Cukorbetegbarát mézeskalács

Cukorbetegbarát mézeskalács

Szkladányi - Szabó Lucia Módosítva: 2023.12.08 12:11

A karácsonyi asztal elengedhetetlen kelléke a mézeskalács, ám cukorbetegek, inzulinrezisztensek számára nem ajánlott a hagyományos cukros-mézes, fehér liszttel készült változat elfogyasztása. Szkladányi-Szabó Lucia, a Cukorbetegközpont dietetikusa egy egészséges, cukorbetegbarát mézeskalács receptet osztott meg.

Online Bejelentkezés

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Hozzávalók (kb. 48 darabhoz)

  • 150 g teljes kiőrlésű liszt
  • 100 g finomliszt
  • 70 g vaj
  • 70 g eritrit
  • mézeskalács fűszerkeverék ízlés szerint
  • fahéj és csipet só
  • 2 kisebb tojás + 1 tojás a kenéshez
  • 1 kk szódabikarbóna
  • 1-2 ek hideg víz, ha szükséges

Elkészítés

A liszteket ki kell mérni egy tálba, majd hozzáadni a szódabikarbónát és egy csipet sót. Egy másik tálban a puha vajat keverd össze az eritrittel, fűszerekkel, majd üsd bele a tojásokat és keverd csomómentesre. A lisztes adag közepébe formálj egy kis krátert, majd abba öntsd bele a tojásos masszát. Kézzel ruganyos tésztát gyúrj belőle, ha nem elég lágy, 1-2 evőkanál hideg vizet tehetsz hozzá. A tésztát lisztezett deszkán 0,5 cm vastagra kell kinyújtani, majd tetszőleges formákkal kiszúrni. A felvert tojással kend le a kiszúrt tésztaformákat, majd 180-200°C-on kb.5 perc alatt megsülnek a figurák.

Tápanyagtartalom (1 db mézeskalácsra vonatkozóan 48 db esetén):

  • energia: 31 kcal
  • fehérje: 1 g
  • zsír: 1 g
  • szénhidrát: 3 g

Jó étvágyat!

Téma szakértői

Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Beretvás Eszter

Beretvás Eszter

dietetikus
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK