LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.14 12:11

A LADA az 1-es és 2-es diabétesz tüneteit is megtalálhatóak. A háttérben autoimmun folyamat áll, mint az 1-es diabétesznél, de mivel a kialakulása nagyon lassan történik, így 30-45-évesek betegsége, ezért sokszor 2-es diabétesznek gondolják. A felnőtt lakosság 12%-át érinti ez a típusú megbetegedés.

A LADA mozaikszó, a Latens Autoimmune Diabetes with Adult rövidítése. Autoimmun folyamat következtében az immunsejtek idegennek ismerik fel a saját sejtek egy részét és a hasnyálmirigy inzulin termelő sejtjei elpusztulnak. Az 1-es típusú diabétesz drámai tünetei nem jelentkeznek, a kórkép igen lassan alakul ki, ezért felnőtt korban, 30-45 éve, jelentkeznek a tünetek. Ezért sokszor 2-es típusú cukorbetegségnek gondolják, és ennek megfelelően kezelik.

A LADA cukorbetegségnél is fontos a rendszeres vércukormérésA betegségre sokszor más kivizsgálás alkalmával derül fény.  Ilyenkor emelkedett vércukorérték, vizeletben cukor és aceton jelenlét mutatható ki a laborvizsgálat során. A biztos diagnózis az antitest (GADA) vizsgálattal mutatható ki.

A LADA diabétesznél, amíg a hasnyálmirigy termel inzulint, csak szigorú diéta betartása szükséges, de fokozatosan át kell térni inzulin terápiára.

Szövődmények:

Ha diagnosztizálásra került a betegség, akkor a pontos diéta és inzulinkezelés betartása szükséges, mert további, komoly kórképek jelentkezhetnek.

Téma szakértői

Dr. Bibok György

Dr. Bibok György

diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK