Terhességi cukorbetegség diétája

Terhességi cukorbetegség diétája

Módosítva: 2019.12.30 19:28

A várandósság alatt olyan változások mennek végbe a leendő anyukák szervezetében, amelyek maguk is képesek inzulinrezisztens állapotot előidézni, erre érdemes külön figyelmet fordítaniuk a nőknek. Az úgynevezett manifeszt, azaz kialakult terhességi diabétesz kritériuma, hogy a várandósság alatt alakul ki és a szülést követően rendeződik a cukoranyagcsere-zavar, visszaáll a normál vércukorszint.

Terhességi cukorbetegség diagnosztikája

Hazánkban az európai ajánlásoknak megfelelően a várandós nőket a 24-28. hét között vizsgálják orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) elvégzésével.  A terhelést éhgyomorra végzik, 75g glükózt vízben feloldanak, majd meghatározott időközönként mérik a vércukorszintet. A vércukorszint határértékei a Magyar Diabétesz Társaság álláspontja szerint a következő:

Azt nevezzük terhességi diabétesznek, ha:

  • az éhomi vércukor érték : >5,6 mmol/l
  • 120 perces vércukor érték: >7,8 mmol/l

Természetesen az európai és az amerikai irányelvek valamelyest eltérő határértéket határoztak meg, Magyarországon általában a fent leírt az érvényes.

Terhességi cukorbetegség diétája

A várandósság alatt a magzat fejlődésével az édesanyának javasolt dietetikus szakember felkeresése, hiszen a várandósság alatt nemcsak a kalóriabevitel mértéke változik, hanem a vitaminok, ásványi anyagok, egyéb élelmiszerek bevitelének mennyisége is. Általánosan elmondható, hogy a várandósság alatt többlet kalóriabevitel szükséges. Ez testtömeg gyarapodásával jár.  Ennek mértéke általában +8-12 kilogramm. A hízás mértéke a leendő anya testtömegétől is függ, hiszen egy eredendően sovány nő a várandóssága alatt több kilót szedhet fel, mint az, aki túlsúllyal rendelkezik a várandósság elején. Nem érvényes az a tévhit, mely szerint egy várandós nőnek kettő helyett kell ennie. Az azonban igaz, hogy többlet kalóriabevitel indokolt. Ez egyéntől függően 200-300 kilokalória. Ha a várandós nő terhességi cukorbetegséggel rendelkezik különösen nagy hangsúlyt kell fordítania a megfelelő táplálkozásra. Az étrend legyen változatos, kiegyensúlyozott.

Szénhidrátok szerepe:

A várandósság alatt sem szabad megvonniuk maguktól a szénhidrátokat a kismamáknak. Részesítsék előnyben az alacsony, közepes glikémiás indexű alapanyagokat, így például a fehér lisztből készült zsemle helyett válasszanak teljes kiőrlésűt, vagy a fehér rizzsel szemben a barna rizst részesítsék előnyben.

Terhességi cukorbetegségben fogyasztható gabonafélék ( a teljesség igénye nélkül): terhességi cukorbeteg diéta

  • barna rizs
  • basmati rizs
  • quinoa
  • hajdina
  • bulgur
  • kuszkusz

Gyümölcs fogyasztása megengedett a rost és a vitaminok szempontjából előnyös is lehet, azonban az 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben ismert kivételek itt is érvényesek: a banán, édes szőlő, aszalt gyümölcsök, túl érett gyümölcsök kerülendők.

Az asztali cukorkészítményeket, mézet érdemes édesítőszerre cserélni. Ezeket minél változatosabban használják, és lehetőleg kis mennyiségben. Javasolt olya édesítőszert választani, amelynek kalóriaértéke nincsen, így nem szívódik fel, nem emeli meg a vércukorszintet. Ám egyes édesítőszerek haspuffadást, hasfájást, hasmenést okozhatnak így a mértékre és a változatosságra fokozottan ügyelni kell. Kutatások kimutatták, hogy egyes édesítőszerek, például a szacharin, átjut a placentán és a magzat fejlődésére kifejtett hatással rendelkezik.

Fontos a mennyiségi zöldségfogyasztást is betartani. Ezek élelmi rostokban gazdagok, amelyek segítik a széklethabitus optimális beállását. A székrekedés gyakori probléma a várandósság során, melyet a mennyiségi zöldség, teljes értékű gabonafélék, gyümölcsök fogyasztásával, illetve minimum 2 liter folyadék bevitelével enyhíteni lehet.

Húsfogyasztás terhességi diabéteszes kismamaként:

Bátran fogyaszthat a leendő anyuka különböző húsféléket, húskészítményeket. Ezek zsiradéktartalmára azonban ügyelni kell. Lehetőleg a sovány húsrészeket részesítse előnyben, a húskészítmények közül is olyat válasszon, amelynek hústartalma magas, kevés zsiradék található benne. Ilyen például a csirkemell, pulykamell sonka, sertés karajból szeletel felvágott.

Várandósság alatt ajánlott húsfélék:

  • sovány szárnyashús (például csirkemell, pulykamell)
  • sovány sertéshús (például sertéscomb, sertés karaj)
  • marhahús
  • sovány vadhús (például nyúlhús)

A halak fogyasztása kiemelt jelentőségű, ennek hátterében az omega-3 zsírsav-tartalmuk áll, amely a magzat idegrendszeri fejlődéséhez járul hozzá. Heti 1-2 alkalommal javasolt a halak étrendbe illesztése, természetesen hőkezelést követően.

Tejtermékeket a kalciumtartalmuk miatt érdemes fogyasztani. Különösen ajánlott a sovány túró, joghurt, kefír, sovány sajtok, például a mozzarrella. Az úgynevezett fermentált tejtermékekben lévő jótékony baktériumok a bélflóra optimális állapotának fenntartását is támogatják. Ilyenek például a joghurtok, kefírek. Fontos, hogy ezekből mindig natúrat válasszon a diabéteszes kismama.

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Kispál Mónika

Kispál Mónika

pszichológus, szexuálpszichológus
McCree Gabriella

McCree Gabriella

diplomás szülésznő, laktációs szaktanácsadó

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK