Neurológia - neuropátia

Neurológia - neuropátia

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2024.09.11 10:33

A neurológia egy orvosi szakterület, amely az idegrendszer rendellenességeivel foglalkozik. Pontosabban az összes olyan betegség diagnosztizálásával és gyógyításával, amelyek kapcsolatba hozhatóak a központi- és a perifériás idegrendszerrel. A cukorbetegség egyik szövődménye a neuropátia mely a perifériás idegeket érinti.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Perifériás neuropátia a fejlett országokban elsősorban cukorbetegeknél alakul ki. A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. Amennyiben károsodnak az idegek úgy nem lesz megfelelő az agy, az izmok, a bőr és az erek közti "kommunikáció", ami szervezet zavaraikhoz, fájdalomhoz, érzéketlenséghez vezethet.

Legalább a cukorbetegek felénél kialakul valamilyen neuropátia. A betegek elsősorban az érzékelés (tapintás) képességégének csökkenését veszik észre magukon. A kockázat annál nagyobb, minél régebb óta áll fenn a cukorbetegség, a legnagyobb azok kockázata, akik 40 évesnél idősebbek, több mint 25 éve cukorbetegek és nincs rendesen beállítva a vércukorszintjük, gyakoriak a magas vércukorértékek.

Ha az érző (szenzoros) idegek károsodnak, az alábbi tünetek alakulhatnak ki:

  • A kéz zsibbadása a neuropátia egyik tünete - Cukorbetegközpontzsibbadás
  • bizsergés
  • "hangyamászás" érzés
  • olyan érzés, mintha láthatatlan kesztyűt vagy zoknit viselne
  • extrém érzékenység a különböző tapintások iránt
  • normálisan nem fájdalmas ingerek fájdalmassá válása
  • külső ingertől független fájdalom
  • égő érzés
  • éles, elektromos jellegű fájdalom
  • a koordinációs képesség elvesztése
  • gyengült érzékelés, illetve teljes érzéketlenség

 

A fenti tünetek legtöbbször lassan alakulnak ki. Előfordulhat, hogy a tüneteket alig lehet észrevenni, esetleg évek telnek el úgy, hogy nem tűnik fel a probléma. Másoknál a tünetek erősek, folyamatosan fennállhatnak, és főleg éjszakára elviselhetetlenné válnak.

Diabéteszes neuropátia szövődményei

A diabéteszes neuropátia számos szövődményt okozhat, amelyek bármelyik szervet érinthetik. Kialakulhat részleges vagy teljes érzésvesztés, illetve mozgásképtelenség. Gyakori a láb idegeinek károsodása, ami az elégtelen keringéssel együtt fekélyekhez vezethet. Ha az emésztéssel kapcsolatos idegek károsodnak, akkor a gyomor túl lassan ürülhet, ami folyamatos émelygést, hányingert és hányást okozhat. Előfordulhat, hogy székrekedés vagy hasmenés alakul ki, esetleg egymással váltakozva. Bizonyos esetekben a hólyag szabályozásával lehet probléma, de impotencia is kialakulhat.

A diabéteszes neuropátia tünetei

Egyes betegek tünetmentesek, de általában az alábbi tünetek valamelyike – vagy több együtt is jelentkezhet – az évek során fokozódik a tünetek súlyossága.

  • lábfájdalom (az egyik legáltalánosabb tünet)
  • végtagzsibbadás
  • bizsergés érzése
  • szédülés
  • gyengeségérzés, valamely testrész részleges érzéskiesése
  • valamely testrész teljes érzéskiesése
  • testrészek bénulása
  • izomremegés, izom összehúzódás
  • hasmenés – székrekedés
  • a húgyhólyag-kontroll csökkenése, kiesése
  • arcizom-tónus csökkenés (szemhéj-, száj környékén pl.)
  • látászavarok
  • beszédzavarok

 

A diabéteszes neuropátia előrehaladottabb formáiban nagyobb a sérülés veszélye, mivel károsodtak már az érzékelő – és a mozgató (motoros) funkciók is. Ha a lábban már teljes körű az érzéskiesés, a beteg nem veszi észre, hogy megsérült, és a sérülést épp ezért nem is látja el megfelelően. A keringés romlása miatt a diabéteszes beteg sérülései, sebei nem gyógyulnak megfelelő módon. Még egy kisebb sérülés is súlyos fertőzéshez vezethet, fekélyek, tályogok kialakulásához, amely azután a lábfej, a láb, a fertőzött részek amputációját is maga után vonhatja.

A hőérzékelés kiesése is komoly kockázatot jelenthet diabéteszben. Pl. a beteg nem veszi észre, hogy a fürdővíz túl forró, vagy nem érzékeli a fűtőtest, hőtároló forróságát, és könnyen megégetheti magát.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Neuropátia kivizsgálása

Cukorbetegség esetén rendszeres neurológiai kivizsgálás javasolt, hiszen az idegek "karbantartása" elengedhetetlen a cukorbetegség kezelése közben. Diabéteszes neuropátia szervezet bármely részén futó ideget érinthet. A tünetek az adott ideg károsodásától függ. Ez a folyamat lassan alakul ki, de elhanyagolt, vagy nem megfelelően kezelt diabétesz esetén, amikor folyamatosan magas vércukorszint áll fent, akkor a szövődmény kialakulása is felgyorsul. Mégis a leggyakoribb károsodás a perifériás érző idegeket érinti.

Neuropátia vizsgálatát a cukorbetegséget kezelő diabetológus is el tudja végezni, amennyiben valamilyen eltérést észlel a páciensen csak abban az esetben utalja be további kivizsgálásra neurológus szakorvoshoz.

Ennek tünete:

  • fájdalom, égő érzés, bizsergés
  • zsibbadás, érzéskiesés vagy teljes érzéketlenség
  • izomgyengeség
  • nem észlelt sérülés, égés

 

A perifériás neuropátia kivizsgálásakor arra keressük a választ, hogy a beteg ugyan úgy érzi-e a külvilág impulzusait, mint az egészséges emberek. A vizsgálat minden esetben egy kérdőív kitöltésével kezdődik, mely kérdések a tünetekre, panaszokra vonatkoznak. Ezen kívül eszközös vizsgálatokra kerül sor, melyek egyszerűek és fájdalommentesek. A folyamat körülbelül 20-30 percet vesz igénybe.

A kalibrált hangvillával a vibráció érzet vizsgálata történik - CukorbetegközpontVibráció érzet - Kalibrált hangvilla

A hangvillával a vibrációérzet csökkenését vizsgáljuk. Erre egy 128Hz-es kalibrált hangvillát használunk, melyen egy numerikus mérésre szolgáló, 8-fokú skála található. A rezgésbe hozott hangvillát a végtagon csontos alapra tesszük. Amikor a beteg már nem érzi a rezgést, akkor a vizsgálatot végző személy a mércét leolvassa. Ezt mind a négy végtagon megismételjük. Ha az eredmény 6-os, akkor a neuropátia gyanúja fennáll, viszont, ha az érték 5 vagy az alatti, akkor az a betegség meglétét jelzi.

A monofilamentum a tapintásérzetet vizsgálja - CukorbetegközpontTapintásérzet – Monofilamentum

A 10 g súlyú g/cm³ nyomást biztosító nylonszál, úgynevezett monofilament a már erősen csökkent vagy teljesen megszűnt tapintásérzet vizsgálatára szolgál, így csak a súlyosabb állapot mutatható ki. Az eszközt 90 fokban, 1,5 percig nyomjuk a talp több pontjára.

Bőr verítéktermelés teszt – Neuropad

A talp verejték termelése neuropátia esetén fokozottan csökken. A neuropad egy kék színű tapasz, melyet a talpra helyezünk fel. Az izzadság hatására a tapasz rózsaszínűvé változik. Ha nem tapasztalható változás, akkor a verejtékezés csökkent, így a neuropátia gyanúja fennáll.

Fájdalomérzet – Neurotip

Steril, tompta tűvel végzett vizsgálat. A bőrhöz érintve vizsgálja, hogy a szúrást érzi-e a beteg, vagy sem.

Hőérzet – Tip Term

a bőr hideg, meleg érzetét lehet ezzel a kis eszközzel vizsgálni, melynek egyik végén hideg érzetű fém, másik végén műanyag polimer található. Egészséges ember a két érzet között tud különbséget tenni, de neuropátia esetén a két érzet megegyezik.

Teljes panaszmentesség sem zárja ki, akár súlyos, a végtagot veszélyeztető, amputáció rizikóját fokozó szenzoros neuropátia (neuropathia) lehetőségét. Neuropátiától egyenes út vezet a láb összetett károsodásához (diabeteszes láb, diabeteses láb), és ezen keresztül akár az amputációhoz.

Legalább évente az alsó végtagok vizsgálatát – lábvizsgálat - idegszálkárosodás, azaz neuropátia (neuropathia) irányában is el kell végezni.  Ennek részei a vibrációérzet csökkenését jelző un. Riedel- Seifert -féle kalibrált hangvilla-teszt, a tapintó funkciót (tapintás) tisztázó Semmes-Weinstein -féle monofilamentum teszt és a hőérzetet vizsgáló Tip Therm próba.  

 

Amennyiben Ön a felsorolt panaszok közül legalább kettőt észlel magán javasolt neuropátiás kivizsgáláson résztvennie!

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

 

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

 

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK