Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor nő/úr!
64. éves jó kövér vagyok több mint 12 éve 2 típusú cukorbeteg, egy darabig 6,0.- 8,0. körül mértem a reggeli vércukrot gyógyszerrel. Mind két kezemben két éve alagút szindróma lett,erre is szteroid kezelést kaptam.
Kicsit még híztam is, most 10 alatt nincs a reggeli cukorszint,de 12,0 13,0 sokszor. Velmentia 50mg. Dupre Mr 60mg szedek. Mit kellene tennem?A fogyást többször sikeresen végig vittem 30 kg is fogytam, de most nem jön össze.Előre is megköszönve Várom válaszát.
Tisztelt Kovács Zsigmond Úr!

A panaszai és magas vércukorértéke miatt javaslom keresse fel a diabetológiai szakrendelésen cukorbetegséggel foglalkozó szakorvost.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
diabetológus
Tisztelt Dr nő! Én 43 éves cukorbeteg vagyok és a párommal szeretnénk még babát az lenne a kérdésem hogy 2000mg Merckformin xr-t szedek naponta és hogy még is ilyenek lettek a véreredményeim Hemoglobin alc.6.5%Hemoglobin alc48mmol/mol glükoz 8,4 .ez jó vagy rossz.És lehetséges e hogy emiatt nem sikerül a teherbe esés ?Mert Kivizsgálva mind a ketten ki voltunk és nőgyógyászatilag rendben vagyok.Válazát előre is köszönöm.
Kedves Melinda !

Az elküldött vércukor eredményei magasabbak a kívántnál. Nagyon fontos hogy 2 típusú diabetesben már a fogantatás előtt normál legyen az anyagcsere ( étkezés előtt 6,0 mmol/l alatt és étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatt. ) rendszeresen mozogjon és tartsa be a diétás előírásokat. Terhesség előtti cukorbetegek esetén a gyógyszeres kezelést mindenképp inzulinra kell változtatni. Emellett fontos a vesefunkció, pajzsmirigy funkció ellenőrzése és szemészeti vizsgálat.

Egész terhessége alatt fontos a jó szénhidrát anyagcsere biztosítása a beteg és a magzat érdekében.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
diabetológus,belgyógyász

:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktor nő/úr!
25-hetes kismama vagyok és a múlt héten derült ki, hogy a 120 perces cukorterhelésem 9,4-lett, voltam diabetológusnál aki 180g-os Ch diétát javasolt (30-20-50-25-30-25) elosztásban és azt mondta, hogy ebéd után 2-órával mérjek cukrot.Olvastam fórumokat ahol más kismamáknak ugyan erre a diétára reggeli, ebéd és vacsora után kell mérniük 1 órával. Az lenne a kérdésem, hogy én értettem esetleg rosszul a mérést mert egyszerre sok volt az információ vagy jó így ha csak ebéd után mérek 2 órával, (5,8-6,3-6,2-6,1 értékek vannak). 5 hét múlva kell visszamennem de nem tudom jól csinálom-e mérést keressem fel előbb esetleg, Ön mit javasol? Köszönöm válaszát: Kovács-Scheffer Nikolett
Kedves Nikolett !

A 120 perces vércukor értéke alapján terhességi diabetese van.
Diéta szempontjából én más elosztást szoktam javasolni, mivel reggel a legkisebb az inzulin iránti érzékenysége a szervezetnek. Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g, ebéd 50 g, uzsonna 20-25 g, vacsora 30-35 g, késői vacsora 10-15 g. Az sem mindegy, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt. Reggelinél, vacsoránál, késői vacsoránál lassan felszívódó, ebednél 2/3 lassú, 1/3 gyors, tízóraira uzsonnára gyors szénhidrátokat fogyasszon., A vércukor értéket étkezés után 1 órával kell mérni. Ennek 7,0 m mol/l alatt kell maradnia. Amennyiben ezt rendszeresen meghaladja inzulin kezelés bevezetése szükséges. Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés havonta és ilyenkor vérből fruktozamin mérése és a vizeletből aceton vizsgálata indokolt.

Amennyiben problémái vannak, szívesen segítünk a Cukorbeteg Központban.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
tisztelt doktor ur.nagyfiam gondnoka vagyok 2014.03.14.óta 2sz cukorbetegség mindig magas a vércukorszitje ált.14-és16 a vércukorérték miért betartjuk a diétát négyszeri napi inzulinos érdeklődni szeretnék állitólag van olyan eszköz amit bőr alá beültetnek a cukorbetegséget figyeli adagolja az inzulint tanácsként kaptam ezt ezért kéremhollehet ezt igénybe venni magyarországon van e ilyen lehetőség válaszukat köszönöm. tisztelettel mária
Tisztelt Benei Lászlóné!

Ön feltehetően az inzulin pumpa kezelési lehetőségre kérdez rá, melyhez használható az úgynevezett szöveti cukormérő eszköz is.

Ezt Magyarországon jelenleg csak 1-es típusú cukorbetegek és gyermekek kaphatják támogatással, és az Ön leírása szerint a gondozott fiának 2-es típusú a betegsége, így nem tud támogatással hozzájutni a készülékekhez.

Részletesebb felvilágosítást a diabetológus gondozó orvosától kaphat.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
Synjardi 12,5 mg/1000mg napi 2 kapszulát , emmellett napi 2x 60mg Diaprel MR tablettát szedek ,mint II. tip diabeteszes! A legutóbbi laborleletem 2018 március13-án a következő értékek vannak!
Glükóz 11,2 mmol/1
Hemoglobin A-1C(HBA1c) 7.3%
HBA1c (IFCC) 56,6 mmol/mol

Bilirubin, totál 20,2 umol/I
-Triglicerid 3,25mmol/1
-WT süllyedés 18mm/h
-Monocyta % 10,6 %
-RDW 15,1%
Vizelet kémia:
glükóz Pozitív mmol/1

Glukóz,vizelet 226,00 mmol/1
Friss vizeletből
Ez utóbbi aggaszt leginkább,bár nem tudom mennyire befolyásolja a eredményt,hogy a Synjardi ki pisilteti a cukrot a szervezetből, vagy nem!?
Kérném tisztelettel a véleményüket!


Üdvözlettel : Gulyás András
Kedves Gulyás András !

Synjardy mellett természetes, hogy van a vizeletben cukor, ez az egyik alkotóeleme a gyógyszernek amit az empagliflozin okoz. Ilyenkor nincs értelme a vizelet cukor vizsgálatának. A vércukor értéke viszont magasabb, a HbA1c értéke elfogadható. A Diaprel MR tablettát reggel javasolom, mind a két tablettát, mert ez 24 órás hatású gyógyszer. Magasabb triglycerin szint miatt gyógyszeres kezelést javasolok.

Üdvözlettel:

Dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
2 típusú diabeteszem van Humulin M3-/30/70/ 100NE-re szúrom 2x egy nap,jó lenne pontosan tudni,hogy mettől, meddig milyen adagokat kell szúrni,mert 2 naponta emelem 2 vel már 32 nél járok, kezd vissza csökkeni a mért érték 9 alá,sajnos külföldön-Németországban dolgozom,itt vannak táblázatok a betegeknek az inzulin adagolására nálunk ilyen nincs??Miután én nem itt élek ezekhez nem jutok hozzá.
Köszönettel : Füle Ildikó
Kedves Zsuzsanna!

Először is sok kérdésem van amit konzultáció keretében tudnánk megbeszélni, mert csak akkor tudok korrekt választ adni: pl: mióta cukorbeteg,eddig milyen kezelésben részesült, mennyi a reggeli és esti inzulin dózisa, milyen diétát tart stb. Ha ezekre a kérdésekre megkapom a választ, biztos tudok tanácsot adni.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Jó napot kívánok! 30 éve vagyok inzulinos cukorbeteg - mérem a cukromat rendszeresen, de néha magasabb - és mostanában fáj a talpam a sarkam alatt. Ezen kívűl egy hosszú kiránduláson a cipő miatt - ami egyébként kényelmesnek tűnt - egy vízholyag keletkezett, melyet a megfelelő tapasszal legapasztottam. A hólyag kifakadt, de nem maradt meg felette a bőr, hanem egy nyílt seb látható. Egyelőre tapaszt teszek rá, de mit tehetek még? Elmúlik a seb?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel
Kobrehel Zuzsanna
Tisztelt Hölgyem!

Mint Ön előtt is ismert a diabeteses betegek sebei nehezebben gyógyulnak. Hámosító, fertőtlenítő helyi kezelést és a vércukor szint stabilizálását javaslom.
Kérem forduljon háziorvoshoz aki eldönti, kell-e sebészeti ellátás.

Tisztelettel:

Dr. Arnold Dénes Arnold
sebész, fájdalom specialista, akupunktőr szakorvos

Tisztelt Központ!

Régóta emelkedett koleszterinszint és újabban enyhén emelkedett éhomi glükóz szint miatt 3 pontos oggt vizsgálaton voltam (0-60-120). Glukoz: 5,8-10,4-4,8. Inzulin: 4,9-40-21.

Pajzsmirigy értékek rendben vannak, enyhén alacsony t3 értékkel (3,45).
Önök szerint inzulinrezisztencia jelei mutatkoznak? További vizsgálatokat javasolnak?

Köszönöm.

Üdvözlettel,
Gábor
Kedves Gábor!

Az elküldött értékei alapján sem cukorbetegség,sem inzulin rezisztencia nem áll fenn.
Fontos lenne azt is tudni, hogy vannak-e panaszai!
Az emelkedő koleszterin szint nem kell, hogy cukorbetegséggel társuljon így azt kell csak kezelni.
Mindenképpen javaslom az életmód váltást, az egységes étrendet és a rendszeres mozgást.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta

Belgyógyász és Diabetológus szakorvos
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Jó napot kivánok.az édesanyámnak nagyon magas a vércukorszintje.átlagosan 9-13 között van.az orvos irt fel neki inzulint,egész nap 20ml(reggel 12 este 8).mellé még irt fel neki az orvos gyógyszert.merckformin 1000mg.március 20. óta.a kérdésem az hogy a cukor se megy lejebb és még haspuffadás is van mellé ami fáj is neki.kérem irjon tanácsot.köszönöm
Kedves Veres Adorján !

Nagyon fontos, hogy egy cukorbeteg anyagcseréje egyensúlyban legyen. A 10mmol/l feletti értékek károsak a szervezetre, amennyiben a Merckformin hasi panaszokat, puffadást okoz, abba kell hagyni. Az inzulin fajta vagy az adag módosításával lehet jobb eredményt elérni. Indokoltnak tartanám, hogy a Cukorbeteg Központban jelentkezzen az eredményeivel.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
A férjem 2tipusú cukorbeteg. Lassan már 4hónapja a nagylába új alatt lett egy vízhólyag (beesett a cipőjébe 1 granulált tápszem)valószínü az okozta a hólyagot. Nem vette észre mert nem érzi a lábujjait. A bőrgyógyá betedin kenőcsöt adott rá. Sok javulást nem láttunk tőle. Egy idősek otthonába dolgozó aszisztensnőtől kaptunk ALLEVYN Claccit,az otthonban ezzel kezeli a fekélyes lábakat. Valami kicsi javulást látunk. A kérdésem az,1.mennyi idő a gyógyulása egy ilyen sebnek? 2.A Lökés hullam terápiát csak a cukorbeteg központban lehet kérni? Mi Kunszentmártonban lakunk,Szolnok megyébe.Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel László Gáborné
Tisztelt László Gáborné!

Köszönjük megkeresését,több pontban válaszolnék.
1.Fontos a vércukor értékek normális tartományban tartása.

2.Cukorbetegségben neuropathia talaján gyakran alakul ki seb a lábon.fontos lenne neuropathias és érsebészeti vizsgálat is,ami az idegek illetve az erek állapotáról ad felvilágosítást.

3.A sebgyógyulás lassú folyamat,hónapokba telik a gyógyulás.

4.Lökéshullám terápia van intézményünkben,de ennek igénybevétele csak szakorvosi konzultáció után lehetséges.

Készséggel állunk rendelkezésükre,várjuk bejelentkezésüket.

https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink



Tisztelettel :
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász-diabetológus szakorvos


Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK