Fitt zserbó

Fitt zserbó

Drégely Anikó Módosítva: 2022.12.24 00:30

Drégely Anikó, a Cukorbetegközpont dietetikusa elhozza a közkedvelt karácsonyi sütemény, a ZSERBÓ, cukorbarát változatát, hogy az Ünnepek mindenki számára élvezetesen teljenek.

 

Hozzávalók
 

  • 150 g finomliszt
  • 100 g teljes kiőrlésű liszt
  • 150 g + 20g vaj
  • 80 g eritrit
  • 1 db tojás
  • fél csomag sütőpor
  • 0,5 dl tejföl
  • 300 g cukormentes sárgabaracklekvár
  • 150 g darált dió
  • 80 g eritrit
  • 100 g cukormentes étcsokoládé

 

Elkészítés


A liszteket összekeverjük a sütőporral, elmorzsoljuk a vajjal és hozzáadjuk az édesítőt és a tojást, majd összedolgozzuk a tésztát. Hozzáadjuk a tejfölt, négy részre osztjuk és 20 percig pihentetjük.

Az első részből lisztezett deszkán téglalapot nyújtunk, melyet egy sütőpapírral kibélelt tepsibe simítunk. Megkenjük a lekvár egyharmadával és megszórjuk az édesítővel kevert dió harmad részével. Így következik további 2 réteg még ugyanebben a sorrendben. A tetejét megszurkáljuk villával. 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük.

 

A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd megfordítjuk. A csokoládémázhoz a csokoládét vízgőz felett felolvasztjuk és adunk hozzá egy kis vajat is. A mázat a kihűlt zserbóra öntjük és egy egyenletesen elsimítjuk. Hagyjuk teljesen kihűlni és csak akkor szeleteljük, ha a máz teljesen megszilárdult. -

A recept körülbelül egy közepes tepsi zserbót jelent.


1 kisebb szelet zserbó tápanyagtartalma:

1 adag energiatartalma: 108 kcal

Fehérje: 2 g

Zsír: 7 g

Szénhidrát: 9 g

 

Jó étvágyat kívánunk!

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Dr. Bibok György

Dr. Bibok György

diabetológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor úr,
glükózterheléses vizsgálaton voltam, egyben az inzulinszintet is nézték. Éhgyomri vércukorszint (kis műszerrel 5.9) kémcsőből: 5.3. Majd glükozterhelés után: a cukorértékek között nagyon alacsonyak is lettek: 60 percnél 2.7, 120 percnél 2.6.
Inzulin értékek: éhgyomri 2.2, 60 percnél:7,7, 120 percnél: 10.1.
Csak novemberre kaptam időpontot a diabetológiára, kérem segítsen, hogy mi állhat az értékek mögött, illetve mit tegyek, hogy ne essen le ennyire, mert olyankor nem vagyok jól. Egyek, vagy ne egyek bármilyen szénhidrátot? Figyelmét, válaszát előre is hálásan köszönöm!
üdvözlettel
Jánosa Veronika

Kedves Veronika!

Ez csak egy lelet. Arról hogy véleményt lehessen alkotni sok adatra van szükség pl.: miért került sor a vizsgálatra , milyen panaszai vannak. Milyen a testsúlya, milyen gyógyszereket szed …stb.

Ezeket csak személyesen elvégzett diabetológiai vizsgálat során lehet majd értékelni.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK