradtság, álmosság, koncentrálási nehézségek
- Ingerlékenység, például dühösség vagy frusztráció érzése
- Száraz bőr, cserepes ajkak
- Homályos látás
- Lassan gyógyuló sebek
Az ingadozó vércukorérték tünetei alacsony vércukorszint esetén:
- Izzadás
- Szédülés vagy egyensúlyzavar
- Gyengeség
- Szorongás
- Szapora szívverés
- Éhségérzet
- Akaratlan kézremegés
- Bizsergés, zsibbadás
- Súlyos fejfájás
- Alvási nehézségek
- Látászavarok, például kettős látás vagy homályos látás
- Néha eszméletvesztés és akár kóma is bekövetkezhet
A magas vércukorszint tünetei általában lassabban, napok alatt fejlődnek ki, míg az alacsony vércukorszint tünetei órák alatt is megjelenhet. Az ingadozó vércukorérték tünetei rendkívül zavaróak lehetnek és ijesztőek is akár. Az alacsony vércukorérték gyakran hirtelen rosszullét formájában jelentkezik és a tüneteit könnyű összetéveszteni a pánikrohammal. Fontos, hogy ilyenkor gyors glükózpótlás történjen például szőlőcukor formájában.
Mire utalhatnak az ingadozó vércukorérték tünetei?
Ahogy azt már a bevezetésben is említettük, az ingadozó vércukorérték bizonyos határok között egy normális jelenség, ami az életmódunkból vagy egyéb tényezőkből fakadhat. Az ingadozó vércukorérték tünetei arra utalnak, hogy a szervezetünk alkalmazkodik a külső hatásokhoz, például az elfogyasztott ételhez vagy a testmozgáshoz. Érdemes egy naplót vezetni arról, amikor fellépnek az ingadozó vércukorérték tünetei és az ilyenkor mért vércukorértékekről. Ebbe a naplóba bevezethetjük azt is, hogy miket ettünk aznap, hogy fogyasztottunk-e például kávét vagy alkoholt, illetve végeztünk-e valamilyen testmozgást. Ezek az adatok sokat segíthetnek abban, hogy észrevegyük az összefüggést az ingadozó vércukorérték tünetei és az életmódunk között. Sok esetben ugyanis csupán az étrend vagy az életmód megváltoztatására van szükség, hogy elősegítsük az optimális vércukorszintet. Ha például valaki gyakran fogyaszt feldolgozott szénhidrátokat, akkor könnyen előfordulhat, hogy evés után 2-3 órával leesik a vércukorszintje. Ezzel szemben az alacsony glikémiás indexű és rostdús táplálkozás hosszabb távon is biztosítani tudja az optimális vércukorszintet. Az étkezési rutin felborulása, stressz, betegségek vagy a megszokottnál több/kevesebb testmozgás következtében is megjelenhetnek az ingadozó vércukorérték tünetei. Gyakori az is, hogy a kismamák körében lépnek fel az ingadozó vércukorérték tünetei, ennek hátterében hormonális hatások és a terhességi cukorbetegség is állhat.
Az ingadozó vércukorérték tünetei ugyanakkor a cukorháztartás zavarára is utalhatnak. 1-es típusú cukorbetegségben az inzulin termelés hiánya miatt képtelen a szervezet szabályozni a vércukorszintet. Inzulinrezisztencia és 2-es típusú cukorbetegség esetén is megjelenhetnek az ingadozó vércukorérték tünetei. Már ismert és kezelt cukorbetegek körében sem ritkák, hogy fellépjenek az ingadozó vércukorérték tünetei. Nem pontosan tartott kezelés esetén alacsony vagy magas vércukorszint jelentkezhet. Az ingadozó vércukorérték tünetei azonban jól tartott terápia mellett is felléphetnek, amennyiben elégtelen az adott kezelés. Ilyenkor a terápia felülvizsgálatára és módosítására van szükség.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Hogyan ismerhetőek fel az ingadozó vércukorérték tünetei?
Kellő odafigyeléssel és tudatossággal magunkon is észrevehetjük, ha fellépnek az ingadozó vércukorérték tünetei. Ezek azonban szubjektív tünetek és érzések, és könnyen összetéveszthetőek más problémákkal. Az alacsony vércukorszint tünetei például hasonlíthatnak a pánikroham tüneteire. Éppen ezért nem szabad csupán az ingadozó vércukorérték tünetei alapján diagnózist mondani vagy kezelésbe kezdeni, hanem ezt minden esetben alá kell támasztani objektív vizsgálatokkal!
A legjobb és könnyen hozzáférhető, gyors vizsgálat a vércukormérés. Klasszikusan ez az ujjbegyből történik. Az ujjbegy megszúrását követően egyetlen csepp vér elég ahhoz, hogy a vércukormérő készülék kimutassa a benne található glükóz koncentrációját. Ha bármikor 3,9 mmol/l alatti vércukorszintet mérünk, az hipoglikémiára utal, míg a bármikori, 11,1 mmol/l feletti érték a cukorbetegség jele. Ezen a tartományon belül azonban előfordulhat ingadozó vércukorérték attól függően, hogy mikor evett az illető. Étkezések után közvetlenül magas értéket mérhetünk, míg 2 órával később 7,8 mmol/l alá kell kerülnie egészséges esetben.
Az ingadozó vércukorérték tünetei hamarabb megjelennek alacsony vércukorszint esetén, ezért jellemzően ez az állapot hamarabb kerül felismerésre és ellátásra. Az alacsony vércukorszint életveszélyes állapot, így fontos, hogy mihamarabb cukorpótlás történjen például szőlőcukorral vagy valamilyen üdítőitallal! Eszméletlen beteg esetén glukagon injekciót adnak intramuszkulárisan. Magas vércukorszint esetén jellemzően lassabban fejlődnek ki az ingadozó vércukorérték tünetei, ez azonban nem azt jelenti, hogy kevésbé súlyos problémáról lenne szó! A magas vércukorszint hiperglikémiás, ketoacidotikus kómához vezethet, ami szintén életveszélyes állapot. Sajnos még mindig sok gyermek esetében ilyen módon kerül felismerésre az 1-es típusú cukorbetegség. Ennek oka, hogy a szülők gyakran nem ismerik, mik az ingadozó vércukorérték tünetei, pedig az állapot kialakulását már napokkal megelőzik a tünetek (fokozott szomjúság, éhségérzet, gyakori vizeletürítés). Hosszútávon pedig a magas vércukorszint az erek és idegek károsítása révén olyan szövődményeket okozhat, mint a vesebetegségek, stroke, szívbetegségek, perifériás neuropátia vagy a diabéteszes láb. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Kihez kell fordulni az ingadozó vércukorérték tünetei esetén?
Az ingadozó vércukorérték tünetei esetén érdemes kellően tapasztalt szakemberekhez fordulni, akik hamar fel tudják ismerni a tünetek hátterében álló problémát és kivizsgálásokkal igazolni azt. A cukorháztartás zavaraival a diabetológusok foglalkoznak. Cukorbetegség esetén élethosszig tartó terápiára van szükség, így fontos, hogy bizalom és jó együttműködés alakuljon ki a páciens és a szakorvos között. Forduljon bátran a Cukorbeteg Központ munkatársaihoz, ha felléptek Önnél az ingadozó vércukorérték tünetei!Téma szakértői