Terhességi cukorbetegség

Terhességi cukorbetegség

Szerző: dr. Porochnavecz Marietta | Módosítva: 2024.09.11 10:40

A várandósság alatt is kialakulhat cukorbetegség vagy más néven gesztációs diabétesz. Ez az állapot a legtöbb esetben csak a baba megszületéséig tart. A jelenség oka a terhesség alatti hormonális változásokban keresendő. Ha kiderül, hogy a terhességi cukorbetegség áll fenn, akkor mielőbb szigorú diéta és szükség esetén inzulin terápia szükséges, mind a mama, mind a születendő baba egészsége érdekében.

A Cukorbetegközpontban elérhető szolgáltatások terhességi cukorbetegség esetében: 

A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt alakult ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszáman, 10-12. héten történik a cukorterhelés.

Központunkban kiemelt figyelmet fordítunk a terhességi cukorbetegséggel élők ellátására, minden magas vércukor értéket mért kismamának 5 munkanapon belül biztosítunk időpontot diabetológus szakorvoshoz! Soron kívüli ellátás!

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Terhességi cukorbetegség rizikófaktorai

Terhességi diabétesz bárkinél előfordulhat, mégis vannak olyan kismamák, akiknél különböző rizikófaktor áll fenn:

  • a 35 évesnél idősebbek, Terhességi cukorbetegség veszélyezteti a magzat és az anya egészségét is
  • a túlsúlyos nők (BMI>30),
  • asszisztált reprodukcióval megfogantak
  • azok, akiknek a családi kórtörténetükben szerepel a cukorbetegség vagy az előző várandósságuk alatt is volt gesztációs diabéteszük
  • várandóság előtt már inzulin rezisztencia alakult ki                                                   

Terhességi cukorbetegség tünetei

Sajnos a terhességi cukorbetegég igen tünetszegény, így csak a szűrővizsgálatok alkalmával derül fény a kialakult betegségre. Különböző protokollt követnek az orvosok e téren, attól függően, hogy volt-e már a kismamának előző várandósság alatt cukorbetegsége, illetve a inzulinrezisztencia fennáll-e.

Ha nincsenek rizikófaktorok és a rendszeres vérvizsgálatok alkalmával sincsenek emelkedett vércukorértékek, akkor a cukorterhelést  24-28. hét között végzik el.

Ha viszont korábbi várandósság alatt már fennállt gesztációs diabétesz, akkor a jelen terhesség korai szakaszában, a 10-12. héten már megtörténik a terheléses vizsgálat. Ha a korai teszt nem mutat kóros értékeket, akkor ez a vizsgálatot a második trimeszterben ismétlésre kerül.

Terheléses cukorvizsgálat kismamáknál

A terheléses vércukor vizsgálat 75 gramm glukózzal történik, ez a standard orális terhelés (OGTT). Az első vérvétel után a kismama a cukoroldatot elfogyasztja, mely után 120 perc múlva egy újabb vérvétel történik. Az itt kapott eredményeket szakorvos értékeli ki.

Terhességi cukorbetegség értékek

A vércukorterhelés eredménye alapján lehet a terhességi cukorbetegséget megállapítani. Ha az értékek emelkedettek, de az éhomi érték még nem éri el a 7,0 mmol/l-et vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l alatt van, akkor terhességi hiperglikémiáról beszélünk. Ilyenkor életmódválás és fokozott vércukorvizsgálat szükséges.

  Éhomi vércukorszint 120 perces vércukorszint
Normál vércukorérték 4,1-5,6 mmol/l <5,6mmol/l
Terhességi hiperglikémia >5,6 mmol/l 7,8 mmol/l
Terhességi diabétesz >7,0 mmol/l >11,1 mmol/l

 

Ha a terhességi diabétesz igazolódik, akkor mielőbb diabetológus szakorvost felkeresni létfontosságú a további teendők céljából.

Terhességi cukorbetegség fajtái

  • hasnyálmirigy béta sejtjeinek hiperpláziája fennállhat, fokozott inzulinszekréció sem képes biztosítani a normál cukoranyagcserét
  • elmarad a fokozott inzulinszekréció, illetve a béta sejtek hiperpláziája sem áll fent, ebben az esetben a magzat nem kap elég tápanyagot
  • előfordulhat az is, hogy a cukoranyagcsere-zavar már a várandósság előtt fent állt, azonban nem ismerték fel
  • várandósság alatt manifesztálódott terhességi diabétesz
  • az édesanya már a várandósság előtt is cukorbeteg volt

Terhességi cukorbetegség hatása a magzatra

A várandóság alatt a kismama gesztációs diabétesze, főleg, ha az kezeletlen marad, a magzatra is hatással van, nála is szövődmények alakulhatnak ki, melyek a szülés körülményeit és a baba születés utáni életét is befolyásolhatja.
A magzat a köldökzsinoron keresztül jut oxigénhez és tápanyaghoz

  • Méhlepény-elégtelenség

A méhlepény sejtjei károsodnak, így romlik a baba oxigén- és tápanyagellátottsága. A magzat fejlődése elmarad és akár a szervei is károsodhatnak.

  • Nagyobb születési súly

A méhlepényen keresztül a baba több cukorhoz juthat, ha az anya vércukorszintje magasabb. A hasnyálmirigye így több inzulint termel, hogy a fölösleges cukrot felhasználja, így kialakul a súlytöbblet. Megfigyelhető még a magzaton ödéma is, mely tovább gyarapítja a testtömegüket. A nagyobb babák születéskor sérülékenyebbek, és az anyuka számára is nehezebb a szülés.

  • Nagyobb hasi szervek

A nagyobb súlygyarapodás hatással vannak a születendő gyermek szerveire is. A máj, szív, lép nagyobbodhat meg.

  • Koraszülés kialakulásának kockázata

A koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt, de akár a szülészorvos is kezdeményezheti a baba születésének idő előtti megindítását. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek nagyobb súlyú és veszélyezteti a baba vagy az anyuka egészségét.

Terhességi cukorbetegség hatása a kismamára

Fertőzések fokozott kockázata: 

  • A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb lehet a fertőzések kockázata. Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések.

Toxémia

  • Néhány nőnél kialakul a toxémiának nevezett nagyon súlyos szövődmény. Tünetei a magas vérnyomás, az extrém ödémásodás (lábdagadás, arc és szemkörüli vizenyő) és a vizelet a fehérjét megjelenése. A toxémia életveszélyes is lehet az édesanya és a kisbabára nézve is, így gyors kezelésre van szükség.

Terhesség előtt diagnosztizált cukorbetegséggel élők vizsgálatai

Kapcsolódó cikkünk

A cukorbetegeknek az ünnepek után is ajánlott a mértékletesség

A cukorbetegek számára a mértékletesség a legfontosabb, valamint szénhidrát és zsírszegény táplálkozásra kell törekedniük – mondta el az InfoRádiónak Fövényi József diabetológus professzor, a Prima Medica Egészséghálózat Cukorbetegközpontjának munkatársa.

 

Amikor a kismamánál már a várandósság előtt, akár gyermekkori diabéteszt vagy 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, akkor még fokozottabban van szükség diabetológus felkeresésére és egyéb vizsgálatok elvégzésére is, melyek a szövődmények megelőzésére szolgálnak.

  • Cukoranyagcsere ellenőrzése: A gyógyszeres kezelést minden esetben inzulinosra kell átállítani, mert a magzati fejlődésre a szájon át szedett gyógyszerek fejlődési rendellenességet okozhatnak (magzati idegrendszeri-, szívfejlődési, csontfejlődési rendellenességek)
  • A veseműködés ellenőrzése:  a terhesség akkor vállalható biztonsággal, ha a vesék állapota kielégítő.
  • Pajzsmirigy funkció ellenőrzése: elengedhetetlen, mivel a 2-es típusú cukorbetegek felénél előfordul a pajzsmirigy funkcionális zavara is.
  • Szemészeti vizsgálat: szemfenék ereinek vizsgálata indokolt az esetleges szövődmények miatt. Cukorbetegség esetén nagyobb eséllyel alakulhat ki zöldhályog (glaukóma), ezért is fontos a rendszeres szemészeti vizsgálat.
  • Az inzulin terhesség alatti mérése is igencsak fontos, hiszen a hormonális változások felboríthatják az inzulin termelődését.

Terhességi cukorbetegség kezelése

A kezelés célja az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszint biztosítása, a kismama és a baba egészsége érdekében. Ez a kezelés nem csak gyógyszeres terápiából áll, hanem egy team munka, ahol terhességi diabétesz kezelésében jártas:

  • diabetológus szakorvos,
  • dietetikus és
  • mozgásterapeuta

közösen segít az optimális vércukorszint elérése érdekében.

A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismama 2 hétre szigorú, 160g-os diétát tart. E mellett az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával vércukormérést végez. Ezeket az értékeket a diabetológus értékeli, és dönti el, hogy szükség van-e inzulin terápiára, vagy csak a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás szükséges.

A szigorú diéta, az állapotnak megfelelő, rendszeres mozgás és szükség esetén az inzulin terápia a kulcsa szövődmények elkerülésének.

Terhességi cukorbeteg diéta

A kismama étrendjének kialakítása minden esetben egyénre szabottan kell történnie.

A diéta szempontjából figyelembe kell venni: Terhességi cukorbeteg diéta

  • vércukorérték
  • testtömeg
  • életkort
  • babák számát
  • életmódot
  • fizikai aktivitás

Az étkezések gyakorisága hasonló a 2-es típusú cukorbetegség diétás kezeléséhez, azaz az étrend vázát a rendszeres, napi ötszöri étkezés adja, e mellett számba kell venni az energiatartalmat és a tápanyagok összetételét. Lehetőség szerint kerülni kell az egyszerű cukrok fogyasztását, érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és teljes értékű, állati fehérjét fogyasztani. A terhességi cukorbetegség diétájának kialakítása mindig dietetikus feladata, akik az alapok meghatározása mellett receptötletekkel is segíti a kismamát.

Terhességi cukorbeteg mintaétrend itt érhető el!

Terhességi diabétesz esetén szükséges vércukormérések

Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, annak vércukornaplóba történő dokumentálására. Az értékek nyomonkövetésével lehetséges az indokolt diéta, a mozgás és az inzulin terápia pontos beállítása.

Mivel a vércukorszint változik a nap folyamán, 4-6 alkalommal kell naponta ellenőriznie, kismamák esetében az étkezések előtt közvetlenül és utána 1 órával kell mérni. Ezt legalább a főétkezések idején érdemes elvégezni.

Szülés utáni nyomonkövetés terhességi diabétesz esetén

A terhesség során szerzett cukoranyagcsere-zavar normál esetben a szülést követően helyreáll, azonban fokozott figyelmet érdemel mind az anyuka, mind az újszülött. A várandósság alatt fenálló cukorbetegség miatt mindkettőjüknél előfordulhat a későbbiekben diabétesz. Ennek kiszűrésére A Magyar Diabétesz Társaság protokollja szerint kell eljárni:

Utánkövetési protokoll az anyukánál:

  • Vércukorvizsgálatok a szülést követő napokban, még a szülészeti osztályon
  • Szülés után 6 héttel vércukorterheléses vizsgálat elvégzése
  • A szülést követő egy év múlva vércukorterheléses vizsgálat elvégzése
  • 2 évente vércukorterhelés

Abban az esetben, ha a diabétesz fennáll a szülés után is, illetve a kontroll vércukorterhelések eltérést mutatnak, diabetológus szakorvosával, illetve dietetikussal is konzultálni kell az elkövetkező kezelésekkel kapcsolatban.

Utánkövetési protokoll az gyermekeknél:

A gyermeknél a szülést követő napokban történik vércukorvizsgálat. Normál értékek esetén rendszeres ellenőrzés szükséges, kóros eredménynél viszont azonnal gyermekdiabetológus felkeresése indokolt.

Mind az édesanyánál, mind a gyermeknél a rendszeres szakorvosi kontroll, a helyes táplálkozás és a megfelelő fizikai aktivitás igen fontos szerepet játszik.

Az alábbiakra ügyeljen az anyuka, ha terhességi diabétesz állt fent a várandósság alatt:

  • Gyermekének legalább fél évig anyatejes táplálásban részesüljön.
  • A várandósság alatti diéta folytatása és a normál testtömeg megtartása
  • A cukorbetegséggel kísért terhességéről időben tájékoztatni kell háziorvost, gyermekorvost, védőnőt

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK