Farsangi fánk

Farsangi fánk

Drégely Anikó Módosítva: 2023.01.18 11:45

Hamarosan itt a farsang!
Cukormentes - teljes kiőrlésű farsangi fánkkal egészségesen, de finoman ünnepelhet!

Online bejelentkezés Dietetikushoz

Hozzávalók (12 darabhoz)

  • 210 g teljes kiőrlésű liszt
  • 90 g fehér tönkölybúzaliszt
  • 20 g élesztő
  • 1,5-2 dcl cukormentes kókusztej
  • 1 púpos ek. xilit
  • 1 tk fruktóz
  • 2 db tojássárgája
  • 1 csipet só
  • 40 g puha margarin

Elkészítés

A kókusztejet meglangyosítjuk, és körülbelül a felében elkeverjük az 1 teáskanál fruktózt és felfuttatjuk az élesztőt.

 

Közben szitáljuk át a lisztet, hogy a tészta könnyű legyen.  Mivel teljes kiőrlésű liszttel dolgozunk, a szitán fenn maradnak különböző rostok, azt is tegyük bele. A szitálás csak azért fontos, hogy fellazítsuk a lisztet. Majd dolgozzuk össze a lisztet és a felfuttatott élesztőt, letakarjuk konyharuhával, és kb. 15 perc alatt kelesztjük.


Ezután adjuk hozzá a többi hozzávalót is, a tojássárgáját, maradék tejben elkevert édesítőt, olvasztott margarint, pici sót, összedolgozzuk és egy lágy tésztát dagasztunk.


Szobahőmérsékleten kb. 30-40 perc alatt duplájára kelesztjük, majd lisztezett deszkára borítjuk és lisztes tenyérrel eltapogatjuk.Fánkszaggatóval kiszaggatjuk, majd a fánkokat lisztezett deszkára tesszük, megkenjük olajjal és letakarjuk konyharuhával. Újabb kb. 30 perc alatt kétszeresére kelesztjük. Mindegyik fánk közepét benyomkodjuk, hogy egy mélyedés keletkezzen benne.


Egy lábasba olajat öntünk, és ha már elég meleg már, akkor a fánkok olajos felével lefelé az olajba tesszük. Lefedjük és kb. 2-4 percig így sütjük. Ha megsült ez az oldaluk, akkor szűrőkanállal megfordítjuk és már fedő nélkül aranybarnára sütjük.


Izlés szerint cukormentes lekvárral vagy porrá őrölt xilittel megszórhatjuk a tetejét.

 

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK