Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr! Kérdezném, hogy laboreredményemben a fruktózamin 284 umol/L érték cukorbetegségre utal-e? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Anna !
Egy fruktozamin érték alapján nem lehet diagnózist felállítani. Javasolom vércukor érték mérést, és amennyiben ez mérsékelten emelkedett lenne vércukor terhelés elvégzését javasolom.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Üdvözlöm!

18 hetes kismama vagyok, ikreket várok. A 12. héttől méregetem a vércukor szintemet. Az éhgyomorra 6,5-ket mérek reggelente, ha odafigyelek hogy mit eszek, (alacsony szénhidrát tartalmú) akkor 1-1,5 órával nem vészesen emelkedik meg, de volt rá példa, 13,7-et, 14-et mértem. Említettem a nőgyógyásznak, azt javasolta hogy reggel éhgyomorra egyek meg 1 zsemlét és igyak rá 1 pohár tejet, 1-1,5 órával később mérjem meg a cukrom, és ha 7,5 fölött van akkor azonnal menjek vissza. Így tettem, és 7,8-at mértem. Beszéltem a házi orvossal is, és ő közben elküldött vércukor terhelésre. Az eredmény a következő:
Éhgyomri vércukor 4,3 mmol/l
120 perces v.c. 5,5 mmol/l
Éhgyomri vizelet aceton negatív
120 perces aceton negatív
120 perces vizelet cukor pozitív
Éhgyomri vizelet cukor negatív
120 perces vizelet cukor 10 mmol/l

A kérdésem az lenne, hogy mivel van a vizeletemben cukor, az utalhat terhességi cukorbetegségre?
Kedves Horváth Andrea !
A vércukor terhelés értéke normális , bár a vizeletben megjelent a cukor terhelés alatt. Az otthoni vércukor értékei és a terhelés nem egyezik. Az otthoni vércukor értékei alapján egyértelműen terhességi diabetesre gondolok. Az éhhomi 7,5 mmol/l érték magas de az étkezés után mért értékei a 13 és 14 mmol/l mindenképp nagyon magas érték. Terhesség alatt az éhhomi érték 5 alatt és 1 órával étkezés után 7,0 mmol/l alatt kell hogy legyen.
Feltétlenül minél hamarabb jelentkezzen terhes diabetológiai rendelésen, Addig is diétát mindenképp szükségesnek tartok, napi 160-170 g szénhidrát 5-6 x étkezésre elosztva. Cukrot tartalmazó ételeket nem fogyasszon.
Reggeli: 25 g szénhidrátot tartalmazó, lassan felszívodó, főként teljes kiörlésü kenyérféleséget, emellett felvágott sajt, paprika paradicsom javasolok. Reggelire ne igyon tejet, mert az gyorsan felszívódik és nagyon megemeli a vércukrot. Tízórai. 35 g szénhidrát, pl. 1 alma+1 kifli, vaj, sajt, vagy 2 dl tej vagy yoghurt és diétás keksz. Ebéd 50 g szénhidrát: leves hús, köret. Itt a köret mennyisége a döntő. Ez lehet zöldség, durum tészta vagy rizs. Fontos a nyersanyagok mérése, hogy pontos legyen szénhidrát számítás. Uzsonna: 20 g szénhidrát: gyümölcs, vacsora 30 g szénhidrát: 1 teljes kiölésű zsemle, húsfélék sajtok, zöldség, utóvacsora 10 g lefekvés előtt pl. 3 korpovit keksz.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Étkezések utáni álmosság,fáradtság,jelentkezik..szinte azonnal el tudnék aludni,minden helyzetben..talán össze függ,mivel ezt már hónapok óta tapasztalom,lehet ez inzulin szint probléma?
Kedves Csonka István !
Az étkezések után jelentkező álmosságnak, fáradtságnak sok oka lehet. Azt is fontos tudni, hogy Ön hány éves, milyen egyéb betegségek miatt kezelik. Ha más oka nincs, lehet vércukor és inzulin szint eltérés. Ezt megállapítani csak vércukor terheléssel és az alatt mért inzulin szintek eredménye alapján lehet.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Inzuzulinos kismama vagyok terhességi cukrom van ěs a 34.hétben járok, annyit szeretnék csak kérdezni hogy mikor megszületik a baba mennyi az esélye annak hogy behipozhat?Mert olvastam erről hogy a baba szervezete is több inzulint termel olyankor ha magasabb a cukor érték, és ha megszületik lecsökken.Kérdésemre a választ elöre is köszönöm!
Kedves Váradi Zsuzsanna!
Az a kérdés, hogy mióta cukorbeteg. Ha már terhessége előtt is inzulin kezelésben részesült, akkor nagyon fontos az hogy Ön gondozása az erre kijelölt központokban történjen. Ha terhessége alatt alakult ki a terhességi cukorbetegség és emiatt részesül inzulin kezelésben, akkor fontos a rendszeres vércukor mérés és vizelet aceton mérése. Amennyiben az inzulin kezeléssel vércukor értékeit normál szinten lehet tartani, ami azt jelenti hogy 5,0 körüli éhomi értékei vannak, és evés után 1 órával nem haladják meg a 7,0 mmol/l értéket, akkor kicsi a valószínűsége annak hogy a baba hypoglykémiával születik. Amennyiben az Ön vércukor értékei normálisak a kezelés mellett nem kell hogy a baba szervezet több inzulint termeljen.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Jó napot kívánok hogyan tudom elintézni hogy cukor betzeg vagyok e vagy sem vasarnap meg mértünk a cukromat 7/2 volt mostanába egyre töbször kívánom hogy ennem kell ennek elenére hogy vasárnapi napon nem etem se édeset se cukrosat és hét kettö volt az eredmény
Kérem mi hamarabb válaaszát köszönöm hogyan járjak utána !!!!
Kedves Mester Dávid !
Egy magasabb érték alapján nem lehet megállapítani hogy cukorbeteg vagy nem. Azt is fontos tudni hogy ez étkezés előtt vagy étkezést követően kapta ezt az értéket. Javasolom vércukor terhelés elvégzését és inzulin szint mérését a terhelés alatt. Ennek az eredménye alapján lehet választ adni arra hogy cukorbetegség fennáll-e és milyen további terápiát igényel.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Tisztelt Doktornő!
Németh Istvánné. vagyok,a következö a kérdésem. Éhgyomri cukrom 6,84 Miért nem csináltak nálam HBA1c vizsgálatot,azt külön kérni kell?
Tisztelt Németh Istvánné!

Igen, minden esetben külön kell kérni.
Cukorbeteg vagyok igen jelentős tulsullyal. Diétámhoz kérnék segítséget.
Kedves Éva!

Dietetikus segítségét kellene kikérni helyes táplálkozással kapcsolatban illetve egy diabetológus szakorvos segítségét, hogy helyes- e a gyógyszer vagy inzulin amit alkalmaz.


Sajnos a betegek tájékoztatása hagy némi kívánnivalót...HbA1C(NGSP)6,7 7% alatti HbA1C(IFFCC) 49,7 Mire kell figyelnem, hogy ezek az értékek határértéken belül legyenek. Köszönettel:Polán Ernő
Tisztelt Polán Ernő!
Ez az információ kicsit kevés, személyes konzultáción tudja megbeszélni szakorvosával, mert ő ismeri az előzményeket.
Sportot illetve a megfelelő étkezést mindig tartsa szem előtt.
Inzulin rezisztenciaval fogyas illetve kezelese zsirmaj kezelese
Tisztelt Köteles Katalin!

Több információra lenne szükségünk ahhoz, hogy segíteni tudjunk. Kérem, ha van konkrét kérdése, azt legyen szíves, tegye fel.

Üdvözlettel:
Kelemen Edina
20 es 30 kozotti cukor ertek dieta napi 4 inzulin es 2 gyogyszer mellett
Tisztelt Turi Ágnes!

Azt javaslom, hogy panaszaival/kérdéseivel mindenképpen forduljon diabetológus szakemberhez. Központunkban Porochnavecz Marietta doktornő tudna Önnek segíteni.

Üdvözlettel:
Kelemen Edina

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK