Máj szerkezeti vizsgálat

Máj szerkezeti vizsgálat

Módosítva: 2022.04.06 16:30

Máj szerkezeti vizsgálattal megállapítható a zsírmáj (szteatózis) jelenléte és segítségével kezdetét veheti a célzott terápia. Cukorbetegség esetén gyakori szövődmény a máj elzsírosodása. A Fibrotouch készülékkel megállapítható a szerv elzsírosodásának mértéke.

Fibrotouch készülék működési elve

A vizsgálat során használt Fibrotouch készülék az ultrahanghullámok májban történő elnyelődésével állapítja meg a máj globális állapotát. Emellett képet kapunk a szerv szerkezeti átépüléséről és zsírtartalmáról. Működési elve az ultrahanghullám terjedésén és visszaverődésén alapszik. Segítségével néhány perc alatt kapunk információt a máj rugalmasságáról valamint a zsírosodás mértékéről. A készülék működése során megméri az ultrahang elnyelődését a májban, mely érték szorosan összekapcsolódik a zsírmáj mértékével.

A gép működése nagyban hasonlít a hasi ultrahangvizsgálathoz, viszont a Fibrotouch vizsgálat alatt képet kapunk a zsírréteg vastagságáról is. A géppel végzett vizsgálat eredménye a zsírtartalom mennyiségére és a következményes májszerkezeti átépülésre is felhívja a figyelmet. Fontos kiemelni, hogy a kapott eredmény segít a stádium megállapításában. A vizsgálat nem jár fádalommal, szövettanilag pontos képet ad a máj elzsírosodásának állapotáról, legyen szó minimális eltérésről vagy súlyos májzsugorról.

Milyen esetekben érdemes elvégezni a vizsgálatot?

A májenzimek eltérésének hátterében általában a máj elzsírosodásának betegsége áll. Szteatózis (zsírmáj) esetén a zsírok felhalmozódnak a májsejtekben és gyulladást, évek elteltével hegesedés okoznak. Gyakori, hogy ez a kiváltó oka a laborleletben megjelenő májenzimek emelkedésnek.

Zsírmáj kialakulásának fő kockázati tényezői

  • elhízás (főleg hasi típusú)
  • kettes típusú cukorbetegség
  • csökkent glükóz tolerancia
  • mozgáshiány
  • magas vérzsírszint
  • PCO-szindróma
  • hasnyálmirigybetegség
  • terhességben másodlagosan 

Fibrotouch vizsgálat részletei

A vizsgálat csak pár percig tart. A vizsgálat előkészülete annyiból áll, hogy 2 órával előtte az étel és italfogyasztás kerülendő. A páciens részéről egyéb előkészület nem szükséges. Fontos, hogy ha esetleg már rendelkezik hasi ultrahangos vizsgálati eredménnyel, akkor a leleteket érdemes magával hozni.

A vizsgálat a páciens szervezetére nézve semmilyen káros hatással nem jár.

Mikor érdemes Fibrotouch vizsgálatra jelentkezni cukorbetegség esetén?

A máj elzsírosodásakor a legfőbb kiváltó tényezők között a csökkent glükóz tolerancia, emelkedett éhomi vércukorszint, a magas inzulinszint szerepel.

Kutatások bizonyították, hogy az obezitás (kóros elhízás) „járványa” a zsírmáj kialakulásában is kockázati faktorként jelenik meg, hiszen az elhízott lakosság 80%-nál jelenik meg a betegség. Az érintett páciensek körében nagy előfordulást mutat a vércukorháztartás zavara, a hasi típusú elhízás és a pajzsmirigy értékek eltérése. A családokban, ahol 2-es típusú cukorbetegség előfordult, azoknál a családtagoknál akiknél zsírmájat diagnosztizáltak várható a cukorbetegség későbbi megjelenése. Mivel a zsírmáj kialakulása évekkel megelőzi a cukorbetegséget, ezért kifejezetten célszerű az orvosa által javasolt terápia betartása mellett rendszeresen cukorterheléses vizsgálattal szinten tartani/megelőzni a cukorbetegség kialakulását.

Gyakori, hogy pajzsmirigybetegség társbetegségeként inzulinrezisztencia, prediabétesz jelenik meg. Cukorbetegség esetén gyakori a máj elzsírosodásának megjelenése. Mértékének kimutatásában nagy segítséget nyújt a Fibrotouch készülék, mely segít a szerv hegesedésének, kötőszövetének és az elzsírosodás mértékének megállapításában.

Nem alkalmazható

A Fibrotouch vizsgálat nem javasolt a májat érintő betegségek oki kivizsgálására, továbbá az e szervet érintő jó és rosszindulatú daganatok megállapítására.

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK