Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Dóra!

Eddig hétvégente elfogyasztottam egy-két pohár sört, de úgy látom a közérzetem nem a legjobb a következő napon. Bármég vércukor szintet nem néztem, de érdekelne, hogy a sör fogyasztás megemeli-e jelentősen a vércukorszintemet?

Köszönettel: T. Róbert
Kedves Róbert!

A mértékletes (2 deciliternyi) sörfogyasztás emeli a vércukorszintet, továbbá a gabona (melyből a sör készül) szénhidrát-tartalmával is számolni kell. 4-5 dl sör szénhidrát-tartalma kb. fél zsemle szénhidrát-tartalmával egyezik meg.

Azonban azt tudni kell, hogy legyen szó bármilyen szeszes italról, maga az alkohol gátolja a májban a cukor felszabadulását. Ebből következik, hogy a túlzott mértékű, mindennapos alkoholfogyasztás alacsony vércukorszintet, rosszullétet eredményezhet.

Továbbá az alkohol vízhajtó hatású, tehát nő a kiszáradás veszélye, mely szintúgy okozhat rossz közérzetet.

Az alkoholfogyasztásnál három fontos szabályt érdemes betartani:

Mértékkel igyon: ez 2-3 dl sört, 1-2 dl száraz, jó minőségű vörösbort jelent!
Az alkoholfogyasztás étkezéshez kötötten történjen, tehát étkezés előtt vagy után, esetleg pár darab kis pogácsa, kevés sós sütemény kíséretében iszogasson!
Figyeljen a megfelelő folyadékfogyasztásra, -pótlásra, főként sörivás után!

Üdvözlettel,
Szarka Dorottya dietetikus
Kedves Cukorbeteg Központ!
Azt olvastam, hogy paradicsomot nem ehetek cukorbeteg kismamaként, pedig nagyon szeretem. Tényleg el kell hagyjam a paradicsomot, amíg meg nem szülök?

Válaszukat előre is köszönöm,

Janka
Kedves Janka!

Azt javaslom, nyugodtan fogyasszon paradicsomot a várandósság ideje alatt is. Fogyasztása cukorbeteg diétában is megengedett, de mint minden téren, a mértékletességre figyeljen oda: 1 nagyobb darab paradicsomnál vagy 1 maréknyi koktélparadicsomnál egyszerre ne fogyasszon többet.
Mindig megfelelően érett, ép példányt válasszon, illetve fogyasztás előtt alaposan tisztítsa meg.

A paradicsom kiváló C-, A-, B-, E-vitamin forrás, valamint kálium- és magnéziumtartalma sem elhanyagolható. Nagy mennyiségben található meg benne egy ún. likopin nevű színanyag, mely pl. a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is szerepet játszhat. Rosttartalma a megfelelő emésztéshez járulhat hozzá.

Üdvözlettel,
Szarka Dorottya dietetikus


Tisztelt Szakorvos,

Kerdesem az lenne, hogy egyre elterjettebbe valik hazankban a cukros betegseget jelzo ugynevezett “eletmento” tetovalas. Ez valoban egy Onok altal is elismert jelzes? Ha rosszul leszek, a tetovalas segithet Onoknek? Valamint cukrosoknak ajanlott egyaltalan tetovalni? Nem veszelyes ez? Az orvosok altal elismert ez a tetovalas?
Kedves Zita !

Én nem tartom jó ötletnek a tetoválást. Javasolom, hogy a személyi igazolvány mellett legyen egy cukorbeteg kártya, amin szerepel, hogy Ön milyen típusú cukorbeteg és milyen kezelésben részesül.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktor!
Érdeklődni szeretnék, hogy normális-e ha az éhgyomri VC értékem magasabb mint az étkezés utáni? (otthoni mérés)(Éhgyomri:7.7 , étk utáni:6.2). A héten derült ki, hogy valószínűleg cukorbeteg vagyok (szemfenék vizsgálaton még nem voltam, csak vérvételen, ott igen magas értékeket mértek, azóta mérem magamnak itthon).
Köszönöm előre is!
Tisztelettel:
Viktória
Kedves Viktória !

2-es típusú cukorbetegeknél előfordul, hogy az étkezés utáni érték alacsonyabb, mint a reggeli érték.
Ilyenkor a betegnek van saját inzulinja és ez besegít a vércukor-szint csökkentésébe.
Javasolom, hogy forduljon diabetológushoz az életmód váltás ( diéta és mozgás terápia) megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Válaszadó!
22 éves, sportos testalkatú nő vagyok. A testsúlyom normális, egészségesen étkezem, de nem követek szigorú kalóriadeficites diétát. Két évvel ezelőtt kezdtek kialakulni a tüneteim: elhúzódó ciklus, fáradékonyság, hasmenés, ingerlékenység, állandó fejfájás, problémás bőr. Emellett a pulzusom - nyugalomban is - 30-cal emelkedett, az eddig megszokott terhelésre is nehézlégzés, gyors kifáradás jelentkezik, a teljesítményem csökkent. A tünetek kivizsgálása során kizártuk a pajzsmirigy-túlműködést, a mellékvese problémákat, viszont felvetődött a cukorbetegség. Ennek igazolására terheléses vércukor-vizsgálatot csináltattunk, aminek az eredményei a következők lettek 0, 30, 60, 120 perc elteltével:
Vércukor: 5,3 - 8,4 - 6,2 - 3,1 mmol/L
Inzulin: 4,3 - 36,3 - 31,4 - 4,6 mIU/L
HOMA: 1,01
Kérdésem lenne, hogy ezek az eredmények utalhatnak-e anyagcsere-zavarra, illetve a 120. percben mért alacsony vércukorszint miatt aggódnom kellene-e.
Válaszát köszönöm,
Sára
Kedves Sára !

A laboratóriumi eredményei nem utalnak sem inzulin rezisztenciára, sem cukorbetegségre. A terhelés során mért alacsonyabb érték jól reagáló inzulintermelés igazol. Fontos, hogy ne fogyasszon egyszerre sok édességet, cukrozott italokat. Rendszeresen étkezzen 3 óránként, és rendszeresen mozogjon. Panaszai miatt nőgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálást javasolnék.

Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktor! Tizen éve kezelt inzulinos cukorbeteg vagyok, de elsődlegesen 63 éve Crohn beteg vagyok, sok bélresectióval. 95 kg vagyok, fogyni szeretnék, de kevés ételt tudok fogyasztani, nem mennyiségileg. Amitől nem vagyok rosszul, az nem jó a cukornak. Tészta, krumpli, spenót, répa, főve saláta. A sok rostost nem bírom, begörcsölök. A tejet, kefirt szoktam enni, de azoktól is görcsölök, hasmenésem van. Rövidbél szindróma. Szóval nem tudom összeállítani az ételeimet, hogy ch is megfeleljen, és fogyni is tudjak, és ne legyek éhes. Köszönöm előre is a segítségét tisztelettel Katica
Kedves Mihály Sándorné!

Nem csodálom, hogy egyedül nem boldogul a diétával, mivel annyi mindenre kell figyelni.
Szívesen átbeszélném Önnel egy konzultáció keretében, és dietetikusaink is készséggel segítenek Önnek a diéta összeállításában.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi gyógyszerek befolyásolják-e a vércukor értékeimet.
Lendin napi 1 allergiára
Nasones orrspay, reggel és este
Pradaxa 110 mg 2 * 1 tabletta
Noacid 1 tabletta
Concor 5 mg 2 * fél tabletta
Vidotin 4mg-os vízhajtós 2 * 1 tabletta
Euthyrox 75 mg pajzsmirigyre
D vitamin
Magne B6
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Markovitsné
Kedves Markovits Imréné !



A felsorolt gyógyszerei közül egyedül a Nasonex orrspay tartalmaz olyan anyagot, ( stroidot), amely emelheti a vércukor szintet.



Üdvözlettel: Dr. Porochnavecz Marietta
Tisztelt Doktornő,
az alábbi eredményeim lettek az 3 pontos inzulinrezisztencia vizsgálaton:

Éhgyomri glukoz 5,2
60 perces glukoz 11,5
120 perces glukoz 10,6
Inzulin 11,7
Inzulin 60 perces 70,0
Inzulin 120 perces 99,4
Inzulin rezisztencia HOMA index: 2,70

Igényel-e további vizsgálatot, kezelést az eredményem?
Válaszát előre is köszönöm.
Mónika
Kedves Mónika !



Az elküldött laboratóriumi eredményei inzulin rezisztenciára és csökkent glükóz toleranciára utalnak. Ez a cukorbetegséget megelőző állapot.
Amennyiben Ön helyes diétát tart és legalább napi fél órát mozog rendszeresen, akkor a diabetes kialakulása késleltethető. Javasolt a 160 g szénhidrát tartalmú diéta napi 5x étkezés . Fontos hogy forduljon diabetológushoz, hogy részletes felvilágosítást kapjon a diétával és a további tennivalókkal kapcsolatban. Tanácsadáshoz még sok adatra van szükség ( pl. hány éves, van-e más betegségei is, milyen gyógyszereket szed, milyen a testsúlya stb )



Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Az alábbi vérvétel eredményeinek kiértékelésében kérem a segítségét:

Glükóz 0' 5,4
Glükóz 60' 6,9
Glükóz 120' 4,0
Inzulin 0' 3,7
Inzulin 60' 77,4
Inzulin 120' 39,2

Korábban PCOS-t állapítottak meg és tesztoszteron túlsúlyt, pajzsmirigy működéssel nincs gond (vérvétel és ultrahang is alátámasztotta).

Kérdésem, hogy a fenti értékek alapján fennáll az inzulinrezisztencia, ha igen, milyen irányban induljak tovább?

Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel, Jónás Petra (30)
Tisztelt Jónás Petra!

Az adatok alapján inzulin-rezisztencia nem igazolható.

Dr. Bibok György
Tisztelt Doktor Úr.Éhgyomorra történt vérvizsgálatom eredménye HBA1C RATA6,5 IFCC 47 vércukor piros 6.4.A süllyedés 82. Kérdésem az,hogy lehet e összefüggés
Igen lehet. Javaslom keressen fel egy belgyógyász szakorvost.

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK