Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Február óta letrox 50, egy hete pedig letrox 75 tablettát szedek. Évek óta 5-6 kiló túlsúllyal rendelkezem, 172 cm vagyok, és februárig 72 kiló. Azóta 6 kilót híztam. Eredményeim: 1. vérvétel glükóz evés előtt 5,2, 120 perces 5,6. a második vérvételnél ez 4,7, és 4, 4 120 perc után. Inzulin 0 perces először 11,30 120 perces 38,96. Második vérvételnél 11,04, 120 perces 5,96. Azt szeretném kérdezni, mi okozhatja a hízásomat, és normális-e az, hogy a 120 perces eredményem alacsonyabb, mint a 0 perces. Felvegyem-e a kapcsolatot diabetológussal? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves BKJ!



Vércukor értékei és inzulin szintje is normális. Vércukor terhelés során a minimálisan alacsonyabb 120 perces vércukor érték nem jelent problémát. Pajzsmirigy betegsége miatt lehet hajlamosabb a hízásra. Gondolom az értékei alacsonyabbak voltak a normálisnál emiatt emelték a Letrox adagját. Amennyiben fogyni szeretne kalória megszorítást, és rendszeres mozgást ( legalább napi 30 perc ) javasolok. Nem gondolom hogy diabetologusra lenne jelenleg szüksége.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta



Üdvözlöm!

Ma kaptam meg a laboreredményemet, melyben éhgyomri illetve 2 órával később étkezéssel történt vérvétel, illetve HBA1C érték-meghatározás történt. Az eredmények a következők:
Glukóz:
4.9 mmol/l

Glukóz (étkezés után 2h): 6.2 mmol/l

HBA1C (mmol/l):
42 mmol/l

*HBA1C %:
6.0%

20 éves lány vagyok, jelentős (min. 45-50kg) túlsúllyal rendelkezem, illetve sokszor kimarad a reggeli a napi étkezésből és kései vacsora pótolja.
A kérdésem az lenne, hogy ez már cukorbetegség-e, illetve hogyha nem, akkor visszafordítható-e a megfelelő tartományba a testsúly csökkentésével és a szénhidrát kerülésével, melyen május óta dolgozom.

Köszönettel
Kérdező
Kedves B. Anikó!



Az elküldött vércukor terhelés értékei normálisak. Viszont nem tudom hogy inzulin szintet mértek –e a terhelés során, mert ez fontos lenne, mert ha cukorbetegség nem is, de inzulin rezisztencia fennállhat. Szükséges ennek igazolása vagy kizárása.

Az újabb eredmények ismeretében tudok érdemben tanácsot adni. Addig is rendszeres, napi 5 x kalóriaszegény étkezéséket, diétás tanácsadást és rendszeres mozgást ( legalább napi fél óra ) javasolok. Mivel panaszairól nem ír, igy nem tudom hogy más endikrin betegsége fennáll-e ?



Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Hogy juthatok önökhöz vizsgálatra kezelésre, minél hamarabb?
Tisztelt Hundzsa Ferencné!

Központunkba telefonon keresztül tud bejelentkezni az alábbi telefonszámok egyikén : +3670/6388493 vagy 0670/4319728 , hétfőtől péntekig 8-20 óráig. Várjuk a jelentkezését.
Kedves Doktornö!
Édesapám nevében irok,71 éves és cukorbeteg,kb 1 éve kezdödtek a bajok a bal láb fején és a talpán sebek alakultak ki ami nem gyogyultakbe a mai napig se söt a lábszárán sebek,fekélyek jelentek meg,érszükülete is van,probálták katéterezni de sajnos nagyon fájt neki és nem sikerült a végére érni és egyre nehezebben tud rá állni,menni pedig alig tud és nagyon csunyán nézz ki a lába,most ép infuziot javasoltak neki vagy amputáció ha ez nem segit,esetleg létezik valamilyen gyogymod hogy elkerülhetö legyen az amputáció?
köszönöm
Czeczon Dénes
Kedves Dénes!
Sajnos, ha érsebészeti beavatkozásra nincs lehetőség akkor csak a Prostavasin infúzió jön szóba, de ha a fekélyek előrehaladottak, akkor ennek beadása kételyes és szükségesé válhat az amputáció.
Előrehaladott állapotban nincsen más gyógymód sajnos.
Üdvözlettel,
Dr. Kósa Éva.
Cukor beteg vagyok estènkènt dagadnak fájnak a lábaim mitöl lehet ès mit tehetnèk hogy jobb legyen?

Tisztelt Somogyi Jánosné!


Legtöbbször keringési zavar is állhat a háttérben diabétesz esetén.
További kivizsgálás szükséges vérvétel, áramlásmérés, ultrahang amit a szakorvos rendel el.
Tisztel dr Porochnavec Marietta!
Ma kaptam meg a labor eredményeim, aminek kiértékelésében szeretném segítségét kérni.
Éhgyomri vérvétel alapján.
glükóz: 9,1 mmol/L
Hemoglobin A1c: 7,8% ill. 62 mmol/mol
Úgy látom, hogy minden érték magas. mivel tudom ezeket hatékonyan csökkenteni?
Ez már cukorbetegség? ha még nem, akkor mindenképpen szeretném "elcsípni" mielőtt diabéteszes lennék.
Köszönettel, szép napot kívánok!
Kedves Asszonyom / Uram !

Az elküldött értékei alapján Önnek már kialakult a 2-es típusú diabetese. Erre utal a magas éhomi vércukor értéke és az elmúlt 2-3 hónap vércukor átlagát mutató HbA1c értéke is. Most már csak diéta és gyógyszeres kezelés kerülhet szóba. Mivel nem ír arról hogy hány éves, milyen a testsúlya, vannak –e egyéb betegségei így csak általánosságokat tudok válaszolni. Mindenképpen javasolom hogy keressen fel minél előbb diabetológust, mert részletes tanácsadásra van szüksége.

Üdvözlettel dr Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Ûdvôzlôm :) 33 hetes GDM-es kismama vagyok,26 hèttôl diètàzom!! Napi 4- szer mèrek! Elsôsorban szeretnèm tudni ha 2-3naponta van 1-1kiugràsom ami nem megy 8 fôlè az menyire jelent komolyabb problèmàt? A màsik hogy kicsit ôsszezavarnak a GDM-es kismama tàrsaim mert mindenki màst mond!!! A 120 perces cukros terhelesnel volt hogy a kôzti idôben lepihente az az eredmenyem magas is lett!! Azota terheleseknel a kozti idôt mozgassal tôltôm el!! Azota javultak a terhelèsi eredmenyeim!!! Szerintûk ezzel nem teszek jot!!! Szàmomra pedig ott is fontos hogy milyen eredmènyt mutatok az orvosomnak...ès elsôsorban magam es a kicsi miatt sem szeretnèm a cukrom egekig engedni!! Ôn szerint is csak ûllnôm kellene kèt terhelès kôzôtt?? Vàlaszàt nagyon kôszônôm! Szèp napot :)
Kedves Bernadett!

Érdekelne a vércukor terhelés eredménye, amit a 26. héten végeztek. Milyen diétát tart, mennyi a bevitt napi szénhidrát mennyisége? ( általában ez 160 g reggel: 25 g tízórai 35g, ebéd 50 g uzsonna 20 g, vacsora 40 g ) Az sem mindegy hogy mikor eszik lassan és mikor gyorsan felszívodó szénhidrátokat. Reggel és este lassú, délben 2/3 rész lassú és 1/3 rész gyors, tízórai és uzsonna gyors szénhidrátokat tartalmazzon. A mozgás minden kismamának ajánlott. A méréseket éhhomra, reggeli ebéd és vacsora után 1 órával kell végezni. Amennyiben ezek döntően 7,0 mmol/l alatt maradnak, akkor nincs teendő. Amennyiben ezek ismételten magasak diabetológiai konziliumot javasolok. Terhességben csak a diéta vagy az inzulin kezelés kerülhet szóba.

2-es tipusú cukorbeteg vagyok, Humulin R és N kezeléssel, antidepresszáns kezeléssel. Mindkettő több éve tart. Felmerült laborvizsgálat alapján pajzsmirigy alulműködés gyanúja is. Rendkívül erős székrekedésem van, amelyre szinte alig hatnak a szokásos hashajtó tabletták, a szilvalekvár, a bő folyadék, a Laevolac és a rostok bevitele. Kérek Önöktől javaslatot arra, hogy mit tegyek a székrekedés megszűntetésére?
Kedves Makrai Géza !

Amit írt annak alakján több kérdés merül fel
Milyenek a vércukor értékei ? Milyen antidepressanst szed? Milyen a táplálkozása? Fogyaszt-e elég rostot és folyadékot ?
Amennyiben pajzsmirigy alul müködést állapitottak meg, ezt kezelni kell , ez is okozhat székrekedést.
Panaszai miatt javasolom gastroenterolushoz forduljon.



Tisztelt Doktornő!

Tavaly kiderült, hogy emelkedett éhgyomri vércukrom van.
Tavaly tavaszi laborértékek:
Éhgyomri: 6,7
120 perccel terhelés után: 4,8
HbA1c mérés nem volt.
Idei tavaszi laborértékek:
Éhgyomri: 6,85
Terhelés nem volt még.
HbA1c: 5,4 %
Egyelőre diétázni próbálok a teljes finom feldolgozott ételek kerülésével, igyekezve tartani az egészséges étkezést. Paleo étrend mehet?
Vagy mit csinálok rosszul?
31 éves férfi vagyok. Nem szeretnék átbillenni diabéteszbe!
Kedves Alex !

Az emelkedett ehhomi érték prediabetesnek felel meg. Ez még nem cukorbetegség, hanem azt megelőző állapot. Diétával rendszeres mozgással, a nagyobb testsúly csökkentésével nagy valószínűséggel nem alakul ki diabetes
Vércukor terhelés megismétlése mellett inzulin szint mérését is Javasolom éhhomra ,60. és 120. percben. Emellett HbA1c és vérzsírok mérését is ajánlom.
Nem tanácsolom a paleo diétát. Viszont a napi 5 x étkezést javasolok ( 150-160 g szénhidrát tartalommal ) , a natív cukrok elhagyása mellett. Reggeli 30 g szénhidrát, ami kb. 6 dkg teljes kiőrlésű kenyérnek felel meg, ehhez sovány felvágottak, sajtok, paprika paradicsom javasolt. A vacsora is 30-40 g ugyanezekkel az ételekkel.. Tízóraira és uzsonnára 20-20 g szénhidrát, ami gyümölcs vagy tejféle lehet. Ebédre 50 g szénhidrát leves, hús köret. itt a köret mennyiségét kell számolni. Mellette saláták zöldségek fogyasztás javasolt.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
2 es típusú diabéteszem van és neuropatia a lábamban,a talpamon a bőr hámlik és piros pergament szerű bőrrel.semilyen kenőcs nem csillapitja.A cukrom r: 5 este 7 max 8 Th: diéta.szédülök,bizonytalanul járok.Minden tünetem megvan amit az önök közöltek a gyengeség ,fáradság izzadás.Egyik tünetet sem lehet valamiképpen enyhiteni?
Kedves Varga Ottóné!

A periferiás sensoros neuropathia talaján alakulnak ki a talpon az elváltozások. Ez magyarázhatja járás bizonytalanságát is.
Neuropathiás vizsgálatra évenként van lehetőség, mely részletes felvilágositást ad a láb állapotáról. Mivel azt irja hogy van neuropathiája, ennek kezelésére Thiogamma és Milgamma adása javasolt. Igazolt neuropathia esetén van letőség „kimélő cipő felirására és készitésére. Emellett fontos hogy vércukor értékei megfelelőek legyenek.
Helyi kezelésre zsiros, hidratáló krém használata javasolt, ami 5-10 % karbamid tartalmu vazelin lehet.
Szédüléses panaszai miatt vérnyomás rendezése és carotis doppler vizsgálat végzése javasolt.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK