Húsvéti medvehagymás kalács

Húsvéti medvehagymás kalács

Drégely Anikó Módosítva: 2022.06.21 14:03

teljes kiőrlésű - IR-barát

Hozzávalók (20 szeletes kalácshoz):

  • 180 g búzafinomliszt
  • 320 g teljes kiőrlésű liszt
  • 50 g puha vaj
  • 1 db egész tojás +1 db a kalács megkenéséhez
  • 300 ml tej (sima, vagy növényi és hagyományos felesben)
  • 30 g friss élesztő -fél evőkanál só
  • kis csomag medvehagyma apróra vágva

 

Elkészítés:

A langyos tejen felfuttatjuk az élesztőt. Közben a liszteket, a sót kimérjük és összekeverjük. A vajat, tojást és az élesztős-tejes folyadékot is összekeverjük, és összedolgozzuk a lisztekkel. Addig gyúrjuk, amíg összeáll egy tészta gombóccá és elválik az edény falától. 30 percig kelesztjük konyharuhával lefedve, meleg helyen. Amikor megkelt, beledolgozzuk az apróra vágott medvehagymát, és három részre osztjuk. Mindegyikből nagyjából egyforma hurkát formázunk és összefonjuk őket. Lefedve kelni hagyjuk15-20 percig. Lekenjük az immáron másodszor is megkelt kalácsot tojással, majd előmelegített sütőben, 150°C-on, 40-50 perc alatt aranybarnára sütjük.

A megadott hozzávalókból kb. 20 szeletes kalács lesz.

 

Tápanyagtartalom (egy szelet kalács):

  • Energia: 120 kcal
  • Fehérje: 4 g
  • Zsír: 3 g
  • Szénhidrát: 15 g
  • Rost: 2 g

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK