Innovatív diabetológia

Innovatív diabetológia

Módosítva: 2021.01.27 09:16

Cukorbetegség kezeléséhez elengedhetetlen ma már a több pilléres kezelés, ami magában foglalja a mozgást, táplálkozást, XXI. századi szöveti cukormonitoroást és az orvosi kezelést.

I.) Szöveti cukor monitorzozás - CGM

XXI. százazadi eszközök segítségével lehetőség van a szöveti cukor szint folyamatos ellenörzésére, hogy ezzel is még pontosabb képet kaphasson a beteg és a kezelő orvos egyaránt a cukorháztartás állapotáról. Azon betegeknél akiknél a HbA1c érték normális tartományban mozog még is úgy érzik, hogy vércukorszintjük naponta többször nagyobb kilengést mutat ez a módszer segíthet felderíteni, hogy mi okozza a vércukorszint változásokat. 

Kapcsolódó cikkünk

Bőr alá ültethető szenzorok cukorbetegeknek

Cukorbetegeknek készült a bőr alá ültethető, mobil applikációval összehangolható glükózszenzor, amely elődeinél jóval tovább, akár 90 napig is használható. Megkérdeztük dr. Bibok Györgyöt, a Cukorbetegközpont diabetológusát az innovatív eszközökről, újdonságokról.

 

Az eszközt hasba szúrják, és onnan elektronikus jelek segítségével detektálja a használó szöveti cukor szintjét. Ennek révén kirajzolódik egy görbe, amit elemezve könnyebb beállítani a megfelelő kezelést, személyreszabottan, legyen az dietetika, mozgás vagy gyógyszeres.

Bővebben a szöveti cukor monitorozásról itt olvashat>>

II.) Telediabetológia

A telediabetológia Magyarországon újdonságnak számít, míg több külföldi országban már régebb óta alkalmazzák. A telediabetológia segítségével az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból a központi informatikai rendszer olyan táblázatokat, grafikonokat készít, melyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. A Cukorbeteg központ páciensei számára ez egy ingyenes szolgáltatás, amely papír alapon és digitálisan is felületen is elérhető.

Bővebben a telediabetológiáról itt olvashat>>

III) Életmód orvoslás

A bizonyítékon alapuló orvostudomány egyik legújabb területe az életmód orvoslás, mely személyre szabott mozgás- és táplálkozásprogram, stressz-menedzsment segítségével vesz részt a krónikus betegségek megelőzésében, gyógyításában, progressziójuk lassításában. Az életmód orvoslás nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést, sok esetben azt kiegészítve fejti ki gyógyító hatását.

Számos bizonyíték áll rendelkezésre, hogy az életmód orvoslás alapvető jelentőséggel rendelkezik a cukorbetegség kezelésében. Hozzájárul a szénhidrát-anyagcsere rendezéséhez, lassítja a betegség előrehaladását, csökkenti a szövődmények kialakulásának esélyét.

Mozgás

Cukorbetegség esetén is a mozgásterápia részét kell, hogy képezzék az izomerősítő edzések is. Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a legjobb mozgásprogram a kardio és az izomerősítő edzések kombinálása, így fontos, hogy végezzenek súlyzós, saját testsúlyos gyakorlatokat, emiatt fontos izomerő-állapotuk felmérése is.

A tesztek elvégzése után a mozgásterapeuta átbeszéli az eredmények alapján javasolt mozgásterápiás programot, ami minden esetben alkalmazkodik a beteg jelenlegi állapotára, életvitelére és lehetőségeire.

A betegek részt vehetnek a Cukorbetegközpont egyéni vagy csoportos, mozgásterapeuta által felügyelt edzésein, az első alkalommal ingyenesen is. Ezeken az edzéseken megtanulhatják, mire kell figyelniük az otthon végzett edzéseiken is, ami minden esetben fontos a mozgásterápia hatékonyságának növelése érdekében.

A pulzus- és aktivitásmérő órák segítségével azonban az otthoni edzések is kielemezhetővé válnak: a mozgásterapeuta akár online képes kiértékelni az edzéseket, és további tanácsokat adni a gyógyulás segítése érdekében.

Bővebben az Életmód orvoslásról itt olvashat>>

Bejelentkezés:
+36 70 409 3141

innovatív diabetológia

Téma szakértői

Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC
Plósz Dzsenifer

Plósz Dzsenifer

vezető egészségügyi asszisztens
Kispál Mónika

Kispál Mónika

pszichológus, szexuálpszichológus

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK