Farsangi fánk

Farsangi fánk

Drégely Anikó Módosítva: 2023.01.18 11:45

Hamarosan itt a farsang!
Cukormentes - teljes kiőrlésű farsangi fánkkal egészségesen, de finoman ünnepelhet!

Online bejelentkezés Dietetikushoz

Hozzávalók (12 darabhoz)

  • 210 g teljes kiőrlésű liszt
  • 90 g fehér tönkölybúzaliszt
  • 20 g élesztő
  • 1,5-2 dcl cukormentes kókusztej
  • 1 púpos ek. xilit
  • 1 tk fruktóz
  • 2 db tojássárgája
  • 1 csipet só
  • 40 g puha margarin

Elkészítés

A kókusztejet meglangyosítjuk, és körülbelül a felében elkeverjük az 1 teáskanál fruktózt és felfuttatjuk az élesztőt.

 

Közben szitáljuk át a lisztet, hogy a tészta könnyű legyen.  Mivel teljes kiőrlésű liszttel dolgozunk, a szitán fenn maradnak különböző rostok, azt is tegyük bele. A szitálás csak azért fontos, hogy fellazítsuk a lisztet. Majd dolgozzuk össze a lisztet és a felfuttatott élesztőt, letakarjuk konyharuhával, és kb. 15 perc alatt kelesztjük.


Ezután adjuk hozzá a többi hozzávalót is, a tojássárgáját, maradék tejben elkevert édesítőt, olvasztott margarint, pici sót, összedolgozzuk és egy lágy tésztát dagasztunk.


Szobahőmérsékleten kb. 30-40 perc alatt duplájára kelesztjük, majd lisztezett deszkára borítjuk és lisztes tenyérrel eltapogatjuk.Fánkszaggatóval kiszaggatjuk, majd a fánkokat lisztezett deszkára tesszük, megkenjük olajjal és letakarjuk konyharuhával. Újabb kb. 30 perc alatt kétszeresére kelesztjük. Mindegyik fánk közepét benyomkodjuk, hogy egy mélyedés keletkezzen benne.


Egy lábasba olajat öntünk, és ha már elég meleg már, akkor a fánkok olajos felével lefelé az olajba tesszük. Lefedjük és kb. 2-4 percig így sütjük. Ha megsült ez az oldaluk, akkor szűrőkanállal megfordítjuk és már fedő nélkül aranybarnára sütjük.


Izlés szerint cukormentes lekvárral vagy porrá őrölt xilittel megszórhatjuk a tetejét.

 

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK