Ortopédia

Ortopédia

Szerző: CukorbetegKözpont | Módosítva: 2022.04.06 14:55

Az ortopédia a támasztó – és mozgató szervrendszert (csont, porc, inak, izomzat) érintő betegségekkel, a törzs, a gerinc, a végtagok működésének korlátozottságával foglalkozó orvostudomány.

Ortopédia lényeges szerepelt tölt a cukorbetegség kezelésében, különös tekintettel a szövődmények kezelésére. Gyakori probléma cukorbetegek körében a lábfájdalom, lábzsibbadás, láb hő- és nyomásérzékelésében történő változás, mely hozzájárulhat a láb deformitásához, kénynelmetlen cipő hosszú távú viseléséhez. Ilyen panaszok esetében érdemes ortopéd szakorvost felkeresni, hogy a láb tartós deformitása ne alakuljon ki, és elkerülhető legyen a lábsérülések kilakaulása. 

Diabéteszes láb

A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye a diabéteszes láb, melynek hátterében elsősorban idegkárosodás áll, de a kis – és nagy-erek betegsége, illetve a súlyosabb esetben kialakuló fertőzés is súlyosbítja a helyzetet. Gyakori tünet a láb érzéketlenné válása, lábfejet alkotó csontok elmozdulás, a láb szerkezete megváltozása. Emiatt ortopéd szakorvossal történő rendszeres konzultáció minden cukorbeteg számára rendszeresen javasolt, szükség esetén speciális cipő, gyógybetét viselése lehet indokolt.

Bővebben a diabéteszes lábról itt olvashat.

Téma szakértői

Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

 

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK