Orvos válaszol
LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE
Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.
Kedves Látogatónk!
Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk
Szeretném a segítségét kérni. Tulajdonképpen 2 kérdésem lenne.
28 éves, normál testsúlyú, inzulinos cukorbeteg nő vagyok. A cukorbetegségemet steroid váltotta ki és a beszűkült veseműködésem miatt csak Insuman inzulint kaptam. Ennek 1,5 éve. Normál körülmények között a vércukrok jók, a 3 hónapos átlag 6,1-6,5 szokott lenni napi 24-30 E rapid, 44 E basal inzulin, ill. 160 gr. CH/30 gr. fehérje diéta mellett.
Most éppen bajban vagyok, mert nem tudom hogyan lépjek, hiszen diab-ra időpontot október utolsó hetére kaptam,és nephrológiára csak ezután megyek.
Bő 1 hónapja steroid lökésterápiára 26-os cukrom lett. Azt hittem lazán rendbe tudom hozni az inzulinnal -főleg ha már a steroidot is leépítettem-, de nem így történt, mert alig reagálok az inzulinra. A korrekcióba beadott 10 E rapid inzulin a beadás után 2 órával 0,6-al csökkentette a vércukorértéket a steroid kúra alatt. Én nem tudom miért lett ez...
Jelenleg 80E basal, 14-20-26 E rapid inzulint adok be, gyakorlatilag dupla mennyiséget, és az eszem azt mondja, hogy emelni kellene. Gyakorlatilag ezzel az adaggal stabilan 11-13 közötti vércukrok vannak már 2 hete, de a CH bevitelt lecsökkentettem kb. 100 gr-ra kínomban.
Legyen szíves segítsen! Mennyit és hogyan emelhetek még az inzulinon, hogy elfogadható vércukraim legyenek és ne fogyjak el október végéig? Az 56 kg-os súlyomból 6 kg-ot fogytam 2 hét alatt....
Nem tudom, hogy utána mi lesz. Talán van másfajta inzulin, ami ennél hatékonyabb?
A másik kérdésem az lenne, hogy 1,5 év alatt nekem a mostanival együtt kb. 4-5 hónapig voltak rossz a vércukraim (az első HgBA1C 11,3 volt). Létezik, hogy ennyitől neuropátia kialakul? Az egyik lábam nonstop, izomlázszerűen fáj és éjszaka rosszabb, ill. mindkét kezemen alagút szindrómák alakultak ki (annak tartják), de azelőtt nekem ilyen soha nem volt. A férjem szerint változott a járásom is, valahogy nehézkesnek tűnik. Már több hónapja vannak kínjaim, de bennem eddig nem merült fel, hogy ezek a tünetek összefügghetnek esetleg a cukorbetegséggel, mert hát az szövőmény, biztos sok év kell a kialakuláshoz.
Szeretném jelezni, hogy nem tudok bevállalni egy pesti utat, mert nekem az egy nap szabi lenne, ami nincs, mert kivettem mindent amikor leállni készült a vesém, mert a táppénz kevés és hetek kellenek mire kifizetik. 217 km-re lakom Budapesttől.
Nagyon szépen köszönöm a türelmét, a megértését, és előre is köszönöm a segítséget!
Nagyon várom a válaszát!
Kellemes napot és jó munkát kívánok!
Szendrei Éva
Nagyon nehéz ismeretlenül tanácsot adni.
Sok kérdésem lenne.
- Miért kap szteroid kezelést ?
- Mi okozza a veseproblémáját,?
- Milyenek a labor értékei?
- Milyen önkontrollos értékei vannak ?
A szénhidrát bevitelt ne csökkentse 110 g alá ( 30-40-60 g CH )
Neuropathia bármikor kialakulhat a cukorbetegség esetén.
Ha korrigálja a vércukor értékeket 2-4 E-nél egyszerre több inzulint ne adjon.
Ma már vannak modernebb inzulin készítmények mellett jobb vércukor értékek érhetőek el.
javaslom , hogy forduljon diabetológushoz és kérje segítségét.
Panaszai alapján inzulin rezisztenciára gondolok.
Ennek megállapításához vércukor terhelés és inzulin szint mérésre van szükség. ( éhomi ,60,120, perc )
Amennyiben itt van eltérés, kérem forduljon diabetológushoz.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus
A segítségeteket szeretném kérni. Vérvételi vizsgálatomon ezek az eredmények születtek.
Amiláz: 26 U/L
Transzferrin telítettség: 19%
HDL koleszterin: 0,71 mmol/L
Éhgyomri glükóz:5,6
Éhgyomri inzulin: 8,2
HOMA IR: 2,0
Ezek az eredmények felvethetik e hasnyálmirigy működés zavarát? Vagy prediabétesz vagy inzulinrezisztencia gyanúját?
Köszönöm előre is a segítségét!
Üdvözlettel: Fruzsi
Az elküldött eredményei nem utalnak diabeteszre. Pontos választ csak 3 pontos vércukor és inzulin terhelés szint mérés után tudok csak adni.
Várjuk bejelentkezését vérvételre,és vizitre.
Üdvözlettel: Dr. Porochnavecz Marietta
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit
A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Köszönöm válaszát cukorterhelés vizsgálati eredményemmel kapcsolatban!
Érdeklődnék, hogy inzulinrezisztencia esetén mennyire fontos a szénhidrátbevitel korlátozása? Olvastam a 160CH-s diétáról, de mivel nekem inkább hízni mintsem fogynom kellene, így nem tudom esetemben ez mennyire alkalmazható. Bármit bármilyen mennyiségben fogyasztok, akkor sem tudok hízni. Lehetséges, hogy felszívódási probléma áll a háttérben? E nélkül a diéta nélkül is javítható az IR eredményem?
Továbbá szeretném kérdezni, hogy a cukorterhelés következtében csökkenő vércukorszint (Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l; 60. perc: 3,43 mmol/l; 120.perc: 3,09 mmol/l) hypoglikémiára utalhat-e? Illetve a hypoglikémia együtt járhat –e az inzulinrezisztenicával hiszen ha jól gondolom az egyiknél kerülendő, míg a másiknál szükséges a cukros dolgok fogyasztása?
Válaszát hálásan köszönöm!
Inzulin rezisztencia bármilyen testsúly mellett előfordulhat.
A diéta fontos, mivel az inzulin rezisztencia lényege, hogy szénhidrátok fogyasztása, cukor fogyasztások esetén a hasnyálmirigy több inzulint termel és ez okozza a vércukor esést.
Ezt igazolják vércukor terhelés eredményei is.
A kalória mennyiségét nyugodtan emelheti . A szénhidrátoknál napi 5-6x étkezésre 160-180 g szénhidrát fogyasztása javasolt.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász - diabetológus
Inzulinrezisztencia vizsgálaton az alábbi eredményeim születtek:
Éhgyomri cukor: 5,1mmol/l
60 perces glükóz: 8,6mmol/l
120 perces glükóz: 7,2 mmol/l
Insulin: 7,8 mlU/L
Insulin 60 perc: 66,6 mlU/L
Inzulin 120 perc: 72,5 mlU/L
Utalhat az eredmény inzulinrezisztenciára?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Éva
A laboreredmények kiértékeléséhez szakorvosi konzultáció szükséges.
Telefonon vagy online is tud időpontot egyeztetni.
Várjuk a bejelentkezését !
Üdvözlettel :
Papp Roberta
asszisztens
Szeretném kérdezni, hogy a lökéshullám terápiát otthon is el lehet végezni? Hol lehet az ehhez szükséges eszközt beszerezni?
Édesapámat kórházban kezelik, de ott nem kap ilyen lökéshullám terápiát. A lábfején keletkezett súlyos fekély, mely a kislábujjába került. De még nem gyógyult meg. Most jódos sebfertőtlenítést kap, a vércukorszintjét cukorgyógyszerrel, diétával stabilizálták. A vérnyomása viszont gyógyszer szedése mellett is 190-200/110-100 nap mint nap, mióta bent van a kórházban (ez 1,5 hetet jelent). A lábfeje viszont piros gyulladásos és a lábujjai közül a kicsit követő kettő is lilás-pirosas. Nagyon aggaszt az állapota. Nagy fájdalmakat él át éjjel-nappal. Mi a teendő a gyógyuláshoz? Mit segíthetnénk még? Pénteken viszik érfestésre érsebészhez.
Várom válaszát!
Tisztelettel: Csongrádi Katalin
Az Ön által feltett kérdésekre a kezelő Kollégák tudnak válaszolni , a prognózis az érfestés eredményének birtokában mondható meg.
Lökéshullám terápia otthoni használatáról nem tudok , ezek drága orvosi berendezések , illetve használatukhoz szakismeret szükséges.
Tisztelettel,
Dr. Arnold Dénes Arnold
sebész, fájdalomspecialista, akupunktőr szakorvos
Több éve már, hogy babát szeretnénk - sajnos eddig sikertelenül -, ezért szerettük volna kideríteni, hogy nem-e inzulinrezisztencia áll a sikertelenség hátterében. A cukorterheléses vizsgálat eredményem az alábbi lett:
Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l
Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l
Egy évvel ezelőtti értékeim még így néztek ki:
Glükóz 0. perc: 4,8 mmol/l
Glükóz 60. perc: 6,1 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,9 mmol/l
Inzulin profil 0. perc: 3,2 mIU/L
Inzulin profil 60. perc: 47,1 mIU/L
Inzulin profil 120. perc: 23,1 mIU/L
Sajnos a kezelőorvosaim eltérő véleményen vannak, ezért hálás lennék ha megírná a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára vagy más betegségre.
Amennyiben igen, melyik érték ami az árulkodó jel?
Vékony testalkatú vagyok, körülbelül fél éve étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket illetve egyes tejtermékeket. Ez idő alatt laktózérzékenységet is diagnosztizáltak nálam valamint régóta pajzsmirigy alulműködésre valamint magas prolaktinszintre szedek gyógyszert.
Reggelente különösen is érzem az édesebb ételek hiányát, de néha napközben is azt érzem, hogy leesett a vércukrom, amit sosem tapasztaltam míg cukrozott termékeket is fogyasztottam. Ennek mi lehet az oka? Jelenlegi cukorterheléses eredményem romlott az egy évvel ezelőtti értékeimhez képest?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
A jelenlegi vizsgálat inzulin rezisztenciára utal.
Ez magyarázza a vércukor terhelés során észlelt alacsonyabb értékei.
Fontos a rendszeres diéta, a cukor elhagyása, a napi 5xi étkezés, emellett legalább napi 30 perces mozgás.
Tekintettel arra, hogy babát szeretne Mercformin x 500 mg adását javasolnám.
Fontos, hogy rendszeres diabetológiai kontroll alatt álljon.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász
Vércukor szint: 0: 4.3; '60: 3.5; 120': 3.7;
Inzulin: 0': 3.8; 60': 14.4; 120': 3.0
Ez normális, hogy terhelés után ennyire visszesik a vércukorszint? Sajnos vannak panaszaim; erős szivdobogás, magas pulzus ( 90 felett), alacsony vérnyomás 85/70) fáradékonyság, aluszékonyság leginkább ebéd után, voltam EEG vizsgálaton ott enyhe epilepszia jele látszódott. Milyen orvost kellene felkeresnem ez ügyben, mármint ha szükséges? Köszönettel: Eszter
A cukorterheléses vizsgálat eredménye un. lapos görbét adott, melyben valóban van két olyan alacsony vércukorérték (4.0mmol/l alatti), mely miatt érdemes felkeresnie endokrinológus szakorvost. A tünetei is utalhatnak hypoglykaemiára (kórosan alacsony vércukorszintre). Az inzulin szintje nem magas, de lehet más olyan hormon is amely okozhat alacsony vércukorszintet. Ezt kellene megbeszélnie a szakorvossal.
Üdvözlettel
Dr. Bibok György
diabetológus
Terhességem 25. hetében mért 2 órási vércukor eredményem 8.6 lett. 170g Ch diétán vagyok. 3 havi átlag értek 5.5 lett. (Ir-el kezdtem a terhességet) Éhgyomri értékeim 5.0-5.5 között vannak. Viszont reggeli után elég sokat mérek, 7.8-10.1 ig, változó. Kiszámolva, betartva étkezem.Hogyan lehetne javítani a reggeli utáni értékeket? Vagy 10 féle tk. kenyerek kipróbáltam már, és egyik sem vált be. itthon sütéssel is próbáltam, eredménytelenül. Egy hónapja sem volt a vizsgálat, és 3 kg-ot fogytam. Minden nap, minden étkezést után nézem a vércukrot, evés előtt, evés után 1 órával. ( A diabetológus szerint az ehgyomrit, illet az étkezések előtti eredményekre nincs szükség)
Köszönettel:
Farkas Beáta
Kérdésem az, hogy reggel hány gramm szénhidrátot fogyaszt?
Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g javasolt.
Lehet, hogy a diéta nem elég, inzulin adása szükséges étkezések előtt. Ezt csak személyes megbeszélés alatt tudjuk megbeszélni.
Ha úgy gondolja, jelentkezzen be konzultációra a Cukorbeteg Központba.
https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta