Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Nehezen gyógyulo sebre szeretnék segìtséget kérni.
Tisztelt Ertl Attiláné!

Milyen sebre gondol, kérem kicsit pontosítson.
Üdvözlettel,
Boda Erika.
Kedves Doktornő!

24. heti cukorterheléses vizsgálaton magas (8,5 mmol/l) 120 perces cukor értékem volt. Mit javasol, az étrend váltás mellett van-e szükségem gyógyszeres vagy inzulinos terápiára? Valamint javasol-e otthoni vércukormérő beszerzését?

Köszönette: K. Tímea
Kedves Tímea !

A terheléskor 120 perces értéke magas, ennek alapján gesztációs diabetes áll fenn.. Nagyon fontos a diéta megkezdése azonnal. Napi 5 x étkezés. Reggeli 25 g, tízórai 30 g, ebéd 50 g, uzsonna 25 g, vacsora 40 g szénhidrátot tartalmazzon. Cukorral készült ételeket ne fogyasszon. Lehetőleg a teljes kiőrlésű péksüteményeket fogyasszon, tízóraira, uzsonnára lehet gyümölcsöt vagy tejtermékeket enni. A diéta mellett fontos a vércukor értékek ismerete, ezért feltétlenül szüksége van vércukor mérőre. Éhomra 5,0-5,5 mmol/l, étkezés után 1 órával 7,0 mmol/l alatt legyen a vércukor értéke. Ha ezt sikerül diéta mellett elérni, akkor maradhat csak a diéta. Fontos a vizelet aceton mérése ( vizelet meghatározó stix kapható a patikákban). Amennyiben a vércukor értékei magasabbak, vagy a diéta mellett aceton jelenik meg a vizeletben, akkor már inzulin terápia jön szóba. Terhesség alatt gyógyszeres kezelése a cukorproblémáknak nem lehetséges.

Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr
kirepedt a bőr a jobb lábam sarok jároterületén a
bör kb,2cm eléggé méj 2tip cukorbeteg vagyok
Kedves Lászlóné!
Cukorbetegség miatt lassabb lehet a láb gyógyulása.
Tisztelt doktornő! érdeklődőm,2 tipusú cukor beteg vagyok,500 meforálbol szedek reggel és este másfél szemet.mennyi lehet a makszimum cukor szint ami még nem kárositja a szevezetet.diétázom és sokat mozgok .reggel éh gyomri cukor szint általába 6 és7 között szokott lenni napközbe általába 7 este pedig 6 és 7 között van ez az értékek jók vagy magasak?1000 mg grammot nem birok szedni mert rosszul vagyok tőle.köszönöm a választ előre is. Tisztelettel.
Kedves Bucsek Györgyné!



Vércukor értékei amit leirt, jók. Csak azt nem tudom, hogy ezek étkezés előttiek, vagy másfél órával a főétkezést követő mérések. (étkezés után 8,0 mmol/l alatt legyenek ) A diéta és mozgás nagyon fontos minden cukorbetegnek. Javasolt az időszakos laboratóriumi kontroll évi 2-3 alkalommal. Ez magába foglalja a májfunkció, vesefunkció, és vérzsír értékeket. A Hgb A1c értékének 6,5- 7,0 % körül kell lennie.( ez az elmúlt 2-3 hónap vércukor átlagát mutatja ) Amennyiben ezek az értékek megfelelőek ,teendő nincs. Ha magasak és nem tud több Meforalt szedni, akkor van lehetőség más típusú vércukor csökkentő gyógyszerek adására is. Szövődmények irányában szemészeti, neuropathiás vizsgálat javasolt, és évente egy alkalommal vizelet mikroalbumin meghatározás szükséges.

Üdvözlettel. Dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Mikor jelentkezik a cukorbetegség mik a tünetek cukor 6.5
Kedves Oláh Csaba !

Akkor tudok erre válaszolni ha tudom hogy ez reggel éhomi érték, vagy étkezés után mérte. Ha éhomi akkor magasabb, vércukor terhelés elvégzését javasolom a szénhidrát anyagcsere megítélésére. Ha ez étkezés utáni, akkor normális.

Üdvözlettel: dr Porochnavec Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Édesanyám halála óta-6 éve jelent meg először nagy mértékű vércukor emelkedés szedek rá gyógyszereketGlikada 60mg, 1000mg Meckformin, nem nagyon bírom ezeket a gyógyszereket próbálom tartani a diétát,de éjszaka szörnyű éhség gyötör muszáj ennem leginkább édességet, nagyon ritkán mérek kóros megnövekedést max 13,4 volt éjjel mikor éhes voltam. Általában natur joghurtot eszem,de néha elhajlok sajnos,Mit tehetek?
Kedves Ildikó!



Ha már 6 éve magasabbak a vércukor értékei, gondolom már járt diabetológusnál. A gyógyszer amit szed, modern gyógyszer, de lehetnek mellékhatásai. Amennyiben panasza van, más gyógyszerek adása szükséges. Vércukor értékei nem jók, étkezés előtt 6,0 mmol/l körüli, étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatti értékek a megfelelőek. Akármilyen terápiát alkalmaznak a diéta elengedhetetlen, napi 5 alkalommal étkezés, meghatározott mennyiségű szénhidráttal. Javasolt a reggeli 30, tízórai 20, ebéd 50, uzsonna 20 , vacsora 30 g szénhidrát tartalmú legyen. A diéta ismerete fontos, tudni kell a lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok hatását és étkezésbe illesztésüket. Tanácsolom diétás nővérhez forduljon emiatt. Emellett fontos a rendszeres testmozgás a cukorbetegeknek. Időszakos laboratóriumi ellenőrzés elengedhetetlen évi 2-3 alkalommal. Szövődmények irányában szemészeti és vese vizsgálata fontos.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Több évvel ezelőtt vettem észre, hogy a láb nagyújjam belső szélén enyhe érzéketlenséget észleltem. Idegorvosom nem talált különöset. Két évre rá erősödött az érzéketlenség jobban a jobb lábon. Most halad felfelé a boka fölé ért.
Vétrnyomásra szerdek bétablokkoló szert, Depresszióm van.
MI a teendő ?
Kedves Szendi István!

A lábzsibbadásnak, érzéketlenségnek sok oka lehet. Okozhatja gerinc elváltozás és cukorbetegség is. Javasolom ezek kizárását, és neuropathiás vizsgálat elvégzését.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Jó napot kívánok! Kérem szeretném megtudni, hogy középsúlyos cukorbetegseg esetén, <~nagyon érzékeny borfelulettel, de nyílt seb nem lévén, le kell-e mondani : 1./ az uszodai vízről - mert erősen klórozott és csíp és viszketést is előidéz; 2./ a strandi vízről, mert az meg az 1.-es pontban említett problémán túl, még fokozottabban terhelt víz.
Létezik olyan (diszkrét - nem látható) direkt védő krém/olaj, amivel a kényes borfeluletet védeni lehet, amivel veszélytelenul bele lehet menni a vízbe (gyógyvizekbe is)? Köszönöm szépen előre is szíves válaszát!
Tisztelt Hölgyem!

Kérdésére Az alábbi válasz tudom írni:

Ha a klóros illetve egyéb vegyi anyagokkal kezelt víz irritálja, akkor kerülje, annál is inkább mert a kis hámsérülések talaján valamint a diabetese talaján phlegmonosus gyulladások alakulhatnak ki.

Nem ismert olyan kenőcs krém amivel bekenve a bőrét ezek a tünetek enyhíthetőek lennének.

Tisztelettel: dr.Pop Gábor - sebész
"A legfontosabb vizsgálatok cukorbetegek-nek" c. cikkben szereplő 5 vizsgálat mennyibe kerül? 2-es tipusu cukorbeteg vagyok több mint 25 éve, 78 éves, de még nem is halottam ezekről vizsgálatokról! Üdvözlettel Konta Mária
Tisztelt Konta Mária!

A felsorolt vizsgálatokat diabetológiai szakrendelésünkön végezzük. Ajánlom dr. Porochnavetz Marietta diabetológus doktornő rendelélsét. A doktornő vizitdíja 18.500 Ft amely tartalmazza a vizsgálatokat is.

Tisztelettel:
Nagy Anett - vezető asszisztens
Kedves Doktornő!
Ez év januárjában voltam diabetológusnál, ahol rendben találtak mindent, és továbbra is 2*500 mg Meforált javasolt szedni. Azóta nem mértem a cukromat, mivel 6 héten keresztül beteg voltam, influenzás, hörghurut, légcsőhurut és kezdődő arcüreggyulladás. Erre kétszer kaptam antibiotikumot, amitől meggyógyultam. E hét szombattól mérem a cukromat, és meglepően magas értékeket mértem, amit eddig nem. Reggeli 9-10, étkezés után, 9-10-12-14.
Nagyon meglepődtem, és most nem tudom, hogy hová forduljak. Várjak egy kicsit, mégerősebben diétázzak, vagy kérjek időpontot újból a Diabetológustól. Még annyit, hogy az elmúlt két hétben Harkányban, és Ráckevén a Gyógyfürdőben töltöttem 3-3 napot.
Pajzsmirigy alulműködésre szedek Euthyroxot. Arra is gondoltam, hogy a gyógyvíz esetleg megkavarta a pajzsmirigy és cukor értékemet.
Vagy mi okozhatja ezt a magas cukorértékeket. Gyógyüdülésem során nagyon sokat sétáltam, úsztam, de órákat tartózkodtam a vízben is.
Hová menjek, várjak-e még egy kicsit, és figyeljem az értékeket?
Kedves Doktornő! Szíveskedjen tanácsaival segítséget adni.
Üdvözlettel: Marika
Kedves Marika !

Ha valakinek lázas állapota, vagy gyulladásos betegsége van rendszerint megemelkedik a vércukor értéke. Ilyenkor nagyon fontos mérni a vércukrát, és esetleg a gyógyszer adagját is szükséges emelni. Fontos lenne tudni a januári laboratóriumi értékeit is pl vérkép, vesefunkció, májfunkció HbA1c értéket.

Diétázni mindig fontos. Gondolom diabetologusa 150-160 g szénhidrát tartalmú diétát javasolt, napi 5 x étkezéssel, meghatározott szénhidrát mennyiséggel.( Reggeli 30 g tízórai 20 g ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 /40 g ) Fontos a lassan és gyorsan felszívodó szénhidrátok aránya is az egyes étkezések során.

A gyógyfürdő nem okoz problémát sem a pajzsmirigy sem a cukorbetegség esetén. Remélem ott is volt lehetőség a szükséges diétára. A mozgás mindig jó hatású a cukorbetegeknek.

Javasolom a laboratoriumi kontroll vizsgálat elvégzését, rendszeres önkontrollt néhány alkalommal ( éhhomi, reggeli vagy ebéd vagy vacsora után másfél órával )

Ezeknek az eredmények birtokában forduljon diabetologushoz a további kezelés megbeszélésére.



Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK