
Inzulinkezelés kockázatai
Az inzulinkezelés mihamarabbi megkezdése elengedhetetlen az 1-es típusú cukorbetegség diagnózisának felállításkor, ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség esetében már más a helyzet. A 2-es típusú cukorbetegség fennállásakor megfontolandó az inzulinterápia alkalmazása, bár már egyre több kutatás igazolja, hogy ebben az esetben is ajánlott a mihamarabbi terápia elkezdése. Az inzulinkezelés pozitív hatása ellenére, néhány kockázatra is fel kell készülni.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A cukorbetegség csendes gyilkos, hiszen panaszok híján sokszor a betegek nem is tudnak az állapotukról, csak amikor az már szövődményeket okozott. Sajnos igen gyakori, amikor a tartósan magas vércukorszint által generált problémák már visszafordíthatatlan károsodásokat okoztak a szervezetben, így igen fontos azok prevenciója. Hogy miként lehet a szövődményeket elkerülni, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Alattomos gyilkos- így rombol a cukorbetegség
Mint minden gyógymód, az inzulinkezelés is kockázatokat rejt magában, ám ezek az esetek többségében elenyészőek. Az inzulinterápia során az alábbi kockázati tényezők léphetnek fel:
Lipoatrófia
Lipoatrófia nem más, mint az inzulin beadási helyén a zsírszövet eltűnése vagy csökkenése. Súlyosabb esetekben a zsírszövet teljesen eltűnik és a bőr közvetlenül az izomzatra fekszik rá. Főként a korábban alkalmazott alacsony tisztaságú inzulinok okoztak ilyen elváltozást, mely napjainkra szerencsére szinte teljesen eltűnt.
Lipohipertrófia
Az inzulin beadási helyén felszaporodott zsírszövetet, kis csomók keletkezését nevezzük lipohipertrófiának. Manapság ez gyakrabban előforduló inzulinkezelési rizikó, amely a humán, az analóg inzulin alkalmazása esetén fordul elő. Nem kizárólag esztétikai problémát okoz, hanem egyenetlenné válik az inzulin felszívódása is, ezáltal pedig labilis anyagcsere folyamatok indulnak meg a szervezetben. Elkerülésére célszerű naponta változtatni az inzulin beadásának helyét, így elérhető, hogy a felszaporodott zsírszövet visszafejlődjön.
Helyi inzulinallergia
A helyi inzulinallergia nagyon ritkán jelentkező hatás, ami az inzulin beadásának helyén keletkező bőrpír formájában mutatkozhat meg. Ilyen esetekben szakintézményi kivizsgálásra is sor kerülhet, hiszen meg kell állapítani, hogy valóban inzulinallergia áll a háttérben vagy az injekció beadása során elkövetett alkohol irritációról van szó. Az inzulin beadása előtt a bőrt fertőtleníteni szükséges, melyhez az esetek többségében alkoholt használnak. Az injekcióstű használatával alkohol kerülhet a szövetek közé és gyulladásos reakció léphet fel.
Testsúlygyarapodás
A testsúly növekedése az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegeket is egyaránt érintheti. Az inzulinkezelés során kialakuló testsúlygyarapodás elkerülhető vagy legalábbis minimalizálható a dietetikus által összeállított szakszerű étrend betartásával.
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >> Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Porochnavecz Marietta