Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktornő!
Apu lábán fekélyes sebek alakultak ki. Az egyik a talpán börkeményedésböl vagy tyukszemböl,amit kimetszettek a kezelés során. A másik a bokáján alakult ki,megütötte. Kezelik,de több hónapja a seb nem javul. Kötszert kap. A lábszára vizes,duzzadt. Pigmentfoltos,barnás foltos. A seb levedzik. Apu 70 éves napi több szúrásos cukorbeteg. Járni nagyon nem tud,de ha kell elviszem bárhova. Tud nekünk segíteni? Válaszát előre is köszönöm. Üdv.,Csilla
Tisztelt Csamangó Csilla !


Cukorbetegeknél gyakran előfordul fekéllyel kapcsolatos probléma.
Intelligens kötszereket és modern készítményeket használunk amit vizit keretében megtanítunk a pácienseknek, hogyan bánjanak vele és elmagyarázzuk a rendeltetésszerű alkalmazását is.
A viziten belül a diagnózis felvétele mellett és a páciens kórtörténetének megismerése után a sebek tisztítása sem marad el.Amennyiben szükséges a sebből tenyésztésre mintát küldünk.
Dr. Arnold Dénes sebészhez lehet fordulni diabéteszes lábszárfekéllyel kapcsolatban kedd délutánonként.
Árainkat a honlapon megtalálja és telefonon keresztül vagy akár online is be tud jelentkezni.

Üdvözlettel :
Papp Roberta
sebkezelő asszisztens
Kedves Doktornő!

Második terhességemnél terhességi cukorbeteg voltam. Elég volt a diéta, nem kellett inzulin. Húgom inzulin reszisztens, így szükségesnek tartottam, hogy elmenjek kontrollra. Ez szülés után kb. 1,5 évvel történt. Sajnos az orvossommal nem értettünk egyett, így hozzá most nem tudok visszamenni. Szerinte elég lett volna csak a sima terheléses cukor vizsgálat is, és így nem volt hajlandó izulin levételre is adni beutalót. Viszont engem az nem nyugtatott volna meg, így magánban elvégeztettem a vizsgálatot (én úgy tudom, hogy az inzulin értékek hamarabb mutatják, hogy baj van, mint a cukor értékek, ha tévednék akkor kérem írja meg, hogy rosszul gondolom). Meg vannak az eredmények, és azt szeretném, kérdezni, hogy érdemes lenne-e keresnem valakit ezekkel az eredményekkel:
Glükóz 0': 5,5 mmol/L
Glükóz 60': 9,5 mmol/L
Glükóz 120': 6,9 mmol/L

Inzulin 0': 4,4 mIU/L
Inzulin 60' (ezt az értékemet sajnos elfelejtették időben levenni, ez inkább 100 perces érték): 43,5 mIU/L
Inzulin 120': 32,1 mIU/L

Illetve lenne még egy olyan kérdésem, hogy szeretnénk majd még babát. Tudok valamit tenni esetleg, hogy ne alakuljon ki a terhességi cukorbetegség? Illetve ha kiderülne, hogy várandós vagyok, akkor érdemes lenne már az elején szakemberhez mennem?

Köszönettel: Emőke
Kedves Emőke !

Akinél már jelentkezett terhesség alatt cukorbetegség a következő terhességnél is valószínű hogy ez jelentkezik. Ezért ha újra babát vár, már az elejétől nagyon figyeljen a diétára. az első vércukor terhelést a 12-14. hét között végezzük ilyen esetekben. Ha ez negatív akkor el kell végezni a terhelést a 24-28. hét között.

A vércukor terhelés és az inzulin szint értékei alapján nem gondolok Önnél inzulin rezisztenciára jelenleg. Az inzulin rezisztencia azt jelenti hogy a normál vércukorszint fenntartásához több inzulin termelés szükséges és ez idővel kimeríti a hasnyálmirigyet és cukorbetegség alakulhat ki. Ezen diétával és rendszeres mozgással lehet segíteni.

Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves doktornő.
Teljesen el vagyok keseredve, mivel 2 es típusú cukorbetegségem van 2006-tól.
Gyógyszerrel kezdték a kezelésemet de most már ott tartok hogy naponta szúrom magamat de nem hogy jobb lenne, hanem évről évre rosszabb.
Nem tudom mi tévő legyek, ebben kérném az ön segítségét.
Pedig oda figyelek az étkezésre is ahogy csak tudok, de sajnos nem javulok. Attól tartok hogy a nem megfelelő kezelést kapom.Jelenleg a meforal 1000mg 2X1 és a suliqua SoloStar 100 egység/ml+33ug/ml este 28 egység. Korábban szedtem a velmetia 1000mg és a bazalt inzulint, ami jó volt csak sokat híztam tőle.
Köszönöm mi előbbi válaszát.
Kovács Lászlóné Judit
Nyíregyháza.
Kedves Judit !

A cukorbetegség ha hosszú évek óta fennáll, mivel a hasnyálmirigy sejtek folyamatos lassú csökkenése okozza, kombinált kezelést igényel. A diéta és gyógyszeres kezelés eredményeként a normál vércukorszint biztosítása a cél. A cukorbetegség nem múlik el, csak karban lehet tartani. Emiatt a diéta pontos betartása és a rendszeres, napi 30 perces mozgás szükséges.

A cél hogy éhomi értékei 6,0 mmol/l körül legyenek étkezés után másfél órával nem haladják meg a 9,0 mmol/l-t. Az inzulin mellékhatásaként jelentkezhet testsúly növekedése, de Siliqua mellett nem szokott fellépni.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktornő!


Nemrég levett vérből a következőt mutatták ki: 2,4-es Homa index; vércukor HK: 5,3; inzulin: 70,0 pmol/l.

Azt olvastam, hogy a 2,4-es Homa index gyenge IR-gyanúnak számít, ugyanakkor egyesek szerint a 70,0-es inzulin borzalmasan magas.

Ön mit gondol erről? Egy hónap múlva megyek terheléses cukorvizsgálatra, de nagyon kíváncsi lennék a véleményére.

Előre is köszönöm!

Mónika
Kedves Mónika !

Az eredménye alapján nem zárható ki az IR, de várjuk meg a vércukor terhelés és inzulin szint mérés 60 és 120 perces értékét és akkor állítsuk fel a diagnózist. A labor értékeke mellett fontos a tünetek és panaszok ismerete is. Amennyiben bizonyított az IR, forduljon személyesen szakemberhez, akivel részletesen meg tudja beszélni a teendőket.

Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Cím!
Alább küldöm frissen készült leletemet, kérdésem az, hogy jól értelmezem-e az eredményt.
50 éves vagyok, korábbi sportos életmódomat 7-8 éve váltotta föl az alapvető irodai munka nagyon kevés mozgással. 40 évi tartó 85 kg -ról az elmúlt 3 év alatt 98kg-ra érkeztem meg. Mivel jó ideje zavar, gondoltam ideje lefogyni és segítendő motivációt keresve mentem el laborvizsgálatra. Ha jó értelmezem az eredményt, talán éppen ideje volt. 3 hete kezdtem el a rendszeres mozgást étrend és életmódváltást. Jelenleg 94,7 kg-nál járok. Kérdésem: ha újra elérem a 85 kg-ot az említett életmód mellett (gondolom 2-3 hónap), elég akkor újra elmennem egy hasonló vizsgálatra, vagy javasolt valami más teendő is addig. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Jordán Attila


Glükóz (fluoridos csõ) 6,0 mmol/L * 3,7 - 6,0
Glükóz 60' (glükóz terhelés után) 9,9 mmol/L
Glükóz 120'(glükóz terhelés után) 2,8 mmol/L - 7,8
Inzulin 5,2 mIU/L 1,9 - 23,0
Inzulin 60'(glükóz terhelés után) 72,9 mIU/L
Inzulin 120'(glükóz terhelés után) 7,5 mIU/L
HOMA-IR 1,4
Kedves Attila!


A leletei kis mértékű inzulin rezisztenciára utalnak. Nagyon jó hogy életmód váltásba kezdett. A rendszeres minden nap folytatott mozgás és a diéta a módszere. Nem tanácsolom hogy gyorsan fogyjon le,hanem fokozatosan lépésről lépésre, hónapok alatt. Hagyja el a cukorral készült ételeket, italokat. Étkezzen napi 5 alkalommal, egyszerre meghatározott mennyiségű szénhidrátot ( 30-20-50-20-30 g ) Javasolom hogy forduljon diétás nővérhez a diéta beállítása céljából. Vércukor terhelés és az inzulin szint mérés elvégzését fél év múlva javasolom.

Ajánlom figyelmébe honlapunkat, ahol akár online is tud időpontot foglalni.
https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink



Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt dr. Porochnavecz Marietta..

Köszönöm válaszát.

Azt szeretném kérdezni,hogy ön szerint,az én esetemben,amikor is az éhgyri cukor érték jó,viszont evés után 2 órával néha megesik hogy felszökik eddig a leg magasabbra 10.1 re,de volt 9.7,,8.3,,8.6,,is milyen ételek-tápanyagok kerülendők? a szénhidrátok,a cukrok,vagy a zsirok?! A BAJ az,hogy addig nem küldenek terhelésesre amig nincs a kezemben egy magasabb éhgy ri cukor lelet! Mivel az álltalában jó,,igy nem tudom hogy intézzem a terhelésest! Mikor sajnos úgy látszik hogy azzal van a nagyobb baj! Ha eszem,nem mindegy mit,és mennyit! De volt hogy 3 szelet rozsoskenyér,3szelet csirkesonka,egy pohár tej,,és 9.7 lett! Igazából gyerek adag volt. Viszont volt hogy egy tányér babfőzelék,és 6.7 körül volt 2 óra mulva ! mi nem főzünk zsirosan,nem eszünk cukrot,és a szénhidrátot is kerülöm,de ember vagyok,és dolgozom! Ennem kell,mert össze esem! Érdekelne mitől lehet nagyobb baj,mert eddig a több hónapos napi többszöri szurkálásból sem tudtuk kihámozni merre is tartsak! Diétázom is,és odafigyelek,de ennek ellenére is vannak kiugró értékeim. Ha igaz rám az IGT illik,alacsony éhgy ri érték,és kiugróan magas 2 óra mulva! DE mint emlitettem,szerencsére az kevesebbszer fordul elő. Ezért nem értem,mikor mit csinálok rosszul,mikor az esetek többségében szinte ugyan azt eszem...

Köszönöm türelmét..
Kedves Nagy Géza !



Véleményt csak a vércukor terhelés és inzulin szint mérés esetén lehet mondani, hogy IGT ( étkezés utáni magasabb vércukor értékek ) vagy 2-es típusú diabetes. Javasolom hogy például a Cukorbeteg központban jelentkezzen vércukor terhelésre, ott nem szükséges beutaló.

Szénhidrátot még annak is kell fogyasztania napi 5 alkalomra elosztva. reggeli: 30 g , tízórai 20 g, ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 g szénhidrát tartalmú legyen. Fontos azt is tudni hogy mikor lassú és mikor gyors felszívódású szénhidrátokat fogyasszon. Emellett fogyaszthat húsokat, tojást, sajtot, zöldségeket. Ennél részletesebb felvilágosítást csak diabetológiai szakrendelésen tud kapni.

Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Üdvözlöm.
48éves ff vagyok,kb 86kg.5 gyermek apukája.Nagyon meg vagyok ijedve,mert jo ideje mérem otthon a cukrom,és néha ijesztő értékeket látok.Az éhgy álltalában 4,2-6.3 ig szokott alakulni de inkabb 6 alatt,,az étkezés után 2 oras érték pedig nagyon változó! Van hogy egy bableves utan 120percel 6.9mmol...van hogy 3szelet rozs kenyer,kis vaj,3 szelet csirke sonka,utan az eddig leg magasabb 10.1 volt!
Tegnap 12.11 én pl 3 szelet rozskenyer,100gr tonhalkrém,full mentes,1deci tej...es 120 perc mulva 8.3mmol..még 3 ora mulva is 7.3 volt! Szoval úgy látszik megy lefele,de lassabban mint kéne..
A tegnapi evés elött pl 4.6 volt éhgy...eves után 120 percel volt 8.3..és alltalaban az a jellemzö hogy alacsonyabb éhgy érték után,evés......120 perc várakozás...magasabb érték jön ki!

De! Előfordult és legtöbbször igy van,hogy ha kevesebbet eszem,nem megy fel 6.5 fölé! Kiugro 7 feletti érték összesen 3x volt..a keves étel bevitel jobb eredményt hoz,ha véletlen kicsit többet eszem akkor felszalad,és nagyon lassan megy le! Milyen segitséget kaphatok? És mekkora leheta baj?
Köszönöm..
Kedves Nagy Géza !

A szénhidrát anyagcserét amennyiben felmerül ennek zavara vércukor terhelés során lehet megállapítani. A mért értékei alapján ezt nem szabad kimondani. Javaslatom vércukor terhelés és inzulin szint elvégzése és ennek eredménye alapján lehet csak véleményt alkotni.

Üdvözlettel:

dr Porochanevcz Marietta
diabetológs, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Szeretném megkérdezni, hogy az idén októberben hasnyálmirigy gyulladásom volt, ezután a diabétesz nővér összeállított étrendeket /reggeli, és ebéd/ a vacsorát mindig ezek közül választottam, 2 hónap alatt fogytam is 2,50 kilót. csináltattunk véreredményt, mivel a CT kontrolhoz kérték, a koleszterin jó az az minden leletem csíllagnélkűli, kivéve a Glükóz 6,5 kérdezném, ha a diétát amit kaptam, betartom a mai napig is miért lett ez magas /mitől?/
Kedves Bukovecz Ferencné !

A hasnyálmirigy gyulladást követően gyakran alakul ki cukorbetegség, mivel a gyulladás során elpusztul az inzulin termelő sejtek egy része. Fontos lenné még egy labor vizsgálat során a vércukor mérés és HbA1c szint meghatározása. Amennyiben ez az érték is magasabb forduljon diabetológushoz minél hamarabb.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Diabetológus- belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
T. Doktor!
A bal alsó végtagban érezhető zsibbadás, illetve, helyenként időnként egy pontban meleg érzet, majdnem forró. A talp alsó részén a sarok érzetre tompa, mint a fogászati érzéstelenítő okozta zsibbadás. Nyomás érezhető, egyéb szúrásra érzéketlen. Lichen rubenplanus amit korábban kezeltek nálam 12 éves koromban sugárral, a roncsolt szövet ma is látható. A mai nap a séta során már a vádlim is időnként fájó érzetet produkált. Mi lehet az ok, illetve meddig húzható a kezelés megkezdése?
Tisztelt Dócs Endre !


A kezelés megkezdését minél hamarabb érdemes elkezdeni.
Képalkotó vizsgálatok pontos és részletes információt tudnának adni a jelenlegi állapotáról.
Esetleges gerincproblémákból eredő fájdalmakat amik a végtagokba is kisugározhatnak kizárását javaslom.
Ortopéd szakorvos felkeresését ajánlanám és egyedi talpbetét használatát.


Üdvözlettel:

Dr. Arnold Dénes Arnold

sebész, fájdalom specialista

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Mivel több éve már, hogy babát szeretnénk, de eddig sikertelenül, ezért cukorterheléses vizsgálaton vettem részt, melynek eredménye az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Ez az eredmény inzulinrezisztenciára utal? Amennyiben igen, úgy a vércukorszint csökkenés vagy a magas inzulinszint miatt mondható IR-nek?

Jó fél éve már, hogy étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket, de az eredményem ennek ellenére úgy tűnik még inkább romlott, mert az egy évvel ezelőtti 120 perces vércukorszintem (3,90 mmol/l) az akkor mért kiindulási értékhez képest (4,89 mmol/l) most jóval nagyobb mértékben csökkent. Mi lehet ennek az oka?

Endokrinológusom felszívódási zavarra gyanakodott, de a hasnyálmirigy funkció rendben van.
Nőgyógyászom Inofolic vagy Gynositol szedését javasolta, de valóban elég lenne ez az IR kezeléséhez?
Egyébként sovány testalkatú vagyok (pajzsmirigy alulműködésre és magas prolaktinszintre szedek gyógyszert), sokat eszek de mégsem tudok hízni, ugyanakkor hamar megéhezem még akkor is ha pl. teljeskiőrlésű kenyeret vagy zöldségeket, tojást, vagy egyéb lassú felszívódású dolgokat eszek. Reggelente különösképp érzem az édes étel hiányát, így legalább almát szoktam tenni a zabpehelybe.
Mit tanácsol, hogyan lehetne javítani az eredményemen, hogy ez ne gátolja a teherbeesést?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!!
Kedves Johanna !

Az értékei inzulin rezisztenciát mutatnak. Ennek kezelését szükségesnek látom, a diéta mellett gyógyszer adását is. Kérjük személyesen jelentkezzen diabetológusnál a teendők megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta
diabetológus belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK