Terhességi cukorbeteg kismamák mozgásterápiája
A rendszeres testmozgás a kismamák számára is javasolt, hiszen számos előnnyel jár. Többek között mozgással megelőzhető a túlzott súlygyarapodás, javítja a vérkeringést, csökkenti a visszerek kialakulásának esélyét, az erősítő edzések pedig csökkentik a hátfájást. A lelki egészségre is pozitívan hat: nagyobb stressz-tűrést biztosít és segít a kiegyensúlyozott lelkiállapot fenntartásában. Fontos azonban a megfelelő intenzitás és mozgásforma megválasztása, illetve néhány szabály betartása.
A kismamáknak is ajánlott a rendszeres testmozgás, mely igen jó hatással van mind a anyára, mind a születendő babára. Ha a várandósság alatt terhességi cukorbetegség jelentkezik, akkor a rendszers testmozgásnak fokozottab szerepe van, hisz pozitívan befolyásolja a vércukorszintet. A gesztációs diabéteszes kismamák a szigorú diéta betartásával, illetve a mozgásterápiával akár a gyógyszeres kezelést is elkerülhetik.
A rendszeres mozgás előnyei az anyára és a gyermekre
- Növeli az izomsejtek inzulinérzékenységét
- Testsúlykontrol
- Testtartás javítása / derékfájás csökkentése
- Fittség megtartása
- Magasabb energiaszint
- Hangulatjavítás
- Hatására II-es típusú diabetes, inzulinrezisztencia kisebb eséllyel alakul ki
- Gyermek egészségére is hatással van:
- Később kisebb eséllyel alakul ki nála szív-érrendszeri megbetegedés és II-es típusú cukorbetegség
- Fejlettebb idegrendszer alakul ki
Hogyan, mennyit kell edzeni egy terhességi cukorbetegnek?
Amennyiben terhességi komplikáció nem áll fent, az alábbi ajánlások érvényesek:
- Gyakoriság: Megegyezik az egészségesekre vonatkozó ajánlással, azaz heti 3-5 alkalommal közepes intenzitású kardio mozgás úgy elosztva, hogy legalább minden másnap legyen mozgás, továbbá heti 2×30 perc izomerő növelés
- Intenzitás: akik terhességük előtt nem mozogtak, javasolt alacsony-közepes intenzitással kezdeni. A terhesség előtt is mozgók ugyanazon az intenzitáson folytathatják a mozgást. A terhesség előrehaladtával az intenzitás természetes úton csökken.
- Időtartam: Megegyezik az egészségesekre vonatkozó ajánlással, azaz heti 150 perc kardiomozgás.
Mindenképpen a mozgásterápia elkezdése előtt érdemes mozgásfelmérést készíteni.
Ideális sportok, mozgásformák kismamáknak
Számos módja van annak, hogy a terhesség 9 hónapjában is végig aktív és fitt maradhasson a kismama. A legjobb, ha főként az elején kifejezetten kismamáknak tartott, szakember által vezetett edzéseken vesznek részt.
Úszás és aquafitness
Az úszás az egyik legkímélőbb és legbiztonságosabb módja a sportolásnak a várandósság hónapjai alatt. A víz felhajtóereje révén könnyebb a mozgás, mint a szárazföldön, ezért kíméli az ízületeket és a hátat is, miközben a legtöbb izomcsoportot megdolgoztatja. Az aquafitness előnye szintén a vízben végzett, könnyített, de összetett mozgások.
Jóga és pilates
Sok helyen elérhető már kifejezetten kismamáknak tartott jóga vagy pilates órák. Ezek során erősíthetőek a törzsizmok, de a gerinc rugalmasságának megtartása vagy a nyugalmi légzéskapacitás növelése is segít a jó kondíció megtartásában. További nagy előnye ezeknek az óráknak a nyugodt környezet, amiben a légzőgyakorlatok, a meditációs és relaxációs gyakorlatok a stresszt is oldják, illetve segítenek az esetleges hangulatingadozások leküzdésében is.
Gyaloglás és nordic walking
A gyaloglás a legkönnyebben kivitelezhető mozgásforma, amit érdemes a szabad levegőn, lehetőleg a természetben gyakorolni. A tempós menetek jó hatással vannak az állóképességre, fittségre, javítják a keringést. A hatása tovább növelhető a nordic walking botok és technika bevezetésével, amik a gyalogláshoz képest tehermentesítik a csípő- és térdízületeket. Mindemellett a felsőtest aktív használata segít a pocak növekedésével fokozódó hát- és vállfájdalmakat csökkentésében.
Bármelyiket is választja a kismama, fontos a megfelelő sebességű tempó megválasztása!
Kerékpározás
A kerékpározás enyhítheti a láb vizesedésének tüneteit, és az állóképesség javításával segít extra oxigénnel ellátni az anya és a születendő gyermek szervezetét is. Fontos azonban a megfelelő, könnyű terep megválasztása, az esések elkerülése. Emiatt hasznos lehet a szobabiciklik használata.
Terhestorna
A speciálisan kismamák számára kialakított gyakorlatok segítenek megőrizni a helyes testtartást, javítják a vérkeringést. A magzat növekedésével hasizmok, a medencetájék izmai (gátizmok, medencefenék izmai) és a hátizmok egyre nagyobb terhelésnek vannak kitéve. A speciálisan kismamák számára kialakított gyakorlatok segítenek megőrizni a helyes testtartást, javítják a vérkeringést – ez nemcsak az anyai szervezet számára, hanem a magzat fejlődése érdekében is rendkívül fontos. A terhestorna során kiemelt figyelmet fordítanak a terhelésnek kitett ízületek és izmok, a hát-, a mell-, a gát-, hasizom erejének megőrzésére, valamint az egyensúly és a koordináció javítására is.
Mely sportokat érdemes kerülni a terhesség alatt?
Kismamaként nem ajánlott olyan sportokat végezni, amelyek nagy terhelést rónak az ízületekre, vagy amelyek esetén nagy az esélye sérülésnek, elesésnek. Ezért érdemes tehát ezeket a sportokat kerülni:
- squash
- tenisz
- kézilabda
- kosárlabda
- síelés
- lovaglás
- súlyemelés, crossfit
- küzdősportok
- görkorcsolyázás
- búvárkodás
Mikor nem szabad sportolni?
Bizonyos tünetek, betegségek esetén nem ajánlott a sportolás, illetve fennállásuk esetén mindenképp meg kell kérdezni a nőgyógyászt, kezelőorvost. Ez után is érdemes mozgásos szakember segítségét kérni az egyéni mozgásterápia meghatározásában. Ilyen tünetek lehetnek:
- Súlyos reggeli rosszullétek és hányás
- Pecsételő vérzés
- Korábbi vetélés
- Korábbi koraszülés
- Ikrek várása
- Veszélyeztetett terhesség
- Elöl fekvő (más néven mélyen tapadó) méhlepény
- Magasvérnyomás
- Korábbi derék- vagy csípőízületi problémák
- Fennálló egyéb betegség
Mire kell figyelni még a terhességi cukorbeteg sportolásakor?
Nagyon fontos az életmódterápia – beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát – a cukorbetegség kezelésében, személyre szabott edzéstervekkel, folyamatos vércukormérésekkel, kontrollvizsgálatokkal. Dvorák Márton mozgásterapeuta, a Cukorbetegközpont munkatársa számolt be tapasztalatairól. Kapcsolódó cikkünk
Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre
- Ülőmunkát végző, edzetlen terhes nőknél fokozatos fizikai állapotfejlesztést szükséges ahhoz, hogy elérjék az ajánlott szintet.
- A terhességi diabétesszel küzdő, esetleg magas vérnyomásos terhes nők minden esetben konzultáljanak orvosukkal, mielőtt elkezdenek rendszeresen sportolni
- Azonnal meg kell szakítani a terhelést, ha a következőket tapasztalja: hüvelyi vérzés, nehézlégzés, szédülés, fejfájás, mellkasi fájdalom, izomgyengeség, duzzanat a lábon, kimutatható magzatvíz szivárgás
- A fekvő testhelyzetű gyakorlatokat kerülni kell a vénák esetleges elzáródása, keringési problémák elkerülése érdekében. Kifejezetten akkor kell erre figyelni, ha a magzatot mérete miatt nem védi az anya medencéje.
- Kerülendő a Valsalva manőver – azaz fokozott haspréssel járó erőkifejtés.
- Terhes nők edzésénél kerülendő a szobahőmérsékletnél melegebb, párásabb közeg, illetve mindig figyelni kell a terhelés közbeni folyadékpótlásra. A túlzott hőemelkedés edzés közben károsíthatja a magzatot, ezért figyelni kell:
- nyári, szabadtéri edzéseknél
- nem szabad túlöltözni
- érdemes kerülni a bikram jógát
- 16 hetes terhesség után kifejezetten kerülni kell a hanyatt fekvésben végzendő gyakorlatokat az említett keringés zavartalan működése miatt, illetve kerülendő az izometrikus terhelés.
- Az edzések minden esetben jó érzést okozzanak, fájdalom, kellemetlen tünetek esetén nem szabad elkezdeni vagy tovább folytatni a mozgást.
- A 30 percet meghaladó edzéseknél érdemes pótolni nem csak a folyadékot, de némi szénhidrátot is.
- Ha még sohasem edzett, akkor feltétlenül kérje ki mozgásterapeuta tanácsát. Ha a teherbe esés előtt is aktívan sportolt, akkor ezt a tevékenységet mérsékelt intenzitással lehet folytathatni, de ebben az esetben is fontos, hogy szakértő koordinálja a mozgást, hiszen a babavárás időszaka fokozott odafigyelést igénylő állapot a sportolás szempontjából is.
A legfontosabb tanácsok:
- Maradj hűvös!
- Maradj hidratált!
- Ne éhezz!
- Tudd, mikor kell abbahagyni!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés cukorbeteg mozgásterápiára
Téma szakértői