Szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén
A terhességi cukorbetegség egy gyakori probléma, ami a kismamák akár 5-18%-át is érintheti. Komoly szövődmények kockázatát hordozza magában, amiknek kivédése érdekében ismernünk kell a vércukorszintet. A szöveti cukormonitorozás ebben nyújt egy új, precíz és innovatív lehetőséget, amit előnyei miatt egyre szélesebb körben használnak. Így az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség után a szöveti cukormonitorozás már terhességi cukorbetegség esetén is elérhetővé vált.
Milyen lehetőséget jelent a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
Mi a különbség a hagyományos és a szöveti cukormonitorozás között?
Miért jó a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
Hogyan működik a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
Kiknek ajánlott a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban
- Terhességi cukorbetegség gondozási csomag
- Telediabetológia - modern segítség a diabetológiai gondozásban
- Távkonzultáció
- Terheléses vércukorvizsgálat - OGTT
- Ingyenes kiscsoportos tehességi cukorbetegeknek szánt dietetikai oktatás
- Inzulinbeadás oktatás
Milyen lehetőséget jelent a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
A terhességi cukorbetegség becslések szerint világszerte a terhes nők 5-18%-át érinti. Hátterében a várandósság alatt fellépő hormonális változások állnak, amik rendeződésével általában meg is szűnik a terhességi cukorbetegség a szülést követően. Fontos azonban tudni, hogy a terhességi cukorbetegség fokozott kockázatot jelent a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában. Éppen ezért a terhességi cukorbetegségen átesett nőket szorosabban kell követni, és bizonyos időközönként vércukorterheléses vizsgálaton kell részt venniük, hogy időben felismerhessék, ha kialakul ez a szövődmény.
A terhességi cukorbetegség általában a terhesség második felében jelentkezik. Ilyenkorra ugyanis nagy mennyiségben megjelennek olyan hormonok, amik csökkentik a sejtek inzulinérzékenységét és a 2-es típusú cukorbetegséghez hasonlóan az inzulinrezisztencia irányába tolják el az egyensúlyt. Az inzulin a hasnyálmirigyben termelődő hormon, amely központi szerepet tölt be a vércukorszint szabályozásában. Magas vércukorszint esetén segít csökkenteni azt, valamint a legtöbb sejtnek is inzulinra van szüksége ahhoz, hogy fel tudják venni a glükózt a vérből, ami a fő tápanyag számukra. Terhességi cukorbetegség esetén a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, vagyis az inzulin nem tudja kifejteni a hatását. A vércukorszint ennek hatására megemelkedik, ami számtalan problémát okozhat mind az anya, mind a magzat számára. A magas vércukorszint pedig mind az anyára, mind a babára nézve súlyos szövődményekkel fenyeget, melyek közül talán a legjobban ismert a makroszómia, vagyis a nagy méretű, úgynevezett ,,óriás” babák születése. Emellett a koraszülésnek, baba későbbi cukorbetegségének, illetve az anya későbbi cukorbetegségének és vérnyomás problémáinak a kialakulási kockázata is megnő.
Az ilyen típusú szövődmények esélyének csökkentése érdekében jó vércukorszint szabályozásra van szükség. A vércukorszint szabályozása nem csupán étrendbeli, életmódbeli vagy szükség esetén gyógyszeres kezelést jelent, hanem szükség van valamilyen kontroll vizsgálatra, amivel képet kapunk ezen terápiák sikerességéról. Ez a kontroll vizsgálat a vércukormérés. Terhességi cukorbetegség esetén napi többszöri mérésre van szükség, hogy láthassuk, hogyan alakul a vércukor szintje. A napi többszöri hagyományos vércukormérés napi többszöri ujjbegyszúrást jelent, ami nem egy kellemes élmény. Az orvostudomány fejlődésének és a modern technológiának köszönhetően azonban van lehetőség kevésbé invazívan, és folyamatosan monitorozni a vércukorszintet. Ezt a lehetőséget adja meg a szöveti cukormonitorozás, ami a szövetközti folyadékban méri folyamatosan a vércukor szintjét. A folyamatos, vagy más néven szöveti glükózmonitorozást (CGM) egyre gyakrabban alkalmazzák a cukorbetegség különböző eseteiben. Az 1-es típusú cukorbetegek körében a leginkább elterjedt, de előszeretettel alkalmazzák 2-es típusú cukorbetegség vagy akár terhességi cukorbetegség esetén is.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mi a különbség a hagyományos és a szöveti cukormonitorozás között?
Számos különbség húzódik meg a hagyományos vércukormérés és a szöveti cukormonitorozás között. A hagyományos vércukormérés alatt a vérből vett, otthon végzett vércukormérés módszerét értjük. Ez a klasszikus módszer, amit szűrővizsgálatként is használnak, valamint amit megtanítanak mindenkinek, akinél valamilyen típusú cukorbetegség lép fel. A hagyományos vércukormérés során az ujjbegy megszúrását követően egy csepp vért nyernek, amit egy speciális vércukorszenzor papírral itatnak fel. Ezt a kis papírt a vércukormérő eszköz nyílásába helyezve azonnal meg is jelenik az aktuális vércukorérték a készülék kijelzőjén.
A szöveti cukormonitorozás során ezzel szemben más elven működik. Fő különbségként kiemelhetjük, hogy a szöveti cukormonitorozás nem a vérben, hanem a szövetközti folyadékban méri a vércukor szintjét. Az interstitialis vagy szövetközti folyadék a sejtek körüli térben lévő folyadék, ami lényegében vérplazmát tartalmaz, de sejtek is megjelenhetnek be. A szövetközti folyadékban ugyanúgy jelen van glükóz, mint a vérben, így itt is mérhető a szintje. A glükóz először a véráramba kerül, majd a szövetközti folyadékba szivárog. Ebből következik, hogy a vérben található és az interstitialis glükózszint között van egy kis különbség, vagy pontosabban fogalmazva egy kis késés. Ez azt jelenti, hogy a szöveti cukormonitorozás során mért értékek pár perces (kb. 5-15 perces) késéssel követik le az ujjbegyben, hagyományos módon mért értékeket. Szöveti cukormonitorozás során egy érzékelőt helyeznek a bőrre, melynek érzékelő része a bőr alatti szövetközti térbe ér. Általában a has vagy a kar bőrére kerül felhelyezésre ez a kis érzékelő, amely folyamatosan méri az intersticiális folyadék glükózszintjét.
Itt el is jutottunk a másik lényegi különbséghez, valamint a szöveti cukormonitorozás egyik előnyéhez; hogy folyamatosan képes mérni a cukorszintet. Általában 5-15 percenként frissülő adatokat szolgáltat a készülék, amikkel pontosabban tudjuk követni a vércukor változásait (pl. hipo- vagy hiperglikémiát) még mielőtt komolyabb probléma alakulna ki. A hagyományos vércukormérés során ezzel szemben az eredmény csak a mérés pillanatában ismert, habár akkor pontosabb lehet, mint a szöveti cukormonitorozás. Ennek kiküszöbölésére napi többszöri mérésre van szükség, de ezek között nincsenek adataink. Az ilyen mérési módszer nem mutat folyamatos trendeket vagy mintázatokat.
A hagyományos vércukormérés ráadásul fájdalmasabb lehet a gyakori ujjbegyszúrás miatt, míg a szöveti cukormonitorozás kevésbé invazív a mindennapi használat során. Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy a hagyományos vércukormérés alkalmi ellenőrzésre, például étkezés előtt és után, vagy inzulin beadása előtt lehet hasznos. A szöveti cukormonitorozás viszont ideális választás azok számára, akiknél folyamatosan kell követni a vércukorszintet. Ide tartoznak például 1-es típusú cukorbetegek, de a terhességi cukorbetegek is, hiszen az inzulinterápia miatt hajlamosak lehetnek a hipoglikémiás epizódokra.
Miért jó a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
Számos előnnyel járhat a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén. Ahogyan már korábban is említettük, a módszer egyik hatalmas előnye, hogy folyamatosan méri a cukorszintet, ami terhességi cukorbetegség esetén igencsak hasznos. Terhességi cukorbetegség esetén ugyanis könnyen ingadozhat a vércukorszint az elfogyasztott ételektől és az inzulin adagtól függően. Étkezések után (különösen, ha azok sok szénhidrátot tartalmaztak) megnőhet a vércukorszint, majd pár óra múlva könnyen leeshet. Reggel, ébredés után is gyakoribb a hipoglikémia, mert a szervezet nem tudja kellően szabályozni az éhezéses, éjszakai órák alatt sem a vércukorszintet. Mind a hiper-, mind a hipoglikémia súlyos következményekkel járhat, éppen ezért a terhességi cukorbetegség kezelése során a cél ezeket a kilengéseket minimalizálni. Ebben pedig óriási segítséget jelenthet a szöveti cukormonitorozás. A szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén is folyamatosan méri a vércukorszintet, valamint értesítőket is beállíthatunk, ha túl magas vagy túl alacsony szintet mérne. Így könnyen és idejében felismerhetjük az emelkedő és csökkenő tendenciát, és idejében beavatkozhatunk. Mindezek miatt ki tudjuk küszöbölni a vércukorszint kilengéseit és hatékonyabban megelőzhetőek a szövődmények. Éppen ezért hasznos társ lehet a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén. A cukorbetegek számára a mértékletesség a legfontosabb, valamint szénhidrát és zsírszegény táplálkozásra kell törekedniük – mondta el az InfoRádiónak Fövényi József diabetológus professzor, a Prima Medica Egészséghálózat Cukorbetegközpontjának munkatársa. Kapcsolódó cikkünk
A cukorbetegeknek az ünnepek után is ajánlott a mértékletesség
Hogyan működik a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
A szöveti cukormonitorozás érzékelője közvetlenül a has vagy a felkar bőre alatt helyezkedik el és a nap 24 órájában méri a vércukorszintet a szövetközti folyadékból. Egy jeladó elküldi ezeket az eredményeket a mobiltelefonra vagy egy másik eszközre, így valós időben követhetjük nyomon a glükózszint változását. Így sokkal pontosabb képet kaphatunk arról, hogy a nap során hogyan változik a vércukorszint, és sokkal pontosabbá is válhat a kezelés. Vannak olyan eszközök, amik inzulinpumpához csatlakoznak, és a szöveti cukormonitorozás eredménye alapján automatikusan adagolják az inzulint. Ez hatalmas segítség és könnyebbség 1-es típusú és terhességi cukorbetegség esetén is, ilyenkor ugyanis kizárólag inzulinnal szabályozzák a vércukorszintet, mert a többi cukorbetegség elleni gyógyszer káros hatással lehetne a magzatra. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Kiknek ajánlott a szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén?
Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy szöveti cukormonitorozás terhességi cukorbetegség esetén egy hasznos társ lehet. A segítségével jobban követhető a vércukor napi ingadozása, ami vitathatatlanul egy nagy előnynek számít. Különösen hasznos lehet azok számára, akik az inzulin terápia ellenére epizodikus súlyos hipoglikémiával vagy ingadozó vércukorszinttel küzdenek. Emellett az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdő kismamáknak is ajánlott, valamint az olyan hölgyeknek, akik gyermekvállalást terveznek. A szöveti cukormonitorozás segítségével könnyebb optimális tartományon belül tartani a vércukorszintet, amivel a terhességi cukorbetegség több szövődménye is elkerülhető.Téma szakértői