Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm!

18 hetes kismama vagyok, ikreket várok. A 12. héttől méregetem a vércukor szintemet. Az éhgyomorra 6,5-ket mérek reggelente, ha odafigyelek hogy mit eszek, (alacsony szénhidrát tartalmú) akkor 1-1,5 órával nem vészesen emelkedik meg, de volt rá példa, 13,7-et, 14-et mértem. Említettem a nőgyógyásznak, azt javasolta hogy reggel éhgyomorra egyek meg 1 zsemlét és igyak rá 1 pohár tejet, 1-1,5 órával később mérjem meg a cukrom, és ha 7,5 fölött van akkor azonnal menjek vissza. Így tettem, és 7,8-at mértem. Beszéltem a házi orvossal is, és ő közben elküldött vércukor terhelésre. Az eredmény a következő:
Éhgyomri vércukor 4,3 mmol/l
120 perces v.c. 5,5 mmol/l
Éhgyomri vizelet aceton negatív
120 perces aceton negatív
120 perces vizelet cukor pozitív
Éhgyomri vizelet cukor negatív
120 perces vizelet cukor 10 mmol/l

A kérdésem az lenne, hogy mivel van a vizeletemben cukor, az utalhat terhességi cukorbetegségre?
Kedves Horváth Andrea !
A vércukor terhelés értéke normális , bár a vizeletben megjelent a cukor terhelés alatt. Az otthoni vércukor értékei és a terhelés nem egyezik. Az otthoni vércukor értékei alapján egyértelműen terhességi diabetesre gondolok. Az éhhomi 7,5 mmol/l érték magas de az étkezés után mért értékei a 13 és 14 mmol/l mindenképp nagyon magas érték. Terhesség alatt az éhhomi érték 5 alatt és 1 órával étkezés után 7,0 mmol/l alatt kell hogy legyen.
Feltétlenül minél hamarabb jelentkezzen terhes diabetológiai rendelésen, Addig is diétát mindenképp szükségesnek tartok, napi 160-170 g szénhidrát 5-6 x étkezésre elosztva. Cukrot tartalmazó ételeket nem fogyasszon.
Reggeli: 25 g szénhidrátot tartalmazó, lassan felszívodó, főként teljes kiörlésü kenyérféleséget, emellett felvágott sajt, paprika paradicsom javasolok. Reggelire ne igyon tejet, mert az gyorsan felszívódik és nagyon megemeli a vércukrot. Tízórai. 35 g szénhidrát, pl. 1 alma+1 kifli, vaj, sajt, vagy 2 dl tej vagy yoghurt és diétás keksz. Ebéd 50 g szénhidrát: leves hús, köret. Itt a köret mennyisége a döntő. Ez lehet zöldség, durum tészta vagy rizs. Fontos a nyersanyagok mérése, hogy pontos legyen szénhidrát számítás. Uzsonna: 20 g szénhidrát: gyümölcs, vacsora 30 g szénhidrát: 1 teljes kiölésű zsemle, húsfélék sajtok, zöldség, utóvacsora 10 g lefekvés előtt pl. 3 korpovit keksz.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK