Szöveti cukormonitorozás

Szöveti cukormonitorozás

Módosítva: 2024.11.20 17:06

A cukorbetegség kezelése egy nehéz feladat, hiszen folyamatosan egy adott tartományon belül kellene tartani a vércukorszintet, miközben rengeteg minden kibillentheti azt. A kezelés alapfeltétele, hogy mérni tudjuk a vércukorszintet, amiben hatalmas segítség a folyamatos szöveti cukormonitorozás.

Miért fontos a szöveti cukormonitorozás?
Mi a különbség a vérből vett és a szöveti cukormonitorozás között?
Hogyan működik a szöveti cukormonitorozás?
Mennyire nehéz megtanulni a szöveti cukormonitorozás kezelését?
Mik a szöveti cukormonitorozás előnyei?
Mik a szöveti cukormonitorozás korlátai?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban

Miért fontos a szöveti cukormonitorozás?

A szöveti cukormonitorozás (continous glucose monitoring, CGM) egy viszonylag új, hatékony eszköz a diabétesz kezelésében. A cukorbetegség kezelésének egyik alappillére, hogy tudjuk mennyi a vércukorszint. 1-es típusú diabétesz esetén ehhez igazítva adhatjuk be az inzulin adagot, míg 2-es típusú cukorbetegség esetén is tájékoztat minket a kezelés hatékonyságáról és előrevetíti a későbbi szövődményeket. Ehhez viszont gyakori vércukormérésekre van szükség. A glükózszintek természetesen ingadoznak a nap folyamán, de valójában az ingadozás mértéke a fontos. A nagymértékben ingadozó vércukorszint összefüggésbe hozható bizonyos anyagcserezavarokkal, cukorbetegséggel és szív- és érrendszeri szövődményekkel. Mind a magas, mind az alacsony vércukorszint hosszú távon káros lehet. A vércukorszintre tehát tekinthetünk úgy, mint egy folyamatosan áramló információra, ami betekintést nyújt az általános egészségi állapotunkba.

A szöveti cukormonitorozás hatalmas előnye, hogy folyamatosan méri a cukorszintet. A szöveti cukormonitorozás érzékelője közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el és a nap 24 órájában méri a vércukorszintet. Egy jeladó elküldi ezeket az eredményeket a mobiltelefonra vagy egy másik eszközre, így valós időben követhetjük nyomon a glükózszint változását. Így sokkal pontosabb képet kaphatunk arról, hogy a nap során hogyan változik a vércukorszint, és sokkal pontosabbá is válhat a kezelés. Vannak olyan eszközök, amik inzulinpumpához csatlakoznak, és a szöveti cukormonitorozás eredménye alapján automatikusan adagolják az inzulint. Ez hatalmas segítség és könnyebbség 1-es típusú cukorbetegség esetén. Habár időigényes megtanulni, pontosan hogyan működik, az előnyei miatt a szöveti cukormonitorozás így is egyre népszerűbb mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek körében. A szöveti cukormonitorozás tehát egy hatékony támogató eszköz a diabétesz kezelésében.

Kapcsolódó cikkünk

Ezért fontos a HbA1c érték vizsgálata cukorbetegség esetén

A világon - így pedig sajnos hazánkban is- a 2-es típusú cukorbetegség népbetegségnek számít. Sajnos a probléma felderítése nehézkes, sok időt és energiát követel, ráadásul sok a hibaszázalék is. A HbA1c érték vizsgálata azonban nagy segítséget jelent a diagnózisban és a későbbi kezelésben. A témában dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa van a segítségünkre.

Mi a különbség a vérből vett és a szöveti cukormonitorozás között?

A vérből vett és a szöveti cukormonitorozás között sok különbség van. Az egyik legfontosabb különbség, hogy máshol mérik a cukorszintet. A laborban vért vesznek és abban mérik a vércukorszintet, valamint a hagyományos, ujjbegyszúrásos módszer is a vérből nézi a cukorszintet. A szöveti cukormonitorozás ezzel szemben a szövetek között található szövetközti folyadékban.

A hagyományos vércukormérés az ujjbegy megszúrását követően vérből történik. Ilyen esetben egy kis tűvel megbökjük az ujjbegyet és a kicseppenő vért felitatjuk egy speciális papírral, ami a vércukormérő eszközhöz kapcsolódik. A vércukormérő kijelzőjén azonnal meg is jelenik az érték. A hagyományos vércukormérésnek azonban több hátránya is van a szöveti cukorméréssel szemben. Egyrészt csak egy adott időpillanatban jeleníti meg a vércukorértéket, holott tudjuk, hogy a vércukorérték egy nap során folyamatosan változik. Ennek következtében előfordulhat, hogy nem teljesen valós képet látunk és ahhoz igazítjuk a kezelést. Ennek kiküszöbölésére napi többszöri mérésre van szükség. A napi többszöri mérés viszont napi többszöri ujjbegyszúrást is jelent, ami nem egy kellemes élmény. Ráadásul fix időpontokban kell ezeket a méréseket elvégezni, így előfordulhat, hogy éjszaka is fel kell kelni miatta.

A szöveti cukormonitorozás ezzel szemben folyamatosan és automatikusan méri a cukorszintet. Ez azt jelenti, hogy az eszköz behelyezését követően nincsen további teendőnk, ő folyamatosan méri és rögzíti a cukorszintet a szövetközti folyadékból. Az interstitialis vagy szövetközti folyadék a sejtek körüli térben lévő folyadék. A vérkapillárisokból kiszivárgó anyagokból és vérplazmából áll össze. Az egyik ilyen kiszivárgó anyag a glükóz (cukor). A glükóz először a véráramba kerül, majd a szövetközti folyadékba szivárog. Ebből következik, hogy a vérben található és az interstitialis glükózszint között van egy kis különbség, vagy pontosabban fogalmazva egy kis késés. Ez azt jelenti, hogy a szöveti cukormonitorozás során mért ékek pár perces késéssel követik le az ujjbegyben mért értékeket.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan működik a szöveti cukormonitorozás?

Jelenleg többféle szöveti cukormonitorozásra alkalmas eszköz is van a piacon, ám nagyjából mindegyik ugyanúgy működik. A fő különbségek a készülék funkcióiban, megjelenésében és tapintásában vannak. Alapvetően a szöveti cukormonitorozás eszközének 3 elemből kell állnia:Szöveti cukormonitorozás - Cukorbeteg Központ

  • Érzékelő: Az érzékelő valós időben méri az interstitialis folyadékban található cukor szintjét. Az érzékelőt egy applikátorral a bőr alá helyezi. A bőr átszúrásához tűt használnak, majd a tűt eltávolítják, de a szenzor a helyén marad. A szöveti cukormonitorozás tehát egyszeri tűszúrást jelent, amikor az érzékelőt behelyezik. Az érzékelők általában 1-2 hétig használhatóak, a márkájuktól függően. Van azonban olyan megoldás is, hogy hónapokig kitartó, szöveti cukormonitorozó rendszer kerül beültetésre. Ez egy kis (körülbelül 18 milliméter hosszú) eszközt jelent, amit a felkar bőre alá helyeznek be.
  • Adókészülék: Minden szöveti cukormonitorozás során a rendszer egy jeladót használ. Az adókészülék segítségével vezeték nélkül el tudja küldeni a glükózadatokat az érzékelőtől egy olyan készülékre, ahol a beteg megtekintheti azokat. Az adó lehet az eldobható érzékelő része, de van újra felhasználható változata is. Egyes eszközöknél ujjbegyes vércukorszint-kalibrációra van szükség, mielőtt elkezdenék az adatok megosztását.
  • Okostelefon-alkalmazás, vevő vagy inzulinpumpa: A legtöbb gyártó okostelefonos alkalmazást is kínál az adatok megtekintéséhez. Egyesek kézi készülékeket is adhatnak, ha a páciens nem használ okostelefont. A szöveti cukormonitorozás értékeit egy kompatibilis inzulinpumpa számára is elküldhetik. Ezek az eszközök fogadják az adó által elküldött információt és grafikonon bemutatják a cukorszint változását. Az alkalmazás azt is képes megmutatni, hogy a glükózszint emelkedik vagy csökken - és hogy mennyire drasztikusan. Beállíthatóak rajta riasztások, hogy figyelmeztesse a beteget, ha a vércukorszintje nem a megfelelő tartományban van.

Mennyire nehéz megtanulni a szöveti cukormonitorozás kezelését?

A szöveti cukormonitorozás megtanulása igényel ugyan némi időt, de összességében nem egy bonyolult folyamatról van szó. A tanulással ráadásul nincsen egyedül a páciens, mert a diabetológus segít benne. Az elején rendszeresebb kontroll vizsgálatokra hívhatja vissza a beteget, hogy megbeszéljék a felmerülő kérdéseket és ellenőrizze a szöveti cukormonitorozást. Hosszútávon azonban ez sikerülni szokott és a páciensek otthon, önállóan is megbirkóznak a szöveti cukormonitorozás kezelésével. A páciensnek meg kell tanulnia, hogy:

Mik a szöveti cukormonitorozás előnyei?

A szöveti cukormonitorozás nagy előnye, hogy megkönnyíti a cukorbetegség kezelését. Számos tanulmány kimutatta, hogy azoknál az 1-es és 2-es típusú cukorbetegeknél, akik CGM készüléket használnak, ritkábban fordul elő hipoglikémia és alacsonyabb a HbA1C értékük. Ez azt jelenti, hogy hosszútávon jobban tudják kontrollálni és kezelni a betegségüket. Habár a 2-es típusú cukorbetegek körében még nem olyan elterjedt a szöveti cukormonitorozás, számukra is előnyös lehet. Jobb vércukorértékekkel rendelkeznek azok a páciensek, akik használják ezt a készüléket, mint akik nem. A szöveti cukormonitorozás ugyanis folyamatosan tudósít minket a szervezetünkben található cukor mennyiségéről. Ennek tudatában jobban lehet megválogatni az elfogyasztott ételeket, és könnyebb kiküszöbölni a hipoglikémiát. Ezekkel elkerülhetőek a hosszútávú szövődményei a cukorbetegségeknek.

A szöveti cukormonitorozás további nagy előnye, hogy ritkábban van szükség a bőr megszúrására, valamint, hogy pontosabb képet ad cukorszintünk változásáról. A szöveti cukormonitorozás így megteremti a személyre szabott terápia lehetőségét, amire 2-es típusú cukorbetegség esetén nagy szükség lehet. Ebben a betegségben ugyanis általában más metabolikus eltérések is vannak, amiket együttesen, személyre szabottan lehet a legjobban kezelni.

Mik a szöveti cukormonitorozás korlátai?

A szöveti cukormonitorozás egyértelmű előnyei és haszna ellenére vannak bizonyos korlátai. Mint minden technológia, így a szöveti cukormonitorozás is lehet pontatlan vagy meghibásodhat. Bizonyos gyógyszerek és étrend-kiegészítők is befolyásolhatják az egyes érzékelők pontosságát, többek között:

  • Paracetamol
  • Hydroxyurea
  • C-vitamin

A szöveti cukormonitorozás további hátránya az ára. A készülék és a hozzá szükséges kellékek drágábbak lehetnek az ujjbegyes ellenőrzéshez képest. A magasabb ár ellenében viszont folyamatos és pontos monitorizálást biztosít, így a diabetológusok előszeretettel ajánlják a szöveti cukormonitorozást mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek részére.

Téma szakértői

Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK